BABAMIN CEBİNDEKİ ÇİKOLATALAR
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 08 Kasım 2018
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
BABAMIN CEBİNDEKİ ÇİKOLATALAR

 

 

            “Sanırım 5-6 yaşlarındaydım” diye başladı Saniye hikâyesine.

            “Ankara’da sosyal konutlarda minicik bir evde kocaman mutlulukları olan bir aileydik. Kız kardeşim de 3-4 yaşlarındaydı.

            Kız kardeşimle hem dövüşür hem de ikiz gibi hiç ayrılmazdık. Annem çalışmıyordu. Evdeydi, bize bakıyordu. Oğlan kardeşim yeni doğmuş, 3-5 aylıktı. Babam memurdu.

            O zamanlar küçük bir kömür sobamız vardı. Etrafında toplaşır, yer sofrasında yemek yerdik. Hazır mamalar yoktu. O yüzden henüz bebek olan kardeşimize annem pirinç unu maması yapar yedirirdi. Biz kız kardeşimle mamanın kokusunu duyduk mu nasibimize bir kaşık düşer mi diye kedi gibi dolanırdık etrafta.

            Annem ayağına yastığı koyup kardeşimizi yatırır ve mamasını yedirmeye çalışırdı. Ayakucunun bir tarafına ben, öbür tarafına kız kardeşim sipere yatar beklerdik mamadan artar mı acaba diye.

            Annem tabii ki tedbirliydi. Mamayı bizden korumak amaçlı güçlü bir silahı vardı. Eskiler iyi bilir, 1 çift terlik. Ve maşallah annem hiç ıskalamazdı. Tek seferde havada uçan terlik hedefe şlap! diye yapışırdı. Bizim de mama hayallerimiz suya düşerdi.

            Ama akşam babamın geleceği saati dört gözle beklerdik. Kapı çalar ve kız kardeşimle itişip kakışarak kapıyı açardık. Çünkü bir sürpriz beklentisi içindeyiz.

            Acaba kuşlar bize babamla bugün ne gönderdi. Babam daha içeri girer girmez biz kız kardeşimle bacaklarına dolanıp ceplerini kurcalamaya çalışırdık.

            İşte o sürpriz anı geldi. Yaşasın bugün kuşlar bize babamla çikolata göndermişti. Günün en tatlı anıydı bu. Babam üzerini değişir, küçük evimiz ve soframızla yemeği yerdik. Hep bir aradaydık ve bundan öte ne olabilirdi ki.

            Yemek sonrası annem küçük kardeşimizle ilgilenirken babam da bizimle oyun oynardı.

            Hiç unutmuyorum babam dizlerinin üzerinde çöker bizi sırayla sırtında gezdirirdi sırayla.

            O anları hatırlamak bile güzel.

            Keşke hiç büyümeseydik.

            Keşke o günlere geri dönebilseydik.”

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: