İLK TETİK TAYLAN VE DENİZ
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 06 Mayıs 2019
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
İLK TETİK TAYLAN VE DENİZ


"Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim.


Ayrıca savcıya da bildireceğim.


Ankara'da 1969'da ölen arkadaşım Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istiyorum.


Onun için cenazemi İstanbul’a götürmeye kalkışma, annemi teselli etmek sana düşüyor, kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum.


Kendisine özellikle tembih et.


Onun bilim adamı olmasını istiyorum, bilimle uğraşsın ve unutmasın ki bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir, son anda yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi, abimi, kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşi ile kucaklarım."


Devrimci mücadelenin önderi Deniz Gezmiş'in ölmeden önce babasına yazmış olduğu mektubun son satırları bunlar.


Ne yazık ki, son dileği gerçekleşmedi.


Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedildi.


Taylan Özgür ise, Cebeci Asri Mezarlığı'nda gömülü.

 


VİETNAM SAVAŞI VE ABD'Lİ KASAP BÜYÜKELÇİ


1968 Türkiyesi'ndeki genç ölümlerinin büyük bölümünden o dönemde (Vietnam'da da kasaplık yaptığı iddia edilen) ABD'li büyükelçi Robert Kommer sorumlu tutulur.


ODTÜ'yü ziyareti sırasında aralarında Taylan Özgür'ün ve Yusuf Aslan'ın da olduğu bir grup genç, ABD büyükelçisi Kommer'i protesto eder.


Kommer'in resmi aracını yakma girişiminde bulunurlar.


Sonrasında cezaevleri, işkenceler ve bir gün Beyazıt meydanında sırtından vurulmak vardır..


Taylan Özgür'ün payına böylesine kalleşçe bir ölüm düşer.


Ve daha da alevlenen gençlik olayları, Türkiye'nin Vietnam kadar olmasa da derin bir bataklığa düşmesine neden olur.


Deniz Gezmiş'in bir türlü unutamadığı ve ölmeden önce yanına gömülmek istediği Taylan Özgür, 50 yıldır yapayalnız Cebeci Mezarlığında yatıyor.


RODRİGO'NUN GİTAR KONÇERTOSU


Ne yazık ki Deniz Gezmiş'in "Taylan Özgür" özlemi sonlanamadı.


Onun son isteğinin "Rodrigo'nun Gitar Konçertosu'nu dinlemek" olduğu iddia edildi.


Oysa Rodrigo'nun Gitar Konçertosu Deniz Gezmiş'in sadece çok sevdiği bir müzik idi.


Taylan Özgür ise, çok sevmekten de öte, sonsuza dek yanında olmak istediği yoldaşı.


Önce yoldaşından koparırlar, sonra da kuru anma törenlerine hapsederler.


Sonra seni çok sevdiğini söylerler.


Sonra da unuturlar.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
MÜJGAN ŞAVKAY'A BURUK VEDA SİYAH BEYAZ VE ŞİFO MEHMET ÖBÜR DÜNYA VE BU DÜNYA KONSERLER VE BİTMEYEN BALAYI DÜRÜSTLÜĞÜMÜZ VE SAYGINLIĞIMIZ BİZİ KURTARACAK ENGELLİ DEĞİL ŞOV HAFTASI İLK TETİK TAYLAN VE DENİZ MİLATTAN ÖNCE MİLATTAN SONRA EKMEK MÜCADELESİ GÖREV ŞEHİTLERİ YAŞADIĞI KENTE YABANCI BİR KUŞAK ANNE VE KIZI EYLEM VE ÖYKÜ KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI