Tarihin İlk Bankası Artemis Tapınağı
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 02 Ocak 2016
TOLGA MERT
 Tarihin İlk Bankası Artemis Tapınağı

 

Eyy Efesliler; Paranızı Artemis Bank’a yatırın Siz Kazanın !!! diye bir sloganları varmıştı sanırım !

 

Antik Efes’te yaşıyorsun ve çok paran var ! Bu parayı en güvenli nerde saklarsınız biliyor musunuz? Ya da bir şeyler yapmak için bir miktar paraya yani krediye ihtiyacınız var ne yapmalısınız? Gideceğiniz yer Artemis Tapınağı’dır.

 

Antik Dünya’nın ilk sistemli bankası Efes’in Artemis Tapınağı’dır. Çünkü Artemis, bolluk berekettir, koruyucudur ve tapınak alanı dokunulmazdır. Savaş ve doğal afet görmediği müddetçe tapınaktaki hiçbir şeye , hatta buraya sığınan herhangi bir kişiye, kutsal alan sınırları içerisinde dokunulamazdı.

 

Tapınağın yönetiminden birkaç rahip sorumluydu. Bu rahiplerin başındaki kişiye “Megabysos” denilirdi. Görevli rahiplerin ve baş rahip Megabysos’un erkeklik organları kesilirdi yani hadım edilirdi. Baş rahip’in yardımcıları ise bakirelerdi.

 

Lidyalılar’ın parayı icadından sonra bu değerli madeni saklamak, başlı başına bir problem haline gelmişti . Efes, Artemis Tapınağını tanrıçanın koruyuculuğunda, rahiplerin gözetiminde, paraların emniyetle saklanacağı, ihtiyaç halinde tüccarlara, kentlere ve ülkelere faizle borç pagra veren bir banka şeklinde kullanmasıyla, uluslararası bir üne kavuşmuştur.
Efes’te ki bu tapınak bankacılığı karlı bir işletme halini alınca kent büyük bir refaha kavuşmuştur. Diğer kentlerin tapınakları da bu durumu örnek alarak hareket etmeye başlamışlardır.

 

“Tapınağa ait hazinelerin korunması için kutsal alanda yapılan hazine binaları ve tapınakta yer alan hazine odaları banka kasası olarak kullanılmaya başlar. Tapınakta çalışan rahipler sikke ayarlarının kontrolünde ve ülkelerin paraları arasındaki pariteyi (yani iki ülke arasında ki para değerinin orta noktasını hesaplama) ayarlamakta da uzmanlaşırlar.”

 

Bu durumda; ilk bankaların tapınaklar olması nedeniyle, ilk profesyonel bankacılarda rahiplerdir.

 

Tapınak, Herostratus tarafından yakılana kadar banka işlevi gördüğü kesindir. Fakat soru şu ki, madeni olan bu paralar yandı mı? yanmadıysa nereye taşındı? Ya da Herostratus bir piyondu ve tapınağın hazinelerini soymak isteyenlerce mi ortaya atıldı?

 

Onlarca doğal afet, istila, savaş geçiren Efes, Tapınağın bu gibi durumlarda aciliyetle korunacağı ve hazinelerin pratik bir şekilde taşınacağı bir çözüm bulmuşlardır sanıyorum ! Buldularsa da bu yer nerede? Çünkü bugüne de hiç bulunamadı, ne paralar ne de heykel ve heykelcikler !!!

 

Belki biz bunları hiçbir zaman bilemeyeceğiz lakin para ve imanın kimlerde olduğu belliymiş antik Efes’te, ikisi de rahiplerde imiş ! Yani din adamlarında.

 

Sahi bugün para ve iman kimde ???

 

Tarihçi Tolga MERT

 

 

Tolga Mert'in fotoğrafı.
Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Uğur MUMCU Anıtı Nasıl Efes Selçuk'a geldi? Şahabettin SİVASİ ( Şahabettin DEDE) - Türk Bilgini 63 Yıl Önce Efes'te Bugün İYİ Kİ SELÇUKLUYUZ Turizm haftamız kutlu olsun 62 Yıl Önce Efes'te Bugün... TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI EFES bölgesindeki antik mağaralar KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ ÖĞRENCİ KENTİ SELÇUK EFES KURTULUŞ YOLU 15 Ağustos Kutsal Meryem Ananın göğe alınışı… EFES - POLLİO SU KEMERİNİ BEKLEYEN TEHLIKE? ÇİRKİNCE Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi ANLAYACAK ve ANLATACAĞIZ Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! "EFES' Lİ RUFUS ” - Hekim ve Anatomist - ARTEMİS TAPINAK ALANI HAKKINDA Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü? İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey AMAZON KADINLARI ve ARTEMİS İşgal ve Kurtuluş KURTULUŞ YOLU EFESLİ KADINLAR “Makyaj ve Takı” Efesli Zenodotos'u tanıyor musunuz? Resim ile kandırmak ! EFES – ROMA İMPATATORLUKLAR DEVRİ AYASULUĞ YANGINI Bu Topraklardan EFESLİ HERAKLEİTOS geçti. EFES FESTİVALLERİ SELÇUK, EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ 'ne YAKIŞAN KÜTÜPHANE İSTİYOR !!! LİDYA’NIN EFES’İ FETHİ MÜZELER BİZİM KENT BİLİNCİMİZDİR MERYEM ANA EVİNİN BULUNUŞU DEMİRYOLU ve EFES MÜZESİ ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP EĞİTİM TARİHİ ve MÜBADELE MÜZESİ Efes’te Efsane Bir Dağ - PANAYIR DAĞI Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! Bir saat, Savaşın ve Ülkenin kaderini nasıl değiştirir? ! EFES'ten SELÇUK'a KALAN MİRAS: SİVRİSİNEKLER TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI "HAYDİ MECLİS ODEON'A !" AYASULUĞ YANGINI Kuşadası’nda İtalyan askeri bandosu ESKİ SAAT KULESİ Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi Efes’te mermeri bulan Aziz olur ! EFES KAZILARI TARİHİ