Efes’te Efsane Bir Dağ - PANAYIR DAĞI
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 30 Mart 2016
TOLGA MERT
Efes’te Efsane Bir Dağ -  PANAYIR DAĞI

Artemis Tapınağını bulan İngiliz demiryolu mühendisi ve arkeoloğu, J. Turtle Wood’un Efes ve Artemis Tapınağı etrafındaki kazıları 1874 senesine kadar sürdü. Ayasuluğ’da bulunduğu on yıl içerisinde halkın yaşantısıyla da ilgilenmiştir. Özellikle yörede bulunan Hristiyan azınlıkların her yıl belirli günlerde buraya gelerek azizleri andıkları ve dini törenler yaptıklarını anlatır. Bu kutsal törenler, farklı mezheplere ait Hristiyanlar tarafından yapılmaktaydı.

 

Bunlardan Rumlar, İsa Bey Camii’nin eski bir kilise olduğunu kabul ediyor ve bu binanın güneyinde ayin yapıyorlardı.

 

Şirince ve Ayasuluğlu Ortodoks Rumlar ise Ayasuluğ Tepesi’nde St. Jean’a ait bir kilise olduğunu biliyorlardı. O yıkıldığı için, yanına kendileri için küçük bir kilise inşa etmişlerdi. Bunlar arada bir Bülbül Dağı’ndaki yıkık bir manastıra gider, dua ederler, fakat manastırın kime ait olduğunu bilmiyorlardı.

 

Ermenilere gelince onların inanışları Panayır Dağı ile ilgiliydi; bu dağın kutsal olduğuna inanıyor ve her yıl Nisan sonuna doğru oraya giderek azizlerini anıyorlardı. (Panayır adı Yunanca toplanma yeri anlamına gelmektedir). İsme bağlı olarak sonradan yapılan toplantılar, bir alışveriş ve eğlence kimliği kazanmaya başladı.
Bu yüzden Ayasuluğ her yıl dört-beş gün önemli ve hareketli günler geçirirdi.

 

Dün Efes Festivallerinde, bugün yaz turizminde para kazanan Selçuk nasılsa, dönemin fakir Ayasuluğ’u da bu günlerde iyi paralar kazanabiliyordu. Bu canlılığı Ayasuluğ’a Ermeniler getirmişti.
Gelenlerin çantaları, heybeleri, sepetleri dolu doluydu. Trenden iner inmez bir mecidiye vererek, eşeklerin sırtında hemen eski adı “Piyon” olan Panayır Dağı’na gidiyorlardı. Dağa varınca çadırlar kuruluyor, çantalar, sandıklar açılıyor, ateşler yakılıyor ve bir festival havasına dönüşüyor o dağ…

 

Ayasuluğlular buna “Ermeni Panayırı” diyorlardı. Bu yüzden bu dağın adı “Panayır Dağı” olmuştu. Ermeniler için bu dağ kutsal bir dağdı. Burayı İsa’nın çarmıha gerildiği yerle ilgili buluyorlardı. Fakat neden böyle bulduklarının geçmişini onlarda bilmiyorlardı.

 

Dağda toplanılan yer bugünkü Yedi Uyurlar Mağarası’nın üzerindeki düz alandı. O zamanlar burada üzeri haç işlenmiş büyükçe bir mermer taş vardı. Bu taş şimdilerde kayıp. Ermeniler taşın etrafında ayinler yapıyor, adak adıyor, tanrıya dilekte bulunuyorlardı. Bir nevi Açıkhava tapınağı gibi bir ortamdı.

 

Belki de bu gelenek Ayasuluğ’a Efes’ten, Artemis ayinlerinden gelmekteydi. Tarihin en büyük tapınağından birisi olan Artemis Tapınağı’nın bu bölgede Hristiyanlığa bıraktığı izlerdir.

 

http://efeslitolgamert.blogspot.com.tr/

Tarihçi Tolga MERT

 

 

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Uğur MUMCU Anıtı Nasıl Efes Selçuk'a geldi? Şahabettin SİVASİ ( Şahabettin DEDE) - Türk Bilgini 63 Yıl Önce Efes'te Bugün İYİ Kİ SELÇUKLUYUZ Turizm haftamız kutlu olsun 62 Yıl Önce Efes'te Bugün... TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI EFES bölgesindeki antik mağaralar KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ ÖĞRENCİ KENTİ SELÇUK EFES KURTULUŞ YOLU 15 Ağustos Kutsal Meryem Ananın göğe alınışı… EFES - POLLİO SU KEMERİNİ BEKLEYEN TEHLIKE? ÇİRKİNCE Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi ANLAYACAK ve ANLATACAĞIZ Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! "EFES' Lİ RUFUS ” - Hekim ve Anatomist - ARTEMİS TAPINAK ALANI HAKKINDA Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü? İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey AMAZON KADINLARI ve ARTEMİS İşgal ve Kurtuluş KURTULUŞ YOLU EFESLİ KADINLAR “Makyaj ve Takı” Efesli Zenodotos'u tanıyor musunuz? Resim ile kandırmak ! EFES – ROMA İMPATATORLUKLAR DEVRİ AYASULUĞ YANGINI Bu Topraklardan EFESLİ HERAKLEİTOS geçti. EFES FESTİVALLERİ SELÇUK, EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ 'ne YAKIŞAN KÜTÜPHANE İSTİYOR !!! LİDYA’NIN EFES’İ FETHİ MÜZELER BİZİM KENT BİLİNCİMİZDİR MERYEM ANA EVİNİN BULUNUŞU DEMİRYOLU ve EFES MÜZESİ ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP EĞİTİM TARİHİ ve MÜBADELE MÜZESİ Efes’te Efsane Bir Dağ - PANAYIR DAĞI Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! Bir saat, Savaşın ve Ülkenin kaderini nasıl değiştirir? ! EFES'ten SELÇUK'a KALAN MİRAS: SİVRİSİNEKLER TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI "HAYDİ MECLİS ODEON'A !" AYASULUĞ YANGINI Kuşadası’nda İtalyan askeri bandosu ESKİ SAAT KULESİ Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi Efes’te mermeri bulan Aziz olur ! EFES KAZILARI TARİHİ