İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 10 Kasım 2016
TOLGA MERT
İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey

2011 yıllarındaydı...

 

Kıbrıs'ta Üniversitedeydim. Kıbrıs'ın üniversitelerinde büyük bir Afrikalı siyahi kesim yaşamaktadır.

 

Yine bir ortamda kalabalık bir ekip ile oturuyorduk cafenin birinde. Aramızda siyahi arkadaşlarımız da bizle oturuyor. Biraz kendi ülkelerinden biraz Kıbrıs'tan biraz da Türkiye'den konuşuyoruz. Türkiye'den bahsederken bir ara bir arkadaşım ülkenin çok kötüye gittiğinden bahsetti ve bir süre daha konuştu.

 

İşte bu sırada siyahi bir arkadaşım Michael şu sözleri söyledi :

 

Neden tedirginsiniz, neden korkuyorsunuz ki?

 

"Sizin ATATÜR'ünüz var" dedi.

 

Bir an sessizlik oluştu ortamda. Konuşan arkadaşım malesef şu an yanımızda yok diyerek üzgün bir ifade takındı.

 

Ve şu tarihi sözleri duydum ve gurur duydum Michael'den...

 

"Bizim ülkemizin Atatürk gibi bir dayanağı olsaydı şu an dünyayı yönetiyor olurduk" diyerek çok güzel bir hatıra kattı benliğime. Bu sözler bütün grubumuzu kendine getirdi ve eminim o ortamdaki herkese büyük cesaret verdi. Türk arkadaşlarımın oturuşları değişti.

 

İşte ölümsüzlük böyle bir şey,

Atam senin tarihimizde bir yerlerde dahi yaşamış olman bizleri ileriye taşıyacak olan en büyük dayanak olmuştur.

 

Minnet ve saygıyla anıyorum...

Tarihçi Tolga MERT ...

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Uğur MUMCU Anıtı Nasıl Efes Selçuk'a geldi? Şahabettin SİVASİ ( Şahabettin DEDE) - Türk Bilgini 63 Yıl Önce Efes'te Bugün İYİ Kİ SELÇUKLUYUZ Turizm haftamız kutlu olsun 62 Yıl Önce Efes'te Bugün... TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI EFES bölgesindeki antik mağaralar KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ KÜLTÜR KENTİ OLACAĞIZ ÖĞRENCİ KENTİ SELÇUK EFES KURTULUŞ YOLU 15 Ağustos Kutsal Meryem Ananın göğe alınışı… EFES - POLLİO SU KEMERİNİ BEKLEYEN TEHLIKE? ÇİRKİNCE Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi ANLAYACAK ve ANLATACAĞIZ Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! "EFES' Lİ RUFUS ” - Hekim ve Anatomist - ARTEMİS TAPINAK ALANI HAKKINDA Tanrıça Efesli Artemis çok göğüslü müydü? İşte Ölümsüzlük Böyle Bir Şey AMAZON KADINLARI ve ARTEMİS İşgal ve Kurtuluş KURTULUŞ YOLU EFESLİ KADINLAR “Makyaj ve Takı” Efesli Zenodotos'u tanıyor musunuz? Resim ile kandırmak ! EFES – ROMA İMPATATORLUKLAR DEVRİ AYASULUĞ YANGINI Bu Topraklardan EFESLİ HERAKLEİTOS geçti. EFES FESTİVALLERİ SELÇUK, EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ 'ne YAKIŞAN KÜTÜPHANE İSTİYOR !!! LİDYA’NIN EFES’İ FETHİ MÜZELER BİZİM KENT BİLİNCİMİZDİR MERYEM ANA EVİNİN BULUNUŞU DEMİRYOLU ve EFES MÜZESİ ŞİRİNCE TAŞ MEKTEP EĞİTİM TARİHİ ve MÜBADELE MÜZESİ Efes’te Efsane Bir Dağ - PANAYIR DAĞI Efes için, Türk Müzecisi Halil Ethem Bey'in Azmi ! Bir saat, Savaşın ve Ülkenin kaderini nasıl değiştirir? ! EFES'ten SELÇUK'a KALAN MİRAS: SİVRİSİNEKLER TANRIÇA ARTEMİS’İN UYANIŞI "HAYDİ MECLİS ODEON'A !" AYASULUĞ YANGINI Kuşadası’nda İtalyan askeri bandosu ESKİ SAAT KULESİ Efesli Herostratus Tarihin ilk Teröristi Efes’te mermeri bulan Aziz olur ! EFES KAZILARI TARİHİ