DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR!
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 01 Haziran 2018
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR!

 

Dünyanın en önemli bilim insanları, eğer böyle gelmiş böyle gider demeye devam edersek, küresel ısınma, kuraklık, iklim felaketleri, ormansızlaşma, canlı türlerinin ve biyoçeşitliliğin ortadan kalkması ve ekolojik krizin geri dönülmez noktaya gelmesi nedeniyle, önümüzdeki yıllarda üzerinde yaşayabileceğimiz özelliklere sahip bir dünyanın kalmayacağını net bir şekilde belirtiyorlar.

 

Eskiden bunun için vadeyi yüzyılın sonu olarak veren bilim insanları, artık bu kadar iyimser değiller. Bu kafayla gidersek, bir 40 yıl daha Dünya Çevre Günü kutlamanın mümkün olup olmayacağını bilmiyorlar. Çünkü bilim insanlarına göre iklim değişikliği nedeniyle dünya 2050’ye kadar ortalama 2-3 derece ısınacak, ortalığı sel alacak, tarımsal üretim düşecek, denizlerde balık kalmayacak, iklim değişikliğinin gıda krizi, açlık ve iklim göçleri gibi sosyoekonomik sonuçları dünyamızı bugünkünden çok daha ağır ve yaşamsal krizlere sürükleyecek.

 

Denizlerde, göllerde ve ırmaklarda yaşayan canlılar ölmekte; ormanlar kesilmekte ve yangınlar çıkarılarak yakılmakta; insanların ve hayvanların her türlü ihtiyacını karşılayan ve ekolojik dengeleri sağlayan verimli topraklarımız kirletilmekte ve tahrip edilmektedir. Hava kirletilerek insanların sağlıkları elden gitmekte, çeşitli hastalıklara yakalanmakta ve yavaş yavaş zehirlenip ömürleri kısalmaktadır.

 

               

İşte bütün bu olumsuzlukları ve kötülükleri önlemek için çocuklarımıza, gençlerimize ve tüm insanlarımıza "DOĞA SEVGİSİ" aşılanmalı, çevreyi koruma bilinci ve eğitimi gösterilmelidir.

               

Eğer sağlıklı bir hayat yaşamak istiyorsak; çevre bilincinin her bireyde uyandırılması gerekmektedir ki, bu da ancak eğitimle mümkün olur. Teknoloji ilerledikçe, çevreyi koruma ve temizleme yöntemleri de geliştirilmekte, fakat bu gelişmeler çevre kirliliğinin yayılma hızına yetişememektedir.

               

Plansız kentleşme, tarımda kullanılan ilaçlar, gübreler, sanayi atıkları, yağmur sularıyla havadaki asitlerin toprağa inmesi, toprağın kirlenmesine yol açmakta, radyoaktif atıklar da toprak kirliliğine neden olmaktadır. Tarım alanlarında suni gübrelerin ve zehirli tarım ilaçlarının kullanımı da tehlikelidir. Sanayi kuruluşları tarafından bırakılan atıklar da toprak kirliliğine neden olmaktadır.

               

Toprak kirliliğinin önlenmesi için; Evsel atıklar ve kullanılmış piller toprağa zarar vermeyecek şekilde toplanıp imha edilmeli, verimli tarım alanlarına, sanayi tesisleri ile yerleşim alanları kurulmamalı, sanayi atıkları arıtılmadan toprağa verilmemeli, toprakla uğraşan kişiler bu konuda bilinçlendirilmelidir.

               

Havayı kirletmemek için, işyerlerinde ve apartmanlarda kullanılan ve kömür yakan kalorifer kazanlarının bacalarına, baca gazı arıtma cihazları takılmalıdır. Taşıt araçlarının LPG ve doğalgaz'a yönlendirilmesi ve teşvik edilmesi gereklidir.

 

Çocuklarımızı okul öncesi ve okullarda eğiterek, çevreyi koruma ve çevre sevgisi aşılanmalıdır.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"