İÇİ BOŞALMIŞ İSTİRİDYE KABUĞU
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 23 Eylül 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
İÇİ BOŞALMIŞ İSTİRİDYE KABUĞU


CHP’de adaylık açıklamalarına dün de Av Erdal Güngör ile devam edildi.


Diğer adaylardan Soner Kaplan gibi, Erdal Güngör de uzun bir konuşma yaptı.


Daha çok partinin yapısal sorunlarına değinen Erdal Güngör, “üye yapısı ve niteliği değişmeli” dedi..Üye sayısı değil de, üyenin donanımı daha büyük önem taşımalı görüşünü dile getirdi.


Bu konuda kendisine sonuna kadar hak ve destek veriyorum.


Öte yandan, Av. Erdal Güngör’ün CHP’de yaşanan sorunlara biraz daha derinden yaklaştığını görmemek imkansız.


Dönüşümün önemine vurgu yapması, nitelikli üyeden yana olması CHP Kuşadası İlçe Örgütü adına sevindirici söylemler olarak notlarım arasında yer aldı..


KATILMADIĞIM BİR KAÇ NOKTA


Siyaset yapan kişilerin asıl amacının ne olduğunu bilmek gerçekten de güç.
Herhangi bir partiye üye olmak için gelmiş kişilere “niçin geldin?” “her önüne geleni partimize almıyoruz?” gibi yaklaşımlarda bulunmak elbette doğru değil.
Partiye katılan üyelerin niyeti kısa zaman sonra anlaşılıyor.
Mesela, iş, aş ve tezgah talepleri asıl amacın işareti oluyor..
Siyasi parti yöneticilerine bu tip taleplerin yapılmasını şahsım adına doğru bulmuyorum. Siyasi partilerin görevinin, üyelere “siyaset yapma alanı açmak” olduğunu düşünüyorum.
Siyaset yapmak isteyen insanları dışlayan, iş ve aş bulma merkezi haline dönüşen, bu sayede kendisine bağımlı üye ordusu yaratan yönetimlerinin yöntemini ise doğru bulmuyorum.
Her türden feodalite ve ağalığa yol açan bu yöntemin terk edilmesi gerekiyor.


SİYASİ PARTİLER EŞİT YURTTAŞLAR YARATIR


Siyasi partilerin bir başka amacı ise, eşit yurttaşlar yaratmaktır.
Bu anlamda, sade üyelerin parti kademelerine aday olabilmesinin yolu açılmalı..
Her önüne gelenin parti kademelerine aday olamayacağı gibi görüşlere de katılmıyorum. Partiler yeniliğe açık olmalı.İnsanlar yıllarca siyasetten kopuk bir şekilde yaşayabilirler. Ama gün gelir, siyaset yapma kararı da alabilirler.
Bu anlamda Ahmet Ekmekçi’ye yöneltilen eleştirileri de haksız buluyorum.
İnsanlar dönem dönem siyasette aktif olabilirler, bazen de geriye çekilmek gerekebilir. Bunlar hayatın içinde hep var.


KUŞADASI’NDAKİ ÇEKİŞME


Kuşadası CHP’de yaşanan “çekişme”nin siyasi rekabetten kaynaklanan kısır bir kayıkçı kavgası olduğunu düşünmüyorum.


Tam tersi bir biçimde, ekonomik ve sosyal sebepleri olan, “derin bir kavga” olduğunu düşünüyorum.
Yerel iktidar olmanın sancılarının yaşandığını, bu sancılarının atlatılabilir olduğunu umuyorum.
CHP’nin yerelde iktidar olmaması halinde içi boşalmış bir istiridye kabuğu haline dönüşebileceğini görüyorum.


Sadece yerel iktidar olmaya yönelik politikaların bir an önce terk edilmesi, ülke siyasetine duyarlı, dünyaya kapılarını açmış bir örgüt yapısının yaratılması gerektiğinin ısrarla altını çiziyorum..
Erdal Güngör’ü de yapmış olduğu siyasi çalışmalar adına kutluyorum.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KONSERLER VE BİTMEYEN BALAYI DÜRÜSTLÜĞÜMÜZ VE SAYGINLIĞIMIZ BİZİ KURTARACAK ENGELLİ DEĞİL ŞOV HAFTASI İLK TETİK TAYLAN VE DENİZ MİLATTAN ÖNCE MİLATTAN SONRA EKMEK MÜCADELESİ GÖREV ŞEHİTLERİ YAŞADIĞI KENTE YABANCI BİR KUŞAK ANNE VE KIZI EYLEM VE ÖYKÜ KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ