Alma ve Verme Yasası
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 06 Aralık 2018
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
Alma ve Verme Yasası

 

İnsanlara yardımcı olduğum konularda bazı ortak noktalar vardır. Son zamanlarda ortaya çıkan önemli bir konu ise, ilişkilerde enerji akışındaki dengesizlik. Her ilişkide başkalarına verdiğimiz ve onlardan aldığımız şey enerji, ilgi, sevgi, maddi ve manevi destektir. Bu ilişki arkadaşlık, aşk, aile, iş arkadaşları ve herhangi bir sosyal grup olabilir. Ama bazılarımız ilişkilerde daha fazla veririz ve bazılarımız sadece alır ve aynı derecedegeri ver(e)meyiz.

Her ilişkide ilgi, sevgi, yardım, takdir, kısacası “enerji”, akışı dengede olmalıdır. Bu, herkesin daima aynı miktarda, aynı davranışlarla enerji verip alması anlamına gelmez. Dengesizlik, birinin diğerinden daha çok verdiğini – aldığını hissetmesidir. Çok verip, almayan kişi kendini mutsuz ve tatminsiz hisseder. Çok alıp, vermeyen kişi de kendini borçlu ve bu yüzden çoğu zaman fazla verene karşı öfkeli hisseder.

Aynı şekilde, istenenden daha fazla verilmesi için de geçerli bu denge. Siz belki çok vericisinizdir ama bunu sizden istiyorlar mı? İstenmeyen fazla vericilik, karşıdakini borçlu duruma sokar ve belki de bu yüzden sizden uzaklaşırlar.

Bazı insanlar ise alıcıdır. Belki de vermeyi bilmediklerinden veya verilenin karşılığını nasıl vermeleri gerektiğini anlamadıklarından.

DeepakChopra “Başarının 7 Spiritüel Kuralı” kitabınında, Alma-Verme Yasası’ndan bahsediyor.

“Her ilişki bir alma verme ilişkisidir. Vermek almayı doğurur, almak da vermeyi.

Gerçekte vermek, almak ile aynıdır; vermek ve almak evrendeki enerji akışının iki farklı yüzleridir.

Bu maddi değeri olan bir şey olmak zorunda değildir. Aslında vermenin en güçlü şekli maddi olmayanıdır. Yardım etmek, takdir etmek, ilgi ve sevgi göstermek verebileceğiniz en değerli hediyelerdir ve paha biçilemez “.

Hepimiz vermenin verdiği keyfi biliriz. Vermek bize iyi bir his verir. Ama alabilmek de aynı derecede önemlidir. Bazı insanların alma konusunda zorlandığını görürüz, bazıların da verme konusunda. Almak da vermek kadar önemlidir. Bu yüzden de almaya da cesaret etmeniz önemlidir.

Kendinize aşağıdaki soruları sorun:

  • Benim için hangisi daha kolay? Vermek mi, almak mı?
  • Aldığınız pozitif şeylere nasıl tepki verirsiniz (iltifatlar, hediyeler, yardım vb.)?
  • Aldığınız negatif şeylere nasıl tepki verirsiniz (eleştiri, reddedilme, suçlama vb.)?

Önemli olan şu ki, bir ilişkide aldığınızdan çok, verdiğinizi hissediyorsanız bunun nerden kaynaklandığını gözden geçirmelisiniz. Belki dürüst cevaplamakta daha çok zorlanabileceğiniz bir soru: verdiğinizden çok aldığınızı düşünüyor musunuz?

Hayatınızdaki ilişkilerde dengesizlik hissediyorsanız, alma ve verme kanununu araştırmanızı ve uygulamanızı tavsiye ederim.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ