ALMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 11 Ekim 2018
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
ALMAK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ

 

 

            Kitap fuarları kitapseverlerin yoğun ilgisine neden oluyor. Hem yazarlarla tanışıyorlar, hem de yayınevlerinin yeni kitaplarıyla.Binlerce kitap arasından mutlaka ilgilendikleri bir konuda kitap bulabilme şansları tabii ki çok fazla.

            Kuşadası Geleneksel Kitap Fuarındayız. Her yıl Ağustos ayında deniz kıyısında çeşitli yayınevleri ve yazarlar, şairler stantlarda eserlerini sunuyorlar. Akşamüzerleri başlayan fuar gecenin on ikisinde, birinde sona eriyor.

            Yazarlar olarak her yıl yan taraflarımızda diğer yazar arkadaşlar yer alırlar. Bu yılki fuarda ilk defa tanıştığım bir yazar arkadaşla yan yana kitaplarımızı satmaya çalışıyoruz.

            Pembe Hanım cüsseli, sakin, güler yüzlü, güzel bir insan. Romanlar yazmış, her akşam geliyor stant üzerinde sıraladığı kitaplarını okuyucu kitlesi ile buluşturmaya çalışıyor.

            İlginç bir satış yöntemi var. Dikkatle onu izliyorum. Önünden insanlar geçerken bizimle muhabbeti hemen kesip onlarla ilgileniyor.

-Buyurun efendim. Kitaplarımızı açıp okuyabilirsiniz. Açın, birkaç satır okuyun. Almak zorunda değilsiniz. Buyurun lütfen bir bakın!

Hayret ettiğim husus bu sözler üzerine geçen insanların mıknatıs gibi oraya gelmesi, standa yaklaşması, insanların hakikatten kitapların içini açıp bakmaya yönelmeleri.

-Buyurun fendim, her hangi bir sayfayı açıp inceleyin. İlle de almak zorunda değilsiniz. Birkaç satır okuyun!

Pembe Hanım, bayan veya erkek okuyucular onun kitaplarını karıştırırken hangi konuda kitap yazdığını, olayların nerelerde geçtiğini, kahramanlarını hiç yorulmadan anlatmaya çalışıyor.

Yayınevlerinin çok sayıda kitap arasından çok satış yapmaları normal,fakat yazarların kendi ürünlerini satabilmeleri çok zor. Çünkü yazarların olsa olsa en fazla beş, on, on beş kitabı olabilir. Kitapseverlerin bu kadar az kitap arasından yazarın kitabını seçip almaları gerçekten çok ender rastlanan bir şey.

Pembe Hanımı, merakla ve dikkatle gözlemlemeye devam ediyorum. Ayağa kalkmış, eseriyle ilgilenenlere ilginç şeyler anlatıyor. Karşısındaki insanlar da büyülenmiş gibi bir ona, bir kitabına bakıyorlar.

-Birkaç sahife daha açın efendim. Karıştırın, inceleyin, bakın. Alma zorunluluğunuz yok. Nasıl bir şey olduğunu görün. Neler yazılı okuyun. Birkaç satır daha inceleyin!

Sonuçta insanların pes ettiklerini, kitap almak için teslim olduklarını ve Pembe Hanımın romanının ilk sayfasına bir yazı yazıp imzaladığını görüyorum. Kendi standımı unutmuş, ağzım açık bir şekilde bu manzarayı seyrediyorum.

Hâlbuki kendimi incelediğimde bu benim hiç yapamayacağım bir şey. İnsanları çağırmak, davet etmek benim stilim değil. Ben sandalyemde otururum, isteyen gelir öykü kitaplarıma bakar, izahat isterse anlatırım.

-Öykülerim Kuşadası-Söke-Güzelçamlı-Davutlar ve Ege Bölgesinin çeşitli yerlerinde geçer. Çok kısa hikâyelerdir. Her kitabımda 60 kadar öykü bulunmaktadır. Genelde gerçek hayattan alınmış hikâyelerdir. Okurken hiç sıkılmazsınız.

Öyle tahmin ediyorum ki Pembe Hanım da benim okuyucu karşısındaki tavırlarımı inceliyor. Bir defasında bana dedi ki:

-Halil Bey sizden satış açısından hiçbir şey öğrenemedim. Tok satıcı gibi oturuyorsunuz. Hiç konuşmuyorsunuz. Kitap satmak istemiyor musunuz?

Gerçekten stantların önünden gelip geçen insanları yakalamayı hiç düşünmüyorum. Okuyucu bakar, beğenirse veya öykülere karşı bir ilgisi varsa alır, diye düşünüyorum.

Fuarın kapanış günü geldiğinde yazar arkadaşım Pembe Hanıma az da olsa hak veriyorum. Satış açısından gerçekten akıllıca bir strateji uyguluyor. Konuşmak lazım, iletişim şart, insanlar ilgi istiyor, diyalog istiyor.

Belki günün birinde ben de değişirim. Pembe Hanım gibi ben de davet ederim öykülerimi okumaya, kitaplarımı karıştırmaya insanlarımızı.

-Buyurun efendim, almak zorunda değilsiniz. Açıp bakabilirsiniz. Çevirin sayfaları. Birkaç satır okuyun. Almak zorunda değilsiniz! İnceleyin efendim. Almak zorunda değilsiniz efendim!

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
ÜÇ ŞEHRİN HİKÂYESİ (1) KUŞADASI CENNET KOYU-CENNET YOLU GÖKMEN ARKADAŞIMIZIN DEĞERLENDİRMESİ KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (20) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (19) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (18) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (17) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (16) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (15) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (14) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (13) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (12) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FITINASI (11) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (10) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (9) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (8) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (7) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (6) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (5) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (4) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (3) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (2) KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (1) SAĞOL CANIM ÖĞRETMENİM HATİCE ABLADAN MEKTUP SÜTÇÜ HALİT AĞA(5) SÜTÇÜ HALİT AĞA (4) SÜTÇÜ HALİT AĞA (3) SÜTÇÜ HALİT AĞA (2) SÜTÇÜ HALİT AĞA (1) ÜÇ FIKRA-ÜÇ HİKÂYE HASAN DAYI ESKİ KUŞADASI’NDA KOMŞULUKLAR (4) ESKİ KUŞADASI’NDA KOMŞULUKLAR (3) ESKİ KUŞADASI’NDA KOMŞULUKLAR (2) ESKİ KUŞADASI’NDA KOMŞULUKLAR (1) AĞAÇLARI KATLEDİLEN KUŞADASI 1946 YILINDA KUŞADASI (3) 1946 YILINDA KUŞADASI (2) 1946 YILINDA KUŞADASI (1) BİNBİR ÇEŞİT KATİL RAKAMLAR LİMON AĞACI BİR ZAMANLAR SAĞIRDIM İNTİKAM ÖYKÜSÜ YABANCI EDEBİYAT SERÜVENİM AÇ KALMAM BEN SELÂMÜN ALEYKÜM MUSTAFA ÇAĞRIŞIMLAR HIZIR OĞLU PALA MEHMET