AYASULUĞ YANGINI
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 22 Şubat 2016
TOLGA MERT
AYASULUĞ YANGINI

Tarih 1402

 

Ankara Savaşı

 

Timur, bu savaş sonunda Yıldırım Bayezid’i yenip Büyük İskender’in yaptığı gibi Batı Anadolu yöresini egemenliği altına aldı…

 

Bizans tarihçisi Dukas’ın verdiği bilgiye göre Timur daha Anadolu’da iken maiyetindeki komutanların Efes’te toplanmalarını emretmişti. Bu bölgeyi üs olarak kullanmış ve çadırlar kurarak 1 ay kalmıştır.

 

Ayasuluğ Kalesi’nde de çok sayıda Osmanlı askeri bulunduğundan Timur burayı kuşatmış ve hatta kale içinde bulunan St. Jean Kilisesine büyük ölçüde zarar verdiği söylenir.

 

Bunların yaşandığı tarihlerde Aydınoğlu Beyliği içinde hanedandan zeki, kurnaz ve maceraperest bir genç yetişmişti. Kaynaklarda Kara Cüneyd olarak geçen bu bey, Timur bölgeden ayrılır ayrılmaz Ayasuluğ ve İzmir’de hak iddia etti. Osmanlılar, timur gelmeden önce İzmir’in yönetimini ona vermişti. Fakat, Timur buraları kendisine konukseverlik gösteren İsa Bey’in oğulları II. Umur ve Musa’ya bırakmıştı.

 

Bunun üzerine Cüneyd kardeşi Kara Hasan’ı da alarak adamlarıyla bu iki kenti ele geçirdi. Kara Hasan’ı bir miktar asker ile Ayasuluğ’da bırakarak kendi de İzmir beyi oldu .

 

Ayasuluğ elinden alınan II. Umur, amcası olan Menteşeoğlu İlyas Bey’den yardım istedi. Balat’ta (Eski Miletos’ta) toplanan Umur ve İlyas beylerin askerleri 6 bin kişi ile Ayasuluğ’a saldırdılar. Bundan Cüneyd’in haberi olmamıştı. Acilen bir ulak ile İzmir’e Cüneyd’e haber gönderildi. Fakat Cüneyd kendisini tehlikeye atıp yardıma gelmedi.

 

Kent surları içinde etrafı kuşatılmış olan halk ve askerler teslim olmak gerektiğini söylediler. Kara Hasan, yapacak bir şey olmadığını anlayınca teslim olmamak adına kenti ateşe verdi. 2 günde bütün kent kül ve enkaz yığını haline geldi. St. Jean Kilisesi ve evler, camiler, hamamlar büyük ihtimalle bu yangın ve savaş sırasında yerle bir oldular.

 

Kara Hasan iç kaleye çekilip kendisini birkaç ay burada savunmayı başarmıştı. Fakat yine Cüneyd’ten yardım gelmeyince teslim oldu. Ardından Marmaris Kalesine hapsedildi. Cüneyd bunu duyunca en güçlü adamları ile Marmaris’e gitti ve kardeşine geldiğini bildirdi. Kara Hasan’da bir yolunu bulup kalenin nöbetçilerine içki ziyafeti verdi. İçkinin etkisiyle Kara Hasan’ın kaçırıldığının farkına bile varmamışlardı.

 

Cüneyd daha sonra Ayasuluğ’u geri almak için kenti kuşattı, cinayetler işledi. Fakat bütün bunlara rağmen Umur ve Cüneyd barıştılar, hatta Cüneyd, Umur’un kızıyla evlendi. Anca 1425’te ıı. Murad’ın askerleri tarafından yakalanarak idam edildi. Daha sonra 1426 yılında Ayasuluk Osmanlılar hakimiyetine girmiş oldu.

 

Yani filler tepişirken olan çimenlere oluyor. Bugünde Ayasuluğ’un yani Selçuk’un kaderi bu şekilde, filler tepişiyor kaybeden yine kentimiz ve insanımız oluyor. Kavga eden yine barışıyor olan yine bizlere oluyor. Bu güzelim kentimiz bir türlü ileriye taşınmıyor. İktidar mücadeleleri yüzünden kent iktidarsızlaşıyor.

 

Nede şanslı ama Selçuk Efes ...

 

Tarihçi Tolga MERT

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Uğur MUMCU Anıtı Nasıl Efes Selçuk'a geldi? Şahabettin SİVASİ ( Şahabettin DEDE) - Türk Bilgini 63 Yıl Önce Efes'te Bugün İYİ Kİ SELÇUKLUYUZ Turizm haftamız kutlu olsun 62 Yıl Önce Efes'te Bugün... TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI EFES bölgesindeki antik mağaralar KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ ÖĞRENCİ KENTİ SELÇUK EFES KURTULUŞ YOLU 15 Ağustos Kutsal Meryem Ananın göğe alınışı… EFES - POLLİO SU KEMERİNİ BEKLEYEN TEHLIKE? ÇİRKİNCE Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi ANLAYACAK ve ANLATACAĞIZ Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! "EFES' Lİ RUFUS ” - Hekim ve Anatomist - ARTEMİS TAPINAK ALANI HAKKINDA Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü? İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey AMAZON KADINLARI ve ARTEMİS İşgal ve Kurtuluş KURTULUŞ YOLU EFESLİ KADINLAR “Makyaj ve Takı” Efesli Zenodotos'u tanıyor musunuz? Resim ile kandırmak ! EFES – ROMA İMPATATORLUKLAR DEVRİ AYASULUĞ YANGINI Bu Topraklardan EFESLİ HERAKLEİTOS geçti. EFES FESTİVALLERİ SELÇUK, EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ 'ne YAKIŞAN KÜTÜPHANE İSTİYOR !!! LİDYA’NIN EFES’İ FETHİ MÜZELER BİZİM KENT BİLİNCİMİZDİR MERYEM ANA EVİNİN BULUNUŞU DEMİRYOLU ve EFES MÜZESİ ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP EĞİTİM TARİHİ ve MÜBADELE MÜZESİ Efes’te Efsane Bir Dağ - PANAYIR DAĞI Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! Bir saat, Savaşın ve Ülkenin kaderini nasıl değiştirir? ! EFES'ten SELÇUK'a KALAN MİRAS: SİVRİSİNEKLER TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI "HAYDİ MECLİS ODEON'A !" AYASULUĞ YANGINI Kuşadası’nda İtalyan askeri bandosu ESKİ SAAT KULESİ Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi Efes’te mermeri bulan Aziz olur ! EFES KAZILARI TARİHİ