AKUT STRES BOZUKLUĞU
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 04 Nisan 2020
AYDIN ALP - PSİKİYATRİ UZMANI
AKUT STRES BOZUKLUĞU

Akut stres bozukluğunda kişinin gerçek bir ölüm veya ölüm tehdidi, ağır bir yaralanma, kendisinin veya başkasının bütünlüğüne tehdit getirecek bir olayı yaşaması veya tanıklığı ile belirli ve buna karşı verilen korku, çaresizlik gibi tepkilerle izlenen bir rahatsızlıktır. Bu durum bir iki günden bir aya kadar uzayabilir ancak genellikle olaydan sonraki üç-dört gün içinde düzelir.

 

Belirtileri;


●Dalgınlık
●Uyuşukluk
●Çevrenin farkına varamama
●Çevreyi olduğundan farklı, geçek dışı gibi görme
●Kendi kendini farklı algılama
●Yaşadığı olumsuz olayı hatırlamada zorluk çekme olarak sıralanabilir.


Yaşanan olayın tekrar tekrar gözünün önüne gelmesi, tekrarlayan düşünceler ve rüyalar, olay ile ilgili uyaranlardan kaçınma sık olarak izlenir.

 

Tedavide genellikle kaygı giderici ilaçlar, kısa süreli psikoterapiler, kişiyi ve yakınlarını durum hakkında bilgilendirme, sosyal desteğin sağlanması kullanılır. Tedavi almayan ve belirtileri kendiliğinden düzelmeyenleredepresyon, travma sonrası stres hastalığı ve alkol madde bağımlılığı riski büyük oranda artar.Travmatik olaylar genellikle önceden tahmin edilemedikleri için engellenemezler. Ancak hastalıktan korunma için Travmatik olaydan sonra belirtiler izleniyorsa en kısa zamanda yardım almak hastalıktan korur.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: