ATLETİK PERFORMANS VE BİLİM İLİŞKİSİ
Yayınlanma Tarihi: Salı, 15 Ocak 2019
DOĞANAY EREL KARATE ANTRENÖRÜ
ATLETİK PERFORMANS VE BİLİM İLİŞKİSİATLETİK PERFORMANS ÜZERİNE YAPILAN İLK ÇALIŞMALAR GÜNÜMÜZDEN BİNLERCE YIL ÖNCESİNE DAYANIR. İLK OLİMPİYATIN M.Ö 700’ LÜ YILLARDA DÜZENLENDİĞİ TARİHİ KAYITLARDA MEVCUTTUR. O TARİHTEN İTİBAREN YARIŞMALARA KATILAN TÜM SPORCULAR ‘’DAHA GÜÇLÜ,DAHA HIZLI VE DAHA DAYANIKLI’’ OLMAK İÇİN ÇALIŞMIŞLARDIR. O DÖNEM DEKİ SPORCULARIN BAZI ÖZEL BESİN MADDELERİNİ ‘’PERFORMANS ARTTIRICI’’ OLARAK KULLANDIĞINA DAİR KANITLAR VARDIR.

BU BİNLERCE YILLIK SÜREÇTE BİLİMİN VE TEKNOLOJİNİN İLERLEMESİ İLE GEREK ANTRENMAN GEREKSE BESLENME METODLARINDA, SPOR EKİPMANLARINDA KISACASI SPOR TEKNOLOJİSİNDE SÜREKLİ GELİŞMELER OLMUŞTUR.

BİLİMSEL HER YENİ BULUŞ SPORU DİREKT OLARAK ETKİLEMİŞTİR. ÖRNEĞİN KOŞU ZEMİNLERİNİN VE AYKKABILARIN DEĞİŞİMİ ATLETLERİN DERECELERİN İYİLEŞMESİNİ SAĞLAMIŞTIR. FUTBOL TOPUNUN VE KRAMPONLARIN FARKLI TEKNOLOJİLERLE ÜRETİLMESİ FUTBOLUN BİR ÇOK UNSURUNU GELİŞTİRMİŞTİR. ELEKTRONİK,YAZILIM, GIDA TEKNOLOJİLERİ, TIP VB. BİR ÇOK ALANDA MEYDANA GELEN İLERLEMELER DİREKT OLARAK SPORU ETKİLEMİŞTİR VE ETKİLEMEYE DE DEVAM EDECEKTİR.

YUKARIDA VERİLEN ÖRNEKLER TAMAMEN SPORUN DIŞINDA GELİŞEN TEKNOLOJİLERİN SPORA UYGULANMASINDAN İBARETTİR. SPORUN BİR ÇOK DALINDA BAŞARI SAĞLAMIŞ OLAN GELİŞMİŞ ÜLKELER, BAŞARILARINI BÜYÜK ORANDA BU TEKNOLOJİLERİ İYİ UYGULAMALARINA BORÇLUDUR.

TIP VE BİYOLOJİ SPORTİF PERFORMANSI EN FAZLA ETKİLEYEN BİLİM DALLARININ BAŞINDA GELİR. İNSAN FİZYOLOJİSİNİN HER GEÇEN GÜN DAHA İYİ ANLAŞILMASINI SAĞLAMAKTADIR.

GENETİK BİLİMİ YUKARIDA SAYDIĞIM BİLİM DALLARINA ORANLA ÇOK DAHA YENİDİR. ANCAK ÇOK HIZLI BİR ŞEKİLDE GELİŞMEKTEDİR. BUNDAN 15-20 YIL ÖNCE SEBEBİ BİLİNMEYEN BİR ÇOK HASTALIĞIN KARŞISINDA BU GÜN GENETİK YAZAKMAKTADIR. SADECE BU HASTALIKLARIN TESPİTİ DEĞİL AYNI ZAMANDA TEDAVİ VE ÖNLENMESİNDE DE ÖNEMLİ KEŞİFLER YAPILMIŞTIR.

GELDİĞİMİZ NOKTA DA GENETİK YAPININ ANALİZİ İLE BİR ÇOK HASTALIĞA YAKALANMA RİSKLERİNİ TAYİN ETMEK MÜMKÜNDÜR. KANSER,DİYABET, YÜKSEK TANSİYON, PARKİNSON,DEPRESYON VB BİRÇOK HASTALIKTA BU TESPİTLER YAPILABİLMEKTEDİR. RİSKLERİN ÖNCEDEN BİLİNMESİ İLE ALINACAK ÖNLEMLER İNSANLARIN DAHA İYİ KALİTELİ VE DAHA UZUN BİR YAŞAM SÜRMELERİNE OLANAK SAĞLAYACAKTIR.

GENETİK BİLİMİ SADECE SAĞLIK TA DEĞİL SPOR ALANINDA DA BİR ÇOK ÖNEMLİ VERİ SUNMAKTADIR. AEROBİK VE YA ANAEROBİK KAPASİTE, KAS LİFİ TİPİ, OKSİJEN TAŞIMA KAPASİTESİ,SAKATLIK VE İYİLEŞME GİBİ YÜZLERCE FAKTÖR YUMURTA VE SPERMİN BİRBİRİNİ DÖLLEDİĞİ ANDA BELİRLENİR VE YAŞAM BOYUNCA DA DEĞİŞTİRİLEMEZ.

HERKESE AYNI ANTRENMAN VE YA BESLENME PROGRAMLARI UYGULANDIĞINDA FARKLI SONUÇLAR ALINMASININ TEMELİNDE GENETİK YAPIDAKİ FARKLILIKLAR YATAR. BU KONUDA Kİ KANITLAR HER GEÇEN GÜN DAHA DA ARTMAKTADIR.

BİLİMİN BU KADAR HIZLI İLERLEDİĞİ BİR DÜNYADA HALA BU GERÇEKLERİ KABUL ETMEYEN ANTRENÖR VE SPOR BİLİMCİLERİN OLMASI OLDUKÇA ŞAŞIRTICIDIR.

SPORCULARN BİR TAKIM SAHA TESTLERİNİN SONUÇLARINA GÖRE PROFİLLERE AYIRMAYA ÇALIŞAN OLDUKÇA FAZLA ANTRENÖR MEVCUTTUR. BU DURUMA EN İYİ ÖRNEK ACTN3 GEN POLİMORFİZİMLERİDİR. BU GEN ANALİZİ İNSANLARDA Kİ KAS LİFİ TİPİNİ DİREKT OLARAK BELİRLER. ANCAK HALA SAHA TESTLERİ İLE KAS LİFİ TİPİNİ TAYİN ETTİĞİNE İNANANLAR VARDIR. BİR DİĞER ÖRNEK ACE GENİ VERİLEBİLİR. BU GEN POLİMORFİZMİNİ HERHANGİ BİR SAHA TESTİ İLE TESPİT ETMENİN İMKANI YOKTUR. COL1A1,TNF, GDF5 GENİ GİBİ ONLARCA ÖRNEK VERİLEBİLİR. SAHA TESTLERİ GELİŞİMİN TAKİP EDİLMESİNDE ÖNEMLİ BİR ARAÇTIR ANCAK NASIL ANTRENAMAN YAPILACAĞINI VE NASIL BESLENECEĞİNİ, HANGİ BRANŞTA BAŞARILI OLUNACAĞINI TESPİT ETMEZ.

SPORTİF PERFORMANSI GELİŞTİRMEK BU KADAR BASİT OLSAYDI ÜLKEMİZ SPORTİF AÇIDAN BU KADAR KÖTÜ DURUMDA OLMAZDI.
BU GÜN YAPILAN BİR ÇOK ÇALIŞMA OLMPİK SEVİYEDE BAŞARILI OLAN SPORCULARIN SADECE ÇOK ÇALIŞTIKLARI İÇİN DEĞİL, DOĞRU GENETİK YAPIYA SAHİP OLDUKLARI İÇİN BAŞARILI OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR. EĞER SADECE ÇALIŞMA İLE OLSAYDI ÜLKEMİZ SPORCULARININ DÜNYANIN ZİRVESİNDE OLACAĞINA HİÇ KUŞKUM YOKTUR. YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA ONLARCA SEMİNER VERMİŞ BİRİ OLARAK ŞUNU RAHATLIKLA SÖYLEYEBİLİRİM Kİ ‘’ TÜRK SPORCUSU KADAR ANTRENÖRÜNE BAĞLI, AZİMLİ VE ÇOK ÇALIŞAN’’ SPORCU YOKTUR. ANCAK BAŞARI HER ZAMAN ÇALIŞMA İLE DOĞRU ORANTILI OLMAMAKTADIR.

SPORCU,ANTRENÖR VE SPOR BİLİMCİLERİN GENETİK BİLİMİNDE OLAN GELİŞMELERE ÖNYARGISIZ VE ÇAĞDAŞ BİR ŞEKİLDE YAKLAŞMASI GEREKİR. AKSİ TAKTİRDE ÜLKEMİZDE GÖRÜLEN SPORTİF SONUÇLARIN YAŞANILMASI KAÇINILMAZDIR.

FUTBOL MİLLİ TAKIMI!!!
BASKETBOL MİLLİ TAKIMI!!!
ATLETİZM (DEVŞİRME) MİLLİ TAKIMI!!!
VE DİĞER TÜM BRANŞLAR…..

MICHAEL PHELPS’İN TOPLAM 23 OLİMPİYAT ALTIN  MADALYASI VAR İKEN ÜLKEMİZİN OLİMPİYAT TARİHİ BOYUNCA KAZANDIĞI MADALYA SAYISI TOPLAMI 83’ TÜR.

SAYGILARIMLA

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ