Fahrettin Koca: Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşıyoruz

Cuma, 04 Eylül 2020

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Koronavirüsü (Covid-19) tedbirlerine uyma konusunda duyarsızlıklar yaşandığını ifade eden Fahrettin Koca, “Uzun bir süredir koronavirüs aramızda. Öyle görünüyor ki bu konuya karşı zaman zaman duyarsız hale geliyoruz. Koronavirüsün birinci dalgasının ikinci pikini yaşadığımızı söyleyebilirim. Gelenek ve göreneklerimizin önemli parçalarından olan bayramlar ve düğünlerdeki hareketlilik ve dikkatsizliklerimiz bizi bu eşiğe getirdi” dedi.

 

Tedbirlere herkesin uyması gerektiğini söyleyen Koca, “Halkımızın büyük çoğunluğu ilk günkü hassasiyetle koronavirüse karşı tedbirler almaya devam ediyor. En azından koronavirüs için kaçınılmaz olan maske, mesafe ve temizlik şartlarına riayet ediyor. Ancak unutulmamalı ki, bir salgınla mücadelede toplumun her ferdi aynı duyarlılığı göstermesi gerekir” diye konuştu.

Fahrettin Koca’nın konuşmasından satır başları şöyle:

‘MÜJDELİ HABERLER VERMEYİ ÇOK ARZU EDERDİM’

Düğünler ve bayramlaşmalar da dahil olmak üzere bu mücadeleye bir istisna getiremeyiz, ara veremeyiz. Karşınıza müjdeli haberlerle çıkmayı çok arzu ederdim. Ne var ki hastaların ve yitirdiğimiz canlarımızın sayısı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de tekrar artıyor. Haziran sonrası başlayan yeni dönemin tipik bir normalleşme dönemi olmadığının altını sürekli çizmeye çalıştım. Bundan böyle kontrollü sosyal hayatın başladığını, kısıtların esnediği bir dönem olduğunu söyledim. Bu dönem sağlımızı garanti altına edecek şekilde hayatımızın kısmen özgürleşmesi olmalıydı.

‘SALGIN ARTARAK DEVAM EDİYOR’

Tatil yerlerinde, eğlence yerlerinde, çarşı pazarda, törenlerde tedbirlere ne kadar uyulduğunu hep birlikte içimiz acıyarak görüyoruz. Düğün, nişan, sünnet törenleri, taziyelerimiz yeni taziyelere kaynaklık eden yerler halini alıyor. Salgın artarak devam ediyor. Virüs her geçen gün daha fazla insana bulaşıyor. Açıkladığımız yeni hasta sayımız düşmüyor. Bu vakalardan dolayı ağır hastalık geçirenlerin, yoğun bakımda tedavi görenlerin sayısı artıyor. Her gün bu sebeple vatandaşlarımız canlarından olmaya devam ediyor.

‘52 SAĞLIK ÇALIŞANIMIZI EBEDİYETE YOLCU ETTİK’

Ülke genelinde farklılıklar olsa da hastanelerimizin yükü artıyor. Unutmayın bu yüke hayallerinizin ötesinde omuz verenler var. Kamuda esnek çalışma uygulamasına geçildiği, evden çalışmanın özendirildiği bu dönemde gündüz ve gece görevine devam eden, aylardır evine gidemeyen, çocuğunu eşini kucaklayamayan doktorlarımız, hemşirelerimiz ve her düzeyde sağlık personelimiz var. Sağlık çalışanlarımız bu fedakarlığını sorumsuzca davranışlara feda etmek zorunda olmamalıdır. Şu ana kadar sağlık kuruluşlarımızda virüsün bulaşmasından kaçamayan 29 bin 865 çalışanımız oldu. Ne yazık ki 52 sağlık çalışanımızı yitirdiklerimiz arasında ebediyete yolcu ettik. Tümüne Allah’tan rahmet diliyorum.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRILAR ŞEVKİMİZİ KIRIYOR’