BEN ALEVİYiM...
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 02 Aralık 2019
ZİHNİ GAYMALI
BEN ALEVİYiM...


Çoğumuzun bildiği gibi Hz.Ali, Hz. Muhammed (sav) peygamber efendimizin hem amcasının oğlu hemde damatıdır.


Hz.Ali halife olduğu dönemde en büyük sorunu Muaviye ile yaşamış, yine tuhaf tesadüftür ki , paygamber efendimiz de ( sav ) yaşadığı süre içinde en büyük savaş ve sorunları Muaviye nin babası olan, Ebü Süfyan la yaşadığıdır.


Ebü Süfyan ve oğlu Muaviye'nin, peyamber efendimiz ve soyuyla uğraştığı hatta yok etmeye çalıştığı, yaşanılan tarihsel sürece ve kerbala ya baktığımızda açıkça görülmektedir.


Önce sabah namazı kılmak için cami içinde şehit edilen Hz.Ali ve akabinde oğulları ve ayrıca peygamberimizin ( sav) torunları olan Hasan ve Hüseyin'in , yine Muaviye nin oğlu olan Yezid tarafından şehit edildiği hakikatıdır.


Aşikarca bu kronolojik vakka neticeleri bizlere gösteriyor ki , pegamberimiz ve ailesine yapılan zulüm, aslında bedir, uhud, hendek savaşlarının da rövanşı olduğudur...Ebü Süfyan, Muaviye ve Yezid in düşmanlık üçgen uzantısıdır..!


Şüphesiz dönemin sağ duyulu müslümanları yapılan bu haksızlıklara karşı çıkmış, sonucunda ise dönemin emevi iktidar-ı ve yandaşları tarafından da dışlanılmış, baskı ve zulüm ile sindirilmeye çalışıldığıdır.!
İşte günümüze kadar gelen alevilik gerçeğide böylece doğmuştur.


Aslında tarihe büyük ölçekte baktığımızda , peygamberimize sadakat, hem damat hemde amca oğlu olan Hz. Ali'ye hürmet ve Hz. Muhammed (sav) peygamber efendimizin biricik torunları Hasan ve Hüseyin için sonsuz sevgi besleyen, bu uğurda zulüm ve baskılara uğrayan, tarihsel süreçte iktidar yanlısı olmayıp, hakkı koruyan peygamber ve ailesi aşkıyla tutuşup , Ali yandaşları diye ayrılan kesim olmak, asıl farkındalık ve büyük bir onur olduğu gerçeğidir.


Alevilik bir gurur, aşk, Hz.Muhammed, Hz.Ali, Hasan ve Hüseyin'e duyulan en büyük bağlılık bir sevgi halidir.
Alev'i olmak bir duruş, asalettir.


Çağdaşlık ve laik temellerdir...


Öyleyse ben de Aleviyim.


Hepimiz Aleviyiz.


Zihni Gaymalı

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ