BU YILIN İLK TÜLÜŞAHLARI GÜVERCİNADA’DA AÇTI

Çarşamba, 10 Haziran 2020

Kuşadası Tülüşahı (Aydın Gaşağı) olarak bilinen ve adını Milli Parkın bulunduğu Samson Dağları’nın antik isminden alan Rhaponticoides mykalea adındaki endemik bitki bu yılın ilk çiçeklenmesini yaptı.
Kuşadası Belediyesi’nce teklif edilen, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca UNESCO’ya sunulan ve yapılan değerlendirmeyle UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan tarihi Güvercinada Kalesi’nin Tülüşahları açmaya başladılar.


IUCN’ in Tehlike Kategorisinde “CR” (Çok Tehlikede) olarak belirlenen Tülüşahlarla ilgili Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Tür Koruma Eylem Planı çalışmaları; Aydın Valiliği, Kuşadası Kaymakamlığı, Kuşadası Belediyesi, Tarım ve Orman Bakanlığı 4. Bölge Aydın Şube Müdürlüğü, ADÜ Biyoloji Bölümü, Yaylaköy ve Soğucak Muhtarlıkları ve EKODOSD derneği işbirliğiyle devam ettirilmektedir.
Kuşadası Belediyesi tarafından etrafı çitle çevrilen Tülüşah Deneme Parselindeki bilimsel çalışmalar ADÜ Biyoloji Bölümü tarafından yapılmaktadır.


Aynı alanda bilim insanları tarafından önerilen peyzaj çalışmaları, Kuşadası Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından düzenlemeleri gerçekleştirilecektir.


Geçtiğimiz günlerde Aydın Vali Yardımcısı Dr. Ömer Faruk GÜNAY’ın başkanlığında yapılan toplantıya katılan, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer GÜNEL, Doğa Koruma ve Milli Parklar Aydın Şube Müdürü Özcan Mersin, ADÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Mesut KIRMACI, EKODOSD başkanı Bahattin SÜRÜCÜ bir yol haritası belirlemişti.


Kuşadası Belediyesi – EKODOSD işbirliğiyle, Tülüşahların alan tespitleri gerçekleştirildi ve hassas ve tehdit altında bulunan arazilerle ilgili başkan Ömer GÜNEL’le bir toplantı yapıldı.
Tehdit altında bulunan Tülüşahların korunmasına yönelik belediyenin ilgili birimleri planlama çalışmalarına başladı.(KAYNAK:EKODOSD)
Kamu Kurumları, Yerel Yönetim, Üniversite, Muhtarlıklar ve Sivil Toplum Örgütlerinin işbirliğiyle, Dünyada sadece bu bölgede yetişen ve CR yani çok tehlike altında bulunan bitkinin koruma çalışmaları yapılmaktadır.