Bergama Asklepion
Yayınlanma Tarihi: Salı, 28 Mayıs 2019
SALİHA ÜNAL - SANAT TARİHÇİ - ARKEOLOG
Bergama Asklepion


Asklepion’u Eskiçağ’da Epidaurus ve Kos’taki örneklerine eşdeğer önemde bir sağlık tedavi merkezi idi. Pausanias’a göre Bergama’da ilk Asklepios Tapınağı M.Ö. 4. yüzyılın ilk yarısında kurulmuştu. Sağlık tanrısı Asklepios adına M.Ö. IV. yüzyılın ortalarında kentin oldukça dışında Geyikli Dağı’nın yamaçlarında, kuytu bir vadi içersinde, şifa verdiğine inanılan su kaynaklarının bulunduğu düzlükte kurulmuştur.

 

Kuruluş efsanesine göre, saygın bir kişi ve aynı zamanda Pergamon’un ilk Prytan’ı olan Arkhias, Yunanistan’da avlandığı sırada ayağından yaralanır. Tedavisi Yunanistan’ın en ünlü Epidauros Asklepeion’unda yapılır. Tedavi sonucu iyileşen Arkhias, sağlık tanrısına şükranlarını sunmak için Epidauros Asklepios kültünün Bergama’da da kurulmasını sağlar.

 

Asklepeion’un kurulduğu alanda yapılan kazılarda ele geçen prehistorik buluntular, bu alanın kullanımının M.Ö IV.yy.’dan daha erkene gittiğini göstermektedir; ancak bu alanın önem kazanması M.Ö IV. yy.’da başlar. Planıyla İmparator Hadrianus (M.S. 117-138) zamanında son şeklini alan kutsal alan uygulanan tedavi yöntemleri, Galenos gibi hekimleriyle özellikle Roma döneminde oldukça ünlenmiştir.

 

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Tanrıların en büyüğüdür. Zeus... ÇİNTEMANİ İSLAMİYET ÖNCESİ TÜRK RESİM SANATI MAĞARA RESİMLERİ Bergama Asklepion Da Vinci' ye dair.. Denizli, Buldan Tripolis Antik Kenti Blaundus antik kenti, Uşak. "Dinle Anadolu, yitip giden senin hikayendir.Yitip giden bizim hikayemiz." GILGAMIŞ DESTANI Cathedrale Notre-Dame de Paris Gaetano Bellei Persephone Akdamar Anıt Müzesi (Kilisesi)-Van SÜTÇÜ KIZ (Johannes Vermeer 1632 - 1675) Yunan Heykel Sanatı Göbeklitepe, Şanlıurfa, Türkiye.. Marsyas. Neolitik (Yeni / Cilalı Taş) Çağ Antik Çağlarda Kuzey Yarımküre’de Yaşayan Uygarlıklar Bastet - (Bast) Hitit Labarnaşı Judith ve Holofernes, Caravaggio "Venüs de Milo", (M.Ö. 130-100) Antakyalı Alexandros Imhotep... İsis...On bin isimli tanrıça... Likya Birliği Nedir..? Dünyanın ilk gümrük kenti Parion... Behistun Yazıtı - UNESCO Dünya Mirası GÖRKEMLİ BİR YAŞAM KENTİ NİPPUR Utu, Sümer Güneş Adalet Tanrısı. Ur-Nammu Kanunları.. M.Ö 859-595..Urartular’da Ölü gömme Gelenekleri ve Mezar Tipleri Persepolis Hititler duysa çok üzülürdü! Nuh Tufanını anlatan tablet.. Tac Mahal, Agra, India.. Kral Urukagina dan sosyal, hukuksal ve laik yaklaşımlar... Ahura Mazda'nın Tarafına Katılmak İçin Geçilen Yollar İSPANYA RESİM SANATI ÜÇ BÜYÜKLERİN (TRIUMVIRA) EN ÖNEMLİ RESSAMI GOYA ARSLANTEPE HÖYÜĞÜ İmgelere İhanet Eden Ressam Rene Magritte ; Kavrayış Türklerin son Kurgan'ı: ANITKABİR İHTİYACIMIZDAN FAZLA TÜKETİYORUZ, GERİ DÖNÜŞTÜRMÜYORUZ!