İRADE
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 07 Ağustos 2013
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
İRADE

Benim algılayabildiğim kadarı ile ilişkilerdeki bütün sorunlar iradesizlikten kaynaklanıyor. İnsanlar nedense bu özelliği kullanmak istemiyor. İçi boş, hayali şeylerin peşinde koşup duruyorlar. Atalarımız boşuna “Güleriz ağlanacak halimize” dememiş!

 

Günlük yaşamda, arkadaş sohbetlerinde, pc başına oturup bir şeyler yazmaya kalkınca ister istemez bu kavram geçiyor içimden… İnsan bildiklerini, öğrendiklerini belli bir yapıya uygun hale getirmeyi şekillendirmeyi istiyor çoğu zaman. Hiç kuşkusuz insan bunu gerçekleştirecek imkanlara sahip olduğu takdirde mutlu olur. Özgürleşmesi için dayatmalardan kurtulması gerekir, sorunlarla baş etmesi gereklidir.

 

İrade bu aşamada önemli bir yer tutar. Bunun en önemli koşulu gemisini kurtaran kaptan örneği, yaşam yönünün tercih etmek değil, irade yönünü ortaya koymak, ahlaklı olmak, başkalarının haklarına saygı göstermektir. Farklı düşünen insan iradeli değil, yükümlü bile olamaz.

 

Hatta ben sevgiye, saygıya dayalı ilişkilerin irade zaafından ötürü yitirildiğini söylersem, kimse bana kızmasın ve olayı abarttığımı düşünmesin… Sadece bu noktada değil,aslında her konuda insanın kendisinde muvcut bir duyguya ihtiyacı var..Aksi takdirde,hiçbir isteğimizin gerçekleşme olasılığı yok gibidir. Tabi önemli olan kişinin kısa vadede ve ufukta çok açık bir şekilde görebildiği tehlikelere karşı yaşam gücünü geliştirmesidir.

 

Kısacası hangi alanda olursa olsun,eksikliğini ziyadesiyle ile hissettiğimiz konuların başında gelenlerden biri belki de ilki “irade” dir.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"