İÇİ BOŞALMIŞ İSTİRİDYE KABUĞU
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 23 Eylül 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
İÇİ BOŞALMIŞ İSTİRİDYE KABUĞU


CHP’de adaylık açıklamalarına dün de Av Erdal Güngör ile devam edildi.


Diğer adaylardan Soner Kaplan gibi, Erdal Güngör de uzun bir konuşma yaptı.


Daha çok partinin yapısal sorunlarına değinen Erdal Güngör, “üye yapısı ve niteliği değişmeli” dedi..Üye sayısı değil de, üyenin donanımı daha büyük önem taşımalı görüşünü dile getirdi.


Bu konuda kendisine sonuna kadar hak ve destek veriyorum.


Öte yandan, Av. Erdal Güngör’ün CHP’de yaşanan sorunlara biraz daha derinden yaklaştığını görmemek imkansız.


Dönüşümün önemine vurgu yapması, nitelikli üyeden yana olması CHP Kuşadası İlçe Örgütü adına sevindirici söylemler olarak notlarım arasında yer aldı..


KATILMADIĞIM BİR KAÇ NOKTA


Siyaset yapan kişilerin asıl amacının ne olduğunu bilmek gerçekten de güç.
Herhangi bir partiye üye olmak için gelmiş kişilere “niçin geldin?” “her önüne geleni partimize almıyoruz?” gibi yaklaşımlarda bulunmak elbette doğru değil.
Partiye katılan üyelerin niyeti kısa zaman sonra anlaşılıyor.
Mesela, iş, aş ve tezgah talepleri asıl amacın işareti oluyor..
Siyasi parti yöneticilerine bu tip taleplerin yapılmasını şahsım adına doğru bulmuyorum. Siyasi partilerin görevinin, üyelere “siyaset yapma alanı açmak” olduğunu düşünüyorum.
Siyaset yapmak isteyen insanları dışlayan, iş ve aş bulma merkezi haline dönüşen, bu sayede kendisine bağımlı üye ordusu yaratan yönetimlerinin yöntemini ise doğru bulmuyorum.
Her türden feodalite ve ağalığa yol açan bu yöntemin terk edilmesi gerekiyor.


SİYASİ PARTİLER EŞİT YURTTAŞLAR YARATIR


Siyasi partilerin bir başka amacı ise, eşit yurttaşlar yaratmaktır.
Bu anlamda, sade üyelerin parti kademelerine aday olabilmesinin yolu açılmalı..
Her önüne gelenin parti kademelerine aday olamayacağı gibi görüşlere de katılmıyorum. Partiler yeniliğe açık olmalı.İnsanlar yıllarca siyasetten kopuk bir şekilde yaşayabilirler. Ama gün gelir, siyaset yapma kararı da alabilirler.
Bu anlamda Ahmet Ekmekçi’ye yöneltilen eleştirileri de haksız buluyorum.
İnsanlar dönem dönem siyasette aktif olabilirler, bazen de geriye çekilmek gerekebilir. Bunlar hayatın içinde hep var.


KUŞADASI’NDAKİ ÇEKİŞME


Kuşadası CHP’de yaşanan “çekişme”nin siyasi rekabetten kaynaklanan kısır bir kayıkçı kavgası olduğunu düşünmüyorum.


Tam tersi bir biçimde, ekonomik ve sosyal sebepleri olan, “derin bir kavga” olduğunu düşünüyorum.
Yerel iktidar olmanın sancılarının yaşandığını, bu sancılarının atlatılabilir olduğunu umuyorum.
CHP’nin yerelde iktidar olmaması halinde içi boşalmış bir istiridye kabuğu haline dönüşebileceğini görüyorum.


Sadece yerel iktidar olmaya yönelik politikaların bir an önce terk edilmesi, ülke siyasetine duyarlı, dünyaya kapılarını açmış bir örgüt yapısının yaratılması gerektiğinin ısrarla altını çiziyorum..
Erdal Güngör’ü de yapmış olduğu siyasi çalışmalar adına kutluyorum.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI JÜRİ ÜYELİĞİ YETMEZ AMA “EVET” ACI BİR HABERİN ARDINDAKİ SORULAR MARKALARIN SAVAŞI SAĞLIK CADDESİ YA SABUN KÖPÜĞÜ YA DA KESE SEÇİM ANALİZLERİ DERİN CHP İYİ DÜŞÜNELİM İYİ OLSUN “GAZ”A DEĞİL “GAZ”ETEYE İHTİYAÇ VAR HALKIN KESTİĞİ CEZA AĞIR OLUR MÜCEVHER MERAKLISI MAVİ İNSAN TALİMATLA ÖLÜM, KAMPANYALAR YETMEZ ELEŞTİRDİKLERİM VE ELEŞTİREMEDİKLERİM MİLLİ PARKIN RANTI KİMLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR? SİYASİ MASKELER KİŞİSEL İMAJ PLAJLAR BİZİMDİR BİZİM KALACAK ANNELERİ, EN İNSANİ YERLERİNDEN ÖPERİM VEKALETEN YÖNETİLMEK KUŞADASI ASLINI ARIYOR SALLA SALLA VUR DUVARA BARIŞMAYAN, UZLAŞMAYAN EBEDİYEN KAYBEDER CAFERLİNİN CEFAKARLISI MUTLAKA KAZANIR GÜÇLÜ BİR KUŞADASI MİLLETVEKİLLERİ İLE MÜMKÜN BÜYÜK KUMAR ŞANS TOPU DÖNÜYOR SEYYAR SATICILAR HAFTASI KUTLU OLSUN