DİNLENMENİN ÖNEMİ
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 13 Ocak 2020
AYDIN ALP - PSİKİYATRİ UZMANI
DİNLENMENİN ÖNEMİ

Günlük yaşamda stresi tetikleyebilecek pek çok çevresel etken bulunuyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan kişiler için, stres neredeyse yaşamın bir parçası haline gelmiş durumda.

Stres yaşamamıza neden olan etkenler kişiden kişiye farklılık gösterse de, hepimiz için bazı ortak etkenlerden bahsetmek mümkün. Bunlar arasında gelecek kaygıları, maddi kaygılar, yoğun iş temposu ve diğerleri…

Peki bütün bunları yaşarken bedenimizde neler olup bittiğinin farkında mıyız?

 

Stres altındayken beden sürekli ‘’hayatta kal’’ uyarısında bulunur. Bu da tehlike anında vücutta stres hormonunun salgılanmasına sebep olur. Stres hormonunun salgılanıyor olmasıysa her zaman kullandığımız düşünme becerileri olan değerlendirme, planlama, karar verme, bilgi kaydetme gibi süreçleri baskılar. Sonuç olarak stres oluşturan şeye karşı bir değerlendirme ve plan yapmadan hareket etmiş oluruz. Sürekli stres verici bir duruma maruz kalıyor olmak zaman içerisinde vücudumuzda bazı sağlık problemleri oluşmasına neden olur. Çeşitli kalp rahatsızlıkları, kronik yüksek tansiyon, felç riskini oluşturan durumlar, kronik kas ve baş ağrısı bunlardan bazılarıdır. Stres aynı zamanda psikolojik sağlığımızı da olumsuz etkiler. Örneğin aşırı stresin depresyon riskini artırdığı ve bazı kötü alışkanlıklara zemin hazırladığı biliniyor.

 

Bu nedenle yaşamımızda göz ardı ettiğimiz ve stresle başa çıkmada en önemli yere sahip olan ‘’dinleme’’ olgusunu ihmal etmemeli ve düzenli bir uyku düzeni oluşturmaya önem vermeliyiz.

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: