Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 18 Ocak 2016
TOLGA MERT
Efesli Herostratus   Tarihin ilk Teröristi
 

Tarihin kayda geçen ilk teröristi,  Efes’te…


Tarih Milattan Önce 356 yılının 21 Temmuz’u.

 
Efes halkının büyük uğraşlar ve fedakarlıklarla Tanrıça Artemis adına yaptırdığı ve dünyanın 7 harikasından olan tapınağı yakmakta neyin nesiydi?
 
 
Ayrıca politik bakımdan hassas olan bir dönemdeydi  Efes, Pers İstilası altındaydı ve Pers Valisi Tsafernes tarafından yönetilmekteydi.
 
 
Sadece adını tarihe yazmak için muhteşem güzellikteki Artemis Tapınağını yakan.şöhret meraklısı Herostratus, kendini yargılayan yargıca şu şekilde cevap vermiştir.
 
 
“Ben Herostratus. Artemis Tapınağını ben yaktım. Benim adım çağlar boyunca anılacak ama sen Kleon, Efes kentinin baş yargıcı. Seni kim hatırlayacak?
 
Hayır, sen de beni yargıladığın için anılacaksın.”
 
 
Alınan karar, Herostratus adının sonsuza dek unutulması olsa da böyle birinin unutulması pek mümkün olmamıştır. Sonuç olarak emellerine ulaşmıştı bu adam.
 
Peki koskoca Tanrıça Artemis evini koruyamadı mı? sorusunun cevabı ise,
 
 
“21 Temmuz günü Büyük İskender’in doğduğu gündür ve Artemis aynı zamanda ebelik tanrıçası olduğundan doğumuna yardıma gitmiştir.”
( Bu inanışı İskender, Efes’e geldiğinde borç bilir ve tapınağın yeniden inşasını karşılamak ister, fakat gururlu olan Efes halkı akıllıca bir yolla yardımı geri çevirirler. Büyük İskender’ide  kırmamak için;
“Nasıl olur da bir tanrı, başka bir tanrıya tapınak yaptırabilir?”  demişlerdir… Bunun üzerine İskender, Efes halkının üzerinden  vergiyi kaldırarak tapınağa harcamalarını istemiş ve bir jest yapmıştır. )
 
 
İşte tarihe geçmek mesele değil sonuç olarak nasıl geçtiğindir önemli olan…
 
 
(“Herostratik Şöhret” deyimi burdan geliyor. Neye mal olursa olsun adını duyurmak isteyenler için kullanılır.)
 
 
Kimi tapınak yakıcı ve terörist,
 
Kimi de Büyük İskender olarak geçer tarihe…
 
 
Grigory Gorin’in yazdığı “Bir Efes Masalı” oyunu bu hikayeyi çok güzel anlatmaktadır. Ama hala Selçuk’ta oynanmadı sanırım …
 
 
Yani demem o ki;
 
Eğer iz bırakmak istiyorsak ahali, şu Artemis Tapınağı’nı canlandırarak işe başlamamız gerekmektedir.
Belediyemiz ve bakanlığımız bu konuya yönelmesi gerekiyor artık. Emin olun bu değişim gerçekleşirse Selçuk Efes ve hatta Ülkemiz uluslararası çapta on kat daha ivme kazanacak.
 
 
Vizyonunuza ve misyonunuza sunulur…
 
 
 
Tarihçi – Tolga MERT
 
 
 
Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Uğur MUMCU Anıtı Nasıl Efes Selçuk'a geldi? Şahabettin SİVASİ ( Şahabettin DEDE) - Türk Bilgini 63 Yıl Önce Efes'te Bugün İYİ Kİ SELÇUKLUYUZ Turizm haftamız kutlu olsun 62 Yıl Önce Efes'te Bugün... TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI EFES bölgesindeki antik mağaralar KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ ÖĞRENCİ KENTİ SELÇUK EFES KURTULUŞ YOLU 15 Ağustos Kutsal Meryem Ananın göğe alınışı… EFES - POLLİO SU KEMERİNİ BEKLEYEN TEHLIKE? ÇİRKİNCE Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi ANLAYACAK ve ANLATACAĞIZ Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! "EFES' Lİ RUFUS ” - Hekim ve Anatomist - ARTEMİS TAPINAK ALANI HAKKINDA Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü? İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey AMAZON KADINLARI ve ARTEMİS İşgal ve Kurtuluş KURTULUŞ YOLU EFESLİ KADINLAR “Makyaj ve Takı” Efesli Zenodotos'u tanıyor musunuz? Resim ile kandırmak ! EFES – ROMA İMPATATORLUKLAR DEVRİ AYASULUĞ YANGINI Bu Topraklardan EFESLİ HERAKLEİTOS geçti. EFES FESTİVALLERİ SELÇUK, EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ 'ne YAKIŞAN KÜTÜPHANE İSTİYOR !!! LİDYA’NIN EFES’İ FETHİ MÜZELER BİZİM KENT BİLİNCİMİZDİR MERYEM ANA EVİNİN BULUNUŞU DEMİRYOLU ve EFES MÜZESİ ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP EĞİTİM TARİHİ ve MÜBADELE MÜZESİ Efes’te Efsane Bir Dağ - PANAYIR DAĞI Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! Bir saat, Savaşın ve Ülkenin kaderini nasıl değiştirir? ! EFES'ten SELÇUK'a KALAN MİRAS: SİVRİSİNEKLER TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI "HAYDİ MECLİS ODEON'A !" AYASULUĞ YANGINI Kuşadası’nda İtalyan askeri bandosu ESKİ SAAT KULESİ Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi Efes’te mermeri bulan Aziz olur ! EFES KAZILARI TARİHİ