EBEVEYN BAĞIMLILIĞI
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 30 Ocak 2020
AYDIN ALP - PSİKİYATRİ UZMANI
EBEVEYN BAĞIMLILIĞI

2 yaşından itibaren çocuklar bazı işleri kendi başlarına yapmak isterler ve bu konuda ısrarcı davranırlar. Yaşına uygun olacak şekilde çocuğun bazı işleri kendi başına yapması için fırsat tanımak ve bu konuda çocuğu desteklemek gerekir. 3-4 yaş çocukları kendi başlarına ya da az destekle; yemek yemek, giyinmek, oyuncaklarını toplamak, el yüz yıkamak, tuvalet ihtiyacını gidermek gibi işleri yapabilirler. Bu becerilere sahip çocuğa işini kendi başına yapması için izin vermemek çocuğun anneye olan bağımlılığını artırdığı gibi özgüvenini de olumsuz etkiler. Ve bağımlı çocuk; annenin tuvalete bile gitmesine dayanamayan, kısa süreli bile yalnız kalamayan, güvensiz davranan, yaşıtlarıyla ilişki kurmakta zorlanan, sürekli ağlayan bir çocuk haline gelir.


Oysa ki, 2 yaşa kadar normal kabul edilen bağımlılığın, 3 yaştan itibaren azalması beklenir.

 

Ayrışma sürecinin beklenen zamanda gerçekleşmemesi durumunun çok büyük oranda, anne-baba tutumlarından kaynaklandığı söylenebilir.
Bağımlılık geliştiren çocukların annelerinin, aşırı koruyucu tutum sergiledikleri, babalarının ise daha uzak davrandıkları ya da her iki ebeveynin de aşırı koruyucu tutum sergiledikleri bilinmektedir.

 

Ayrıca bağımlılığa yol açan anne-baba davranışlarına örnek olarak;
-her işi çocuğun yerine yapmak,
-dile getirmesine fırsat vermeden isteğini anlayıp yerine getirmek,
-büyümesini kabullenmeyip bebek muamelesi yapmak,
-yürüyebildiği halde bebek arabasında ya da kucakta taşımak,
-kendi başına yapmakta ısrar ettiği etkinlikleri ‘’yapamazsın, beceremezsin’’ diyerek engellemek,
-ağladığı zaman isteklerini yaptırabildiği bir ortam oluşmasına izin vermek,
-hiçbir koşulda anne-babanın yanından ayırmamak ve tanınan kişilerde bile kalmasına izin vermemek.

 

İnsan doğasında var olan normal gelişim süreci, ebeveynden bağımsızlaşma üzerinedir. Fakat anne-babanın kendi korku, kaygı ve deneyimleri çocuğu farkında olmadan yanlış yönlendirmelerine neden olmakta, zaman zaman normal gelişim sürecini bile ketlemektedir. Bu sebepten bağımsız birey olma yolunda ilerleyen çocuğunun özgüvenini desteklemeli ve fırsat tanınmalıdır.

 


#kuşadası #aydın #söke #didim #izmir #clinicia #psikiyatri #psikiyatrist #ruhsağlığı

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: