Aydın Sanayi Odası Reform Paketinden Memnunmuş!
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 29 Nisan 2019
SELİM ÖZYILMAZ
Aydın Sanayi Odası Reform Paketinden Memnunmuş!

 

Değerli Aydınlılar.

 

İki hafta önce  tam adı “Yeni Ekonomi Programı (YEP) Ekonomide Yapısal Dönüşüm Adımları” ekonomik reform paketini kısa başlıklar ile ele almış bu  paketin neler getirebileceği konusunda görüşlerimizi ifade etmeye çalışmıştık. Tabi bu paketten  memnun olmayanlar kadar memnuniyetini ifade edenler de var!  Memnuniyeti ifade edenlerden biri Aydın Sanayi Odası (AYSO) başkanımız. Bizde bu konuda bazı düşüncelerimizi sizlerle paylaşalım.

 

‘Yapısal Dönüşüm’ paketinin kapsamlı ve bütünselliği olan bir paket olduğunu düşündüğünü belirten AYSO Başkanımız Şahin, 2019 yılı içerisinde hayata geçirilecek en önemli reformlarımızdan birinin vergi dönüşümü olması önem arz etmektedir. Yeni vergi uygulamalarında istisna ve muafiyetlerin azaltılması ve kurumlar vergisinin kademeli olarak düşürülmesi; özellikle sanayici açısından vergi yükünün azaltılması noktasında önemli bir avantajdır. Kurumlar vergisinin kademeli olarak azaltılmasının yabancı yatırımları ülkeye kazandırmada önemli bir etkisi olacağı açıktır” dedi.Açıklamanın gerisi var da biz bu kadarı üzerinden başlayalım!

 

Anayasa madde. 73; “Herkes, Mali Gücüne Göre vergi ödemekle yükümlüdür.” Ancak ülkemizde emek gelirleri üzerindeki “vergi yükü" başlarda iken, sermaye geliri üzerindeki “vergi yükü” sonlardadır. İşte kanun devleti olmak ile hukuk devleti olmak arasındaki fark da tam budur! Kurumlar vergisi oranında AB ülkelerinde son sıralardayız. Geçen yıl ücretlilerden kesilen gelir vergisi 83,3milyar TL, kurumlar vergisi 78,6 milyar TL.(O. Bingöl). Vergi zaten çalışanın üzerinde kurumlar vergisi indirimi ne?

 

Türk-İş geçen günlerde açıkladı. Nisan ayı AÇLIK sınırı 2.106 TL. Aynı ayda 6,5 milyona yakın asgari ücretlinin eline geçen net maaşı (AGİ dahil ) 2.020tl.Kurumlar vergisi oranı yıllar içerinde yüzde 32’den yüzde 22’ye düştü. Bu oran yüzde 15’e düşürülürse aradaki farkı bilin bakalım kim ödeyecek?

 

Sayın AYSO başkanımız Disk başkanının açıklamasını ve eleştirilerini okudu mu acaba?“Sanayi üretiminde ve büyümede yaşanan gerilemenin sonucu olarak işsizlikte sert bir tırmanış yaşanıyor. Son bir yılda işsiz sayısı 1 milyon 259 bin artarken, istihdam 872 bin kişi azaldı. Mart ayında işsizlik maaşı alanların sayısı 682 bin kişi arttı. İşsizlik ateşi toplumu yakarken, hükümet kıdem tazminatına ve işçi ücretlerinden yapılacak yeni kesintilere göz dikmiş durumda. Kriz karşısında işsizliğe çözüm bulmak yerine kıdem tazminatına fona devretmeyi, BES’i zorunlu hale getirmeyi ve ikisini birleştirerek kıdem tazminatını yok etmek istiyorlar. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından 10 Nisan 2019 günü yapılan “Yeni Ekonomik Program Yapısal Dönüşüm Adımları 2019” başlıklı sunum ülkemizin içinde bulunduğu derin ekonomik krizden çıkış için umut vaat etmiyor. Tersine krizin faturasını çalışanların, emeği ile geçinenlerin sırtına yüklemeyi hedefleyen ciddi tehlikeler içeriyor. Türkiye’nin sorunu kıdem tazminatı değildir. Türkiye’nin sorunu işsizliktir. Kıdem tazminatı sorun değil haktır.”

 

Sayın Şahin’in başkanı olduğu odanın1000’e (bin)  yakın üyesi var. İnsanın aklına, odanız üyelerinden kaçı kıdem tazminatlarını nakdi olarak ayrı bir hesapta tutuyor gibi bir soru geliyor!? Yoksa zamanı gelince “bi şekilde” ödendiği için sermayeye mi ekliyor? Farkında mısınız bilmiyorum! Eğer memnun olduğunuz bu paket hayata geçerse, mecburi hale gelecek Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile(muhtemelen kaydi olarak tutulan)kıdem tazminatları birleşecek vefonanakten yatırmanız istenecek! O zaman paketten memnuniyetinizi bir daha ifade edersiniz sanırım..!

 

 

Sayın AYSO Başkanımızın tarım ile ilgili açıklamaları da var da ona biz değil samanı, patatesi, soğanı ithal eden ülkenin Tarın BakanıBekir Pakdemirli, "Tanzanya’nın kalkınması için birikimimizi ve tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız" dedi. Biz de bu söz üstüne bir şey demeyelim!

 

Zenginler fakirlere Tanrı’dan başka bir şey bırakmadılar. Nietzsche

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ