BELEDİYE TURİZM TOPLANTISINA DAVET EDİLMEYEN KUŞADASI TURİZM VE TANITMA DERNEĞİ
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 01 Ağustos 2016
MUSTAFA OĞUZKAAN - MALİ MÜŞAVİR
BELEDİYE TURİZM TOPLANTISINA DAVET EDİLMEYEN KUŞADASI TURİZM VE TANITMA DERNEĞİ

BELEDİYE TURİZM TOPLANTISINA DAVET EDİLMEYEN
KUŞADASI TURİZM VE TANITMA DERNEĞİ

 

TURİZMİN BU GÜNÜ

 

Bugün ülkemiz, özellikle Kuşadası çok özel bir durumdan geçmektedir. Dünya üzerinde terör kol gezmekte, her geçen gün Avrupanın birçok ünlü şehirlerinde ve güzel yurdumuzun önmeli yerleşim yerlerinde terör saldırıları ile karşı karşıya buluınbmaktayız. Öte yandan yurdumuzu karıştırmak isteyenlerin, darbe kalkışıcılartının cabası ise ayrıdır. Bu vatanın üzerinde albayrağımız altında yaşayanlar hiçbir zaman darbelere geçit vermeyeceklerdir.

 

Turizm havdan nem kapan bir olgudur. Hepimnizin iyi bildiği gibi en küçük bir dalgalanmada turizm hareketleri bıçak gibi kesilmektedir.

 

2016 yılı Kuşadası için pek parlak başlamamıştır. Kuşadası’na gelmesi proglamlanan gemilerin yaklaşık yüzde 25’i iptal olmuş, otellerimizdeki rezervasyonların iptalleri başlamış ve ilçeye bir tedirginlik hakim olmuştur.

 

Kuşadası’nın geneline bakıldığında Balıkçılık, zeytincilik ve zeytin yağcılık büyük ölçüde gerilemiş, tütüncülük hemen hemen yok olmuş. Salt gelir kapısı olarak Turizm önplanda durmaktadır. Terör hareketleri sonucu bu kapıda yüzümüze kapanmaktadır.

 

Yabancı misafirlerimiz gelmeyince ister istemez yerli misafirlere yönelme başlamıştır. Yerli turizmde ise “bize uygulanan kapı fiyatı yabancı turiste uyugulanan fiyattan çok yüksektir” düçüncesi hakimdir. Bu düşünceyi bir şekilde aşmak gerekmektedir.

 

Ticaret Odamız sosyal medya üzerinden yaptığı yoğun bir çalışma ile nilyonlarca kişiye ulaşmıştır. Ulaşmak başka o kişlerin Kuşadası’na gelmeleri başkadır. Ancak geçtiğimiz Şeker Bayramında yaklaşık iki miyonu aşkın kişinin Kuşadası’nı tercih ettiği düşünülürse başarı payı kendiliğinden ortaya çıkar.

 

Ayrıca öteden beri ısrarla üzerinde durduığumuz olumsuzluklar vardır. Turizm pazarlaması bir yıl önceden yapıldığına göre alınacak tedbirlerin de ona göre ayarlanması gerekir. Sezon ortasında vegisel ayarlamalar yapılmamalıdır. Turizmciye yönelik bir finans kurumu oluşturmalı ucuz faiz oranları ile kredi imkanı tanınmalıdır. Yurt dışı fuar tanıtımlarında teşvikler uygulanmalıdır.

 

Burada konuyu ikiye ayırarak incelemek gerekir. Turizmin canlandırılması ve turizme alternatif.

 

Terör olayları giderek zayıflayacak ve kanıksanacaktır. Bütün gücümüzle tanıtıma önem vermek ve maddi ve manevi güçlerimizi birleştirerek hareket etmemiz lazımdır. Bu arada hiç kimsenin egosuna kapılarak “ben yaparım, benim dediğim olacak, falanca turizmci değil o bilmez” söylemleri ile harket etmemesi her kurum ve bireyin mütevazi ve işbitirici hareketlerle konuya yaklaşması yapılacak en iyi çalışma olacaktır.

 

Tanıtım iki eteapta ele alınmalı. Birincisi Kuşadası’na devamlı turist gönderen ülkelerin fuarlarına katılım sağlanmalıdır. Diğeri ise yöremize henüz hiç gelmemiş ülkeler yani potansiyel ülkeler seçilerek tanıtım propagandası öyle yapılmalıdır.

 

Trurizme alternatif ise çok önemlidir. İtici güç olarak kullanılacak ekonomik potansiyel olmalıdır. Turizmin krize girdiği zamanlarda öne çıkarılacak Kuşadası ekonomisine destek verecek çeşit olmalıdır. Zira turist gelmediğinde ilçe ekonomisi durmaktadır. Durgun mevsimde alternatif işler önplana çıkarılmalı yüksek sezonda ise turizmle uğraşılmalıdır. Bugün her iş kolu Kuşadası’nda turizme endeksli kurulmaktadır . Turist yoksa iş te yoktur. Turizme alternatif işlerin geliştirilmesi bu olayı silecektir.

 

Öteden beri Aydın kestane üretiminde Türkiye’de birici sırada olmasına rağmen şekerlemeri Bursa’da yapılmaktadır. Karaova yörenin en kaliteli narenciye, şeftali ve domateslerini üretmektedir. Ama bu ürünleri işleyecek bir tesis yoktur. Kesme çiçekçilik en iyi bu topraklarda yapılabilir. Et fiaytları almış başını gidiyor. Bu yörede büyük baş et hayvanı yetiştirilmiyor. Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür.

 

Kuşadası Güzel yurdumuz Türkiye’mizin olduğu kadar dünyanın da en önmeli turizm destinayyonlarından biridir. Hiçbir zaman hayatiyetini kaybnetmeyecek potansiyele sahiptir. Yeter ki biz insanlar gereken görevimizi yerine getirelim.
Saygılar sunarım. Hoşça kalın.

 

Ahmet Mustafa OĞUZKAAN
Turizm Derneği Başkanı

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ