AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET!
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 06 Mayıs 2019
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET!

Yaşam paylaştıkça güzelleşir ve cömertliği kadar da büyür. Birilerinin yanımızda olduğunu bilmek, onun dünyasında yer edinmek büyük bir iştir. Sevmek, sevilmek, başkalarının başarılarına, yaşamındaki güzelliklere saygı duymak, gerektiği yerde yardım edebilmek, yaşamlarındaki zorlukları hafifletebilmek cömertliktir de aynı zamanda. Hayatta her şey ilk adımın doyumsuz heyecanıyla başlar. İlk adımla hayat bulan yolculuklar nice keşiflere doğru yol aldırır.

 

Dünyanın neresinde olursa olsun, insanların aynı amaç için dünyaya geldiğini bilmek, yaşamımızı mutlu ve umutlu kılmaya yeter. Bireysel haz ve zevkler bir yere kadar doyurucudur ama toplumsal mutluluk ve huzur kalıcıdır. Zira geneli mutsuz ve huzursuz olan bir toplumda birkaç kişinin mutluluğu pek de bir şey değiştirmez. Görmediğimiz yerler, daha önce tanışmadığımız insanların ve kültürlerin merak uyandırması, denenmemiş olanın sürprizi nedeniyle güzeldir. Dinler, diller, kültürler farklı olsa da duyguların benzer olması yakınlaştırır bizleri.

 

Bazı insanı değerlerin evrensel olması sırf bu nedenledir. Yanı sıra bütünlüğe hizmet eden farklılıklarda duygudaşlık kurularak ötelenir. Bir insanı yargılamadan, sorgulamadan anlayabilmek, onun ihtiyaçlarını gözetebilmek kısacası onu fark edebilmek insan olmanın da gereğidir. Bilindiği üzere, 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası. Amaç bir şeylerin kutlanması değil elbette. Farkındalık oluşturarak, engellilerin sorunlarını, bireysel, toplumsal ve yasal olarak yapılması gerekenleri, belki de o ana kadar düşünülmemiş olanları görerek çözüm yollarına ulaşmaktır. Bir insanı gerçekten tanıyorum diyebilmek, onun dünya görüşleri kadar yapacakları ve yapmak için desteğe ihtiyaç duyduğu alanları da fark etmekle başlar. Fırsat verildiğinde, verilen fırsatlar kişilere uygun olduğunda kuşkusuz ki toplumdaki beklentiler de yükselecektir. Aslında yapılacaklar, yapılması gerekenler o kadar belirgindir ve göz önündedir ki asıl sorun görmeyle ve toplumsal uzlaşıyla alakalıdır. Bazen yardım etmeyi büyük şeyleri değiştirmekle özdeşleştiririz.

 

Oysa hayatta radikal kararlar bile küçük adımlarla başlar. Sokakta ayağınıza takılan bir taşı kaldırmak dahi birilerinin yararına olacaktır. Herkes birbirine yardımcı olup hak ve özgürlüklerine saygı duyduğu müddetçe barış ve huzur ortamı yakalandığından ortak yaşam anlam kazanır. Kuşkusuz dünyaya gelen tüm canlıların yaşama haklarına saygı duymak insani vasıfların vazgeçilmez kuralıdır. Bunun ön koşuluda karşılıklı anlayıştan geçer. İnsanlar birbirlerini dinlemeye zaman ayırabiliyorsa çoğu sorun kendiliğinden çözüme kavuşacaktır. Engelliler ne ister? Sorusu en fazla sorulan sorulardan biridir. Engelliliği bir kısıtlılık hali olarak idrak edersek, verilecek cevap da bir o kadar nettir. Sosyal yaşama katılması için gerekli istihdam koşullarının sağlanmasını, yaşamını idame ettirmesi için engeline uygun fiziksel ve mekan düzenlemelerinin yapılmasını, yasal olarak verilen haklarının uygulamada da denetlenmesini, diğer bireyler gibi bireysel ve toplumsal haklarına saygı duyulmasını ister. Yasal hakların uygulamada işlerlik kazanması toplumu ilgilendiren bir konudur.

 

Engellilerin haklarını gözetip ihlali durumunda gerekli uyarılarda bulunmak engellilere yapılacak en büyük yardımdır kanaatimce. Hiçbir ayrım gözetmeden birbirimizi anlayıp, gerektiği yerde destek olmamız toplumsal değerlerimizi de yükseltir. Duygudaşlığa değer verilmezse farklılıklar, ötekileştirmeyi sağlayarak ayrımcılığa neden olur. Amaç ötelemekse o kadar çok sebep vardır ki ayrıştırmaya. Cinsiyetten, meslek gruplarına, dünya görüşlerinin farklılıklarına, statülere hatta fiziksel görünüşlere kadar uzar liste. Kocaman evrende, mutlulukları, hayalleri, kırgınlıkları, yaşama arzuları, küskünlükleri bir olan insanları ayırmanın, mantıklı bir açıklaması olamaz. Ayrı çehrelere, farklı yüz ifadelerine ve Mukaddesçe konuşan satırlar bedenlere sahip olmamız özel olduğumuzun göstergesidir hâlbuki. Mademki özeliz bizi özel kılan davranışlarımızın da birleştirici, bütünleştirici olması gerekmez mi? Bir insanı tanımadan, dinlemeden, anlamadan gerçek manada görüşlerini öğrenmeden kendi fikirlerinizle onu anlatmaya kalkıyorsanız o zaman peşin hükümlü davranırsınız. Bu anlamda insanları benzer guruplara dahil ederek haklarında genelleme yapmak mantıksızdır.

 

Engelliler şöyle yapar, bu şekilde davranır, şunlardan hoşlanır gibi klişe lafların yersiz olduğunu düşünüyorum. Çünkü engel kısıtlanma halidir. Engellilerde bazı kısıtlanmaları nedeniyle hayatlarını idame ettirmeleri için de desteğe ihtiyaç duyarlar. Görüşler, zevkler, beğeniler, duygu ve düşüncelerdeki farklılıklar tüm insanları kapsayarak kişiselliği oluşturur. Kişiselliği hiçe sayarak genelleme yapmak önyargıdır. Velhasıl, bu dünya canlılara verilmiş en büyük armağan.

 

Hayat güzel bakınca ve güzelliklere beraberce ulaşınca güzel. Bazen küçük adımlar bile mutluluğa, huzura ve iyiliğe vesiledir. Yaşamımızda kayda değer tüm düzenlemeler fark edildikçe yapılmaya başlar. Çünkü yaşam fark ettikçe zenginleşir.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KUŞADASI ÜNLÜ YAZAR BUKET UZUNER'İ KONUK EDECEK KUŞADASI SANATLA GÜZELLEŞMEYE DEVAM EDİYOR KUŞADASI VANDALLIKLA KARŞI KARŞIYA 'RAY CHARLES' 'NINA SIMONE' CAN SIKINTISI CAZIN BÜYÜLÜ SESİ 'BILLIE HOLIDAY' TÜKETMEYİ DEĞİL, ÜRETMEYİ ÖĞRETEN KURUMLARDI 'KÖY ENSTİTÜLERİ' CAZIN ANASI 'ELLA FITZGERALD’ OKUNMASI GEREKEN ON FELSEFİ KİTAP NEDİR BU 'Z' KUŞAĞI KANADALI CAZ PİYANİSTİ 'OSCAR PETERSON' Endüstri 4.0 Nedir? 'SMOOTH JAZZ' KUŞADASI'NDA DIGITAL KÜTÜPHANE BİR TIK UZAKTA OLACAK 'TOP OF THE VOCAL JAZZ' 'VOKAL CAZ' 'LATİN CAZ' 'COOL CAZ' CAZ ÇAĞININ RİTMİK DANSI 'SWING' İSYAN VE HÜZÜNÜN MÜZİĞİ 'BLUES' BEBOP NEDİR? CAZ’DA BOSSA NOVA AKIMI TENÖR SAKSAFONCU 'STAN GETZ' 'WABİ-SABİ' FELSEFESİ YALNIZLIĞIN VE HÜZNÜN CAZ PİYANİSTİ 'BILL EVANS' BİR YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ ANITA O'DAY İNSAN ODAKLI BİR MÜCADELE ANALİTİK ZEKA GEREKTİRİR BEBOP'UN KURUCULARINDAN CHARLIE PARKER 'BIRD' SAKSAFONUN VİRTÜÖZÜ 'JOHN COLTRANE' TROMPETİN ÜSTADI 'DIZZY GILLESPIE' EFSANE SAKSAFONCU 'COLEMAN HAWKINS' TROMPETİN USTASI 'CHET BAKER' CAZ'IN IŞIK SAÇAN KARA ELMASI 'LOUIS ARMSTRONG' CAZ'IN DAHİ TROMPETÇİSİ 'MILES DAVIS' CAZ'IN KURUCU BABALARINDAN 'DUKE' FELSEFE BİLMEDİKLERİMİZE YOLCULUKTUR BUGÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ Diyojen ve Nietzsche Öncülüğünde Felsefenin Fener İle İnsan Arayışı… 19 MAYIS VATAN AŞKININ TARİHE ALTIN HARFLERLE KAZINMASIDIR ESKİ YUNAN FİLOZOFU EPİKÜR VE MUTLU OLMA AMACI KİTAP OKUMA HAYATI SEVDİRİR AKILLI İNSANA BİLGİ GEREKMEZ O YOLUNU BULUR GEÇEN ZAMAN DEĞİL, BELKİ DE ZAMAN BİZİZ ASLINDA! Yeni Yıl, Yeni Umutlar... Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle… ATATÜRK'ÜN LİDERLİĞİNDE CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA İnsanı Gerçek Dost Yapan Nedir? AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!!