ADHD: Dikkat Eksikliği ve HiperaktiviteBozukluğu
Yayınlanma Tarihi: Salı, 30 Ekim 2018
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
ADHD: Dikkat Eksikliği ve HiperaktiviteBozukluğu

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu daha çok ADHD (AttentionDeficitHyperactivityDisorder) kısaltması ile bilinir. Bu yazıda DEHB olarak kısaltılmıştır.

 

Birinci olarak, her çocuk ne kadar farklıysa, DEHB teşhisi konulmuş olan çocuklar arasında da çok fark olduğunu belirtmekle başlamak istiyorum. Her çocuktaDEHB davranışlarının derecesinde ve şeklinde fark vardır. Hepsi, her an aynı derecedehareketli, hiperaktif veya dikkatsiz değildir.

 

DEHB, genellikle çocukluk çağında görülen davranışsal özelliklerin birleşimine dayanan bir tanıdır. Bazen özellikler daha ileri yaşlarda ortaya çıkar. Çocukların yüzde dört ila beşinde ve yetişkinlerin yüzde üç ila dördünde DEHB olduğuna dair araştırmalar var. Bazı araştırmalar çocuklarda bu sayının yüzde altı ila sekiz olduğunu gösteriyor.

 

Yaş ilerledikçe genelde DEHB belirtileri azalır. Fakat 10 kişiden 6'sında belirtilerin devam ettiği görülmektedir. Doğru tedaviyle DEHB davranışlarıyla baş edebilmek mümkündür. DEHB, erkek çocuklarda, kız çocuklarından daha sık görülür.

 

DEHBbelirtileri şunlardır:

 

Yerinde duramamak

Çabukça dikkat dağılması

Sırasını beklemekte zorlanma

Bir etkinlikten diğerine koşma

Sessizce oynayamamak

Çok fazla konuşmak

Başkalarının sözünü kesmek

Başkalarını dinlememek

Düşünmeden tehlikeli durumlara atlamak

Talimatları takip etmekte zorlanmak

Cezalandırma ve ödüllendirmeye karşılık vermemek

Sık sık bir şeyler kaybetmek

Dikkatlerini odaklamakta zorlanmak

Kendini kontrol etmekte zorlanmak

 

Yetişkinlerde dikkat eksikliği belirtileri ile çocuklardaki dikkat eksikliği belirtileri aynı değildir. Çocuklar genellikle öğrenme güçlüğü çekerken yetişkinler işinde ve sosyal hayatında problemleryaşayabilir. DEHB nörobiyolojik gelişimsel bir bozukluk olarak kabul edilir. Duyu organlarından birinde veya bazılarındaproblem olması, genetik faktörler, psikolojik sorunlar, düzensiz ve az uyku, düzensiz ve sağlıksız beslenme gibi durumlar dikkat eksikliğine neden olabilir.

DEHB tedavisi, doktor/ psikiyatrist ve psikoterapistten oluşan bir ekip tarafından yapılması tercih edilmelidir. İlaçlı tedavi uzman psikiyatrist tarafından teşhis koyulduktan sonra yapılabilir. İlaçsız DEHB tedavisi için en etkili yöntem düzenli olarak beyin egzersizleri ve fiziksel egzersizler yanı sıra psikolog yardımıyla bilişsel-davranışçı terapidir. Terapide iyi sonuçlar elde edebilmek için, müdahaleler sadece çocuğun kendisi değil, aynı zamanda ebeveynler ve öğretmenler için de hedeflenmelidir. Sonuçta, çocuğu eğiten, yönlendiren ve eğitim veren onlar. Araştırmalar, DEHB teşhisli çocuklarda, istenen davranışı sürekli olarak ödüllendirmenin ve güçlendirmenin yararlarını göstermektedir. Ebeveynlerin, öğretmenlerin çocukta görülmesi istenen davranışsal değişimi desteklemek için, DEHB'nin ne anlama geldiğini anlamaları ve kabul etmeleri de çok önemlidir.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ