Hipokondri
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 26 Nisan 2019
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
Hipokondri


 

Hastalık hastası, sağlık fobisi dediğimiz rahatsızlık, psikolojide ‘Hipokondri’ olarak tanımlanır. Çoğumuzun bildiği bir rahatsızlıktır. Belki bir hastalığınız olduğunu hissettiğinizde, bu konu hakkındaki endişeleriniziyakınlarınıza tekrarladığınızda, size ‘hastalık hastası’ olduğunuzu söyleyenlerbile olmuştur.Hipokondri, ciddi bir hastalığa yakalanmaktan kaynaklanan aşırı korkuya verilen addır. Hipokondri yaşayanlara Hipokondriyak denilir. Tıbbi muayeneler sonucu hiçbir hastalık bulunmasa da hipokondriyaklaryine de bu korkuyu atamazlar. Çoğu zaman etraflarındaki kişiler hasta olmadıklarını ve bu korku duygularının gerçekçi olmadığını vurgularlar,fakat bu sözler korkuyu azaltmaz, aksine, tedavi edilmediklerinden dolayı daha fazla endişelenmeye başlarlar.

 

Bu hasta olma korkusu kişinin yaşamına o kadar hâkim olabilir ki, günlük yaşamları gün güne daha zorlaşır. İş hayatında, okulda veya sosyal ilişkilerdebaşarısız olmaya başlarlar. Hipokondri eşler, aile veya arkadaşlar arasında sorunlara neden olabilir. Düzenli devamsızlık nedeniyle işte veya okulda da problemler ortaya çıkabilir. Doktorlara yapılan çok sayıda ziyaret nedeniyle maddi sorunlar da yaşanabilir. Hipokondri’ye ek olarak, depresyon, kişilik bozukluğu gibi başka psikolojik bozukluklar ortaya çıkabilir.

 

Korkunun odak noktasıdeğişebilir. Örneğin kişi daha önce hissetmediğibazı belirtileri fark ettiğinde veya daha önce bilmediği bir hastalık hakkında bir şeyler öğrendiğinde, yeni korkular ortaya çıkabilir. Biraz bir baş dönmesi veya kalp atışlarının yükselmesi, onları kalp hastası olduklarına inandırır ve korku yaratır. Bir yakının ölümü veya televizyonda birinin hasta olması, bu korkuları tetikleyebilir. Stres genelde büyük bir tetikleyicidir.Hipokondriyakların doktorlara güveni azdır. Muayene, tahlil ve diğer araştırmalardan sonra bir doktor bir şey bulamadıysa, ikinci, üçüncü doktordan fikir almak isterler. Ve sonuç almadıkça da doktorun uzmanlığına karşı şüpheleri çoğalır. Hasta olduklarından o kadar emindirler ki, teşhis konulmadıkça, doktor doktor dolaşmayı tercih ederler.

 

Hipokondri tedavisinde en önemliamaç, kişinin hastalığı olmadığı konusunda ikna edilmesi ve düşüncelerinin gerçekçi olmadığını görmesini sağlamaktır. Bunu herhangi bir hastalığı olmadığını söylemekle başarmak imkansızdır. Böyle bir cümle onu sadece şüphelendirecek ve başka bir doktora gitmesine neden olacaktır. Terapinin ilk aşaması, kişinin hipokondriyak olduğuna inanmasıyla başlar. Sorunlarının fiziksel değil, psikolojik olduğunu kabul etmesi önemlidir. Bilişsel davranışçı terapihipokondri tedavisinde başarılı bir tekniktir. Buna paralel olarak, farkındalık, rahatlama ve gerginliği azaltma için egzersizler önerilir. Bu süreçte destekleyici ilaç tedavisi de yapılabilir.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ