KADIN BEYNİ
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 23 Kasım 2019
AYDIN ALP - PSİKİYATRİ UZMANI
KADIN BEYNİ

Yapılan çalışmalarla kadın ve erkek beyinlerinin baskı ve çelişki durumlarında tamamen farklı tepkiler verdiği, sorunları çözerken, konuşurken, deneyimlerken ya da güçlü duyguları depolarken beynin farklı bölgelerini kullandığı ortaya çıkmıştır.

 

Aşık Kadın Beyni: Kadın evrim sürecinde beyninin en sağlıklı eşleşmeyi nasıl yapacağını öğrenmiştir. Kendisine çocuk verme ihtimali yüksek olana; kaynakları ve bağlılığı çocuğunun varlığını sürdürmesini sağlayacak olana yönelir.

 

Aşık olunduğunda harekete geçen beyin devreleri uyuşturucuyu arayan bir bağımlının beyninde harekete geçen devrelerle aynıdır. Sarılmak ve dokunmak gibi eylemler kadınlarda oksitosin salınımına neden olur ve sarılan kişiye güven duyma eğilimi yaratır.

 

Cinsellik: Kadınların tahrik olmaları, beynin tahrik olmasıyla başlar. Tahrik ancak amigdala (beynin korku ve gerilim merkezi) kapanmışsa zevk merkezlerini hareketlendirip orgazmı tetikleyebilir. Amigdala kapanmadığı sürece her an endişe ve günlük konular orgazma ilerleyeşi bölebilir. Kadınların bu fazladan adıma ihtiyaç duymaları kadının orgazma ulaşmasının neden erkekten daha uzun sürdüğünü açıklar.

 

Menstural Döngü: Adet döngüsüyle bağlantılı duygudurum değişikliklerini araştıran bir çalışmada adet dönemiyle bağlantılı olarak gelişen hormonlar, beyindeki devreleri etkilediği, sinirlenme ve gerilme şeklinde kendini gösteren ve tedirgin olmak diye adlandırılan durumun beyindeki etkilenmenin göstergesi olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, kadınların neden sürekli sinirli olduklarını da açıklıyor.

 

Duygusal Hafıza: Araştırmalar kadınlarda duygu merkezleriyle ilgili bağlantıların daha aktif olduğunu göstermektedir. Yapılan bir araştırmada, beyinleri taranırken duygusal resimlere bakan kadınların beyinlerinde 9 bölge aydınlanırken erkeklerde 2 bölgenin aydınlandığı görülmüştür. Kdınların tipik olarak, duygusal olayları, ilk randevu, kavgalar gibi olayları erkeklerden daha canlı hatırladıklarını ve daha uzun süre hafızalarında tuttuklarını ortaya koydu. Sonuç olarak kadınlar erkeğin ne söylediğini, ne yediklerini, dışarıda havanın soğuk olup olmadığını ya da yıldönümünde yağmur yağıp yağmadığını hatırlayabilmektedirler.
#kadın #erkek #beyin

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: