Avrupa koronavirüs kısıtlamalarını gevşetiyor

Pazartesi, 04 Mayıs 2020

Avrupa’nın birçok ülkesinde Pazartesi günü itibarı ile koronavirüs kısıtlamaları gevşetiliyor. Avrupa'da koronavirüsten en çok etkilenen iki ülkeden biri olan İspanya'da geçerli olan birçok uygulama pazartesiden itibaren İtalya'da da geçerli hale geliyor. 4 Mayıs itibarı ile Avrupa ülkelerinde yürürlüğe giren uygulamalar şöyle:

ALMANYA

Ülkenin birçok yerinde çocuklar hafta başıyla birlikte yeniden parklara, müzelere ve hayvanat bahçelerine gidebilecek. Berber ve kuaförler yeniden müşterilerine kapılarını açacak. Yüz binlerce çocuk ve genç de yine Pazartesi günüyle birlikte haftalar sonra okul hayatına dönecek. Bazı eyaletlerde ilkokul son sınıfta olan ya da gelecek yıl lise bitirme sınavına (Abitur) girecek olan öğrenciler dersbaşı yapacak. Okul ve kreşlerde eğitimin normalleşmesi konusunda atılacak ileriki adımlar ise Başbakan Angela Merkel ile eyalet başbakanları arasında çarşamba günü yapılacak toplantıda istişare edilecek. Gastronomi ve turizm sektörlerinin adım adım yeniden tekrar normalleşmesi ise başbakanlar düzeyinde yapılacak daha sonraki toplantılarda kararlaştırılacak.

AVUSTURYA

Yaklaşık 100 bin öğrenci ve bitirme sınıfları yeniden düzenli öğretime başlangıç yapacak. Hükümetin aşamalı planına göre mayıs ortasından itibaren ilk ve ortaokullar açılacak; haziran başı itibarı ile de tüm öğrenciler yeniden sınıflara dönmüş olacak. Pazartesi günü itibarı ile ayrıca yaşlı bakım yurtlarında ziyaretler sınırlı olarak yapılabilecek. Avusturya'da 15 Mayıs tarihinde restoranların, mayıs ayı sonunda da otellerin yeniden faaliyete geçmesi planlanıyor.

İTALYA

Akdeniz ülkesinde pazartesi günü itibarı ile yaklaşık 60 milyon insan uzun süre sonra ilk kez spor ya da yürüyüş yapmak için dışarı çıkabilecek. Sanayi ve inşaat sektörlerinde şirketler üretim faaliyetlerini artıracak. Restoranlar ve barlar sipariş satış ve paket satış yapabilecek ancak normal faaliyete geçmek için haziran ayını bekleyecek. İtalya'da hükümet 10 Mart tarihinde tüm ülkeyi karantina altına almış ve temel ihtiyaç malzemeleri dışında alışverişi sona erdirmişti. 209 binden fazla vaka sayısı ve 28 bin kişilik can kaybı ile İtalya COVID-19 hastalığından en fazla etkilenen ülkelerden biri oldu.

BELÇİKA

Belli başlı Avrupa Birliği kurumlarına ev sahipliği yapan ülkede otobüs ve tramvay seferlerinin sayısı artacak. Ancak toplu taşıma araçlarına binen 12 yaşından büyük herkes için maske takmak zorunlu. Bireylere değil şirketlere hizmet veren şirketler kapılarını açabilecek. Manifatura ve tuhafiye dükkanları da faaliyete başlayabilecek. Süpermarketler hariç olmak üzere diğer mağazalar ise 1 hafta daha kapalı kalacak. Mesafe kurallarına uymak üzere aynı hanede yaşamayan iki kişinin spor yapmalarına izin veriliyor. Prensipte evden çalışmanın sürmesi istenirken vatandaşlardan alışveriş, işe ya da doktora gitmek gibi belli istisnalar dahilinde evi terk etmeleri bekleniyor. Belçika'da sokağa çıkış kısıtlamalarının diğer aşamalarına 11 ve 18 Mayıs'ta geçilmesi planlanıyor.

MACARİSTAN

Ülkenin hemen her yerinde insanlar en az 1,5 metre mesafeyi korumak üzere yeniden sokağa çıkabilecek. Şirketler tekrar açılacak, restoranlar da dışarıda hizmet vermek üzere faaliyete geçebilecek. Ancak bu kurallar başkent Budapeşte ve çevresi için geçerli değil. Ülke genelinde marketlerde ve toplu taşımada maske takma zorunluluğu bulunuyor. Spor müsabakaları seyircisiz yapılabilecek. Almanya, Avusturya, Çekya, Polonya, Slovakya ya da Güney Kore'den ülkeye iş amaçlı seyahatlere de Pazartesi gününden itibaren izin veriliyor.

YUNANİSTAN

Toplu taşımada, asansörde, hastane, klinik ve doktor muayenehanelerinde maske takmak zorunlu hale geliyor. Kurala uymayan kişilere 150 euro ceza verilebilecek. Berber ve kuaförler, elektronik eşya satan mağazalar ve kitabevleri yeniden faaliyete geçebilecek. Vatandaşlar herhangi bir kısıtlama olmaksızın yeniden sokağa çıkabilecek ancak şehirlerarası seyahat yapılamayacak. Anakara ile adalar arasında seyahate de izin verilmiyor.

KIBRIS

Kıbrıs Rum kesiminde perakende satış mağazalarının hepsi Pazartesi günü yeniden işbaşı yapabilecek. İnşaat malzemesi satan dükkanlar yeniden açılacak ve inşaatlara izin verilecek. Mahkemelerde ise sosyal mesafe kuralına sıkı sıkaya bağlı kalınması isteniyor. Ayrıca saat 22.00 ile 06.00 arasında geçerli olan sokağa çıkma yasağı sürecek.

BULGARİSTAN

Kamusal alanda maske zorunluluğu 1 Mayıs'ta kaldırıldı. Vatandaşlar parklar, caddeler ve otobüs duraklarında maske takmaksızın bekleyebiliyor. Ancak otobüs, tramvay, market ve kiliselerde maske takma zorunluluğu 13 Mayıs'a kadar sürüyor. O tarihte ülkede geçerli olan iki aylık olağanüstü halin de sona ermesi bekleniyor. Pazar gününden itibaren tüm milli ve doğa parkları ve dağlar da kimi kısıtlamalar geçerli olmakla birlikte doğaseverlere açılıyor. Bulgaristan'da alışveriş merkezleri, oteller, restoranlar ve kafelerin hangi koşullar altında yeniden açılacağı ise henüz kesinliğe kavuşmadı.

Yorumlar
Yorum Yazın
İsim:
E-Mail:
Web site / Blog:
Mesajınız:
10 + 37 =
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
Tarihte Bugün

Yazarlardan Son Yazılar
YAVUZ BABÜR DOĞRUL
TURİZM NE OLACAK?
YAVUZ BABÜR DOĞRUL
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
EMEKÇİ
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
AYDIN ALP - PSİKİYATRİ UZMANI
AKUT STRES BOZUKLUĞU
AYDIN ALP - PSİKİYATRİ UZMANI
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
Diyojen ve Nietzsche Öncülüğünde Felsefenin Fener İle İnsan Arayışı…
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
ZUHAL ÖZDEN - SENARİST
Her Seferinde Hep Evlerine Gönderiyorlar Bu Kadınları
ZUHAL ÖZDEN - SENARİST
ÖZLEM ÇALLI
Minimum Siyah-Maksimum Beyaz
ÖZLEM ÇALLI
AV. DERYA KIR
İş Kanunu’nun 24’üncü mad. göre iş sözl.fesh. kıd. tazminatına hak kazanır mı?
AV. DERYA KIR
CEYDA ATIGAN
SPOR, İP ATLAMA
CEYDA ATIGAN
AYDIN AVCI
KOMER BAŞKAN ÖMER GÜNEL'LE CANLANACAK
AYDIN AVCI
SELDA KIR
EVDE HER GÜNE BİR ETKİNLİK (13)
SELDA KIR
VELİ TOSUNER - Diş  Hekimi
AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR
VELİ TOSUNER - Diş Hekimi
LEYLA DİANA GÜCÜK - Jazz Programı Yapımcısı
Terje Rypdal / Odyssey
LEYLA DİANA GÜCÜK - Jazz Programı Yapımcısı
GÜL KABACAOĞLU OĞAN
Sevmeyi Öğretelim
GÜL KABACAOĞLU OĞAN
PELİN BAL - BİREYSEL ANTRENÖR
Egzersiz ve Çocuk Üzerine İpuçları
PELİN BAL - BİREYSEL ANTRENÖR
TOLGA MERT
Uğur MUMCU Anıtı Nasıl Efes Selçuk'a geldi?
TOLGA MERT
YÜCEL ÖZDEMİR - HALKBİLİMCİ
“HALLOWEN” CADILAR BAYRAMI, FOLKLOR, GELENEK
YÜCEL ÖZDEMİR - HALKBİLİMCİ
HALİL AKGÜN - ŞİİR BAHÇESİ
BİR ZAMANLAR İSKELEDE BALIK AVLARDIK
HALİL AKGÜN - ŞİİR BAHÇESİ
EFE TORUNBALCI - Uz.Diyetisyen
EFE TORUNBALCI - Uz.Diyetisyen
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
MÜJGAN ŞAVKAY'A BURUK VEDA
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
DUYGU YILMAZ (DİYETİSYEN)
YAŞLANMA VE METABOLIZMA
DUYGU YILMAZ (DİYETİSYEN)
AV. ECEM SÖYLETEN AKGÜN
İş Davalarında Zorunlu Arabuluculuk
AV. ECEM SÖYLETEN AKGÜN
DOĞANAY EREL KARATE ANTRENÖRÜ
ATLETİK PERFORMANS VE BİLİM İLİŞKİSİ
DOĞANAY EREL KARATE ANTRENÖRÜ
FAHRİ ÖNER
MAVİ VE GRİ
FAHRİ ÖNER
VEDAT KAZANCIOĞLU
YEREL BALIKÇILAR KORUNMALI
VEDAT KAZANCIOĞLU
DOĞUŞ POLAT
BİR YABANCININ GÖZÜNDEN 1300 LÜ YILLARDA TÜRKİYE VE TÜRK HALKI
DOĞUŞ POLAT
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
Hipokondri
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
SALİHA ÜNAL - SANAT TARİHÇİ - ARKEOLOG
Tanrıların en büyüğüdür. Zeus...
SALİHA ÜNAL - SANAT TARİHÇİ - ARKEOLOG
YELİZ ORHAN
YOLUN SONU
YELİZ ORHAN
SİLVAN GÜNEŞ - BİYOGRAFİ YAZARI
Atatürk’ün 27 Aralık 1919’da Ankara’ya Gelişi ve Seymen Hareketleri
SİLVAN GÜNEŞ - BİYOGRAFİ YAZARI
SELİM ÖZYILMAZ
Aydın Sanayi Odası Reform Paketinden Memnunmuş!
SELİM ÖZYILMAZ
SAMİ GÖCEKLİ
ESNAFA ZULÜM YAPMAYIN!
SAMİ GÖCEKLİ
S. TAĞMAÇ SARAÇOĞLU
YENİ BİR GÖREV YENİ BİR LİMAN
S. TAĞMAÇ SARAÇOĞLU
İSMAİL TEZGEL
1 KASIM 1928 TÜRK HARF DEVRİMİNİN 91. YILINI KUTLUYORUZ
İSMAİL TEZGEL
ZİHNİ GAYMALI
YARADANI HİSSETMEK
ZİHNİ GAYMALI
İBRAHİM ERGÜL
EN GÜZEL SANATÇI
İBRAHİM ERGÜL
AKIN GÜRE
Salgın Nasıl Tehdit Ediyor?
AKIN GÜRE