BİRAZ HEREDOT BİRAZ DİYOJEN
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 09 Ekim 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
BİRAZ HEREDOT BİRAZ DİYOJEN


Geçmişte, jeotermal enerjinin temiz ve çevreci bir enerji olduğunu bilirdik..


Yeterli denetim ve özen gösterilmezse büyük çevre facialarına yol açabiliyormuş, meğerse..
Tarihçi Heredot’un, “bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer” demesi yetmiyormuş, Aydın için..


Aslında hayatta ideal diye bir şey yokmuş.. İdeale yakın olan şeyler varmış..


İdeal dediğimiz şey; denetim, özen ve devamlılık imiş.


Aydın, tarihten bu yana aynı güzellikte kalmayı başarmalı. İdeal olan şey, "sürdürülebilir yaşam" olmalı.
Aydın için tehlike arz eden JES’lere dur denilmeli.


AYÇEP, KUŞADASI VE KALAMAKİ ÇEVRE ÖRGÜTLERİNİN BAŞARISI


Son zamanlarda başarılı çalışmalar yürüten AYÇEP (Aydın Çevre ve Kültür Platformu) yanına katmayı başardığı Kuşadası ve Kalamaki Çevre Platformları ile el ele vererek, Aydın’da ÇED raporsuz açılmak istenen JES’lerle büyük bir mücadelenin içine girdi.Geçtiğimiz günlerde bilirkişi tespiti yapılan mahkemede, bilirkişinin kararı Çevre Örgütlerini sevindirdi..
ÇED raporu olmadan tesis açılmasına, bilirkişi raporu ile “HAYIR” denildi.Şimdi gözler, yargıçların konuya ilişkin olarak vereceği karara çevrildi.
Öte yandan, Kuşadası Çevre Platformu, Caferli Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği ve Kuşadası Belediyesi’nin katkıları ile, Cenk Behram Su yönetiminde “JES İSTEMİYOZ” başlıklı ekolojik kısa film çekildi.
Bölgemiz insanının haykırışını dile getiren film, Bozcaada Uluslararası Ekoloji Festivali’nde gösterilecek. Şimdiden, izlenmeye değer filmler arasında gösterilen "JES İSTEMİYOZ", sosyal medya üzerinden de rekor görüntülenme ile takip ediliyor.


KEŞKELER AĞIR BASARKEN


Aydın Valiliğince yürütülen “marka şehirler” projesinde, ilimizi simgeleyen silahlı Efe figürünün kaldırılarak, yerine zeybek oynayan Efe figürü getirilmesiyle, sanırım dünyaya barışçıl bir mesaj verilmek istendi.
Keşke, Aydın Valiliği, Aydın’ın kabusu olan JES’ler ile ilgili olarak da aynı hassasiyeti gösterse. JES’lere sıkı denetimler getirilse. En güzel gökyüzü, iyi korunuyor olsa.
Keşke, kendimiz gibi kalsak; “marka” olmanın, “doğal”, “orijinal” ve “yerel” olmaktan daha önemli olmadığını anlayabilsek.


TARİHTEN BİR NOT:


Büyük İskender, Diyojen'i ziyaret etmiş ve bir dileği olup olmadığını sormuş.
O ise bu soruya “Gölge etme başka ihsan istemem.” yanıtını vermiş
Daha sonraları İskender kendisine bu olay hatırlatıldığında, her defasında” Büyük İskender olmasaydım 'Diyojen' olmak isterdim" demiş..
Bu işler böyledir.
Kendisi gibi olana bütün “markalar” hayrandır.
Aydın’a kimse gölge etmesin, başka ihsan istemez.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI