KAYMAKAM ÖZER TÜRK
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 25 Kasım 2019
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
KAYMAKAM ÖZER TÜRK

 

 

            Fahri Abi’yi yıllardır tanırım. Emektar bir insandır. Onunla bugün, Kuşadası eski kaymakamı hakkında bir sohbette bulundum.

            Söke Kütüphanesinden olduğu gibi, Kuşadası Kütüphanesinden de çok kitap okudum gençliğimde. O sıralarda, Fahri Abi’miz kütüphanede odacılık yapardı. Konya’dan 60’ lı yılların başında Ada’ya gelen çalışkan insanımız 68’ li yıllarda, İzzetağa Pasajının karşısında Uncu İbrahim ile Cengiz Uygut’un ortak oldukları kahvehanede yevmiyeci olarak çalışmış.

            Şimdi ise kendi dükkânında inşaat malzemeleri, soba, hortum, bidon, süpürge, boya gibi şeyler satıyor. Yani, esnaflık yapıyor.

            -Fahri Abi, senin zamanında bir belediye başkanı varmış…Özer Türk…Anlatır mısın biraz nasıl bir insandı?

            -O zamanlar, yokuşu çıkarken, Akdeniz Oteli önünde, Ada’nın ileri gelen insanlarını topladığını hatırlıyorum. Turizmi geliştirmek için konuşma yaptı.

            Özer Türk, en azından 2 metre boyunda, iri yapılı bir kaymakamdı.

            Onun zamanında sokaklarda sarhoş marhoş bağıramazdı. Tutup ağzını burnunu dağıtırdı. Kaymakam olduğu halde, polise hiç gerek duymazdı.

            Öyle bir adam bir daha Ada’ya hiç gelmedi. Turizme çok katkısı oldu. O zamanlar turizm mi vardı? Onun konuşmasını ben de dinledim.

            -Biraz daha açar mısın Fahri Abi?

            -Tabi, onu daha yakından tanıyan insanlar olmuştur. Ben halktan bir insandım. Çok fazla şey bilemem.

            Turizm hakkında herkesin elinden geleni yapmasını söylüyordu. Yol gösterici, aydın bir adamdı. Sokakta tek başına korumasız gezerdi. İt uğursuz onunla karşılaşmaktan çok korkardı. Rast geldiğinde ağızlarını burunlarını dağıtıyordu. Tek eliyle bir adamı tutup sıkıverirdi. Bir vurduğu zaman insanı iki seksen uzatırdı. Yaşlı değildi. Tam orta çağındaydı.

            Stad’a onun ismi verildi. İleri görüşlü bir kaymakamdı. O zamanlar buralar fakirdi. Geri kalmış vaziyetteydi.

            Restoranların, otellerin turizme hazır olmasını istiyordu. Her konuda örnekler veriyordu. Ada’da durduğu müddetçe turizmi geliştirmek için elinden geleni yaptı.

            -İnsanlarla ilişkileri nasıldı?

            -Herkesle arası iyiydi. Onu tanıyanların içinde bir kişi bile bu kaymakam yaramaz diyemezdi. Öyle bir kaymakam daha gelseydi, hizmet açısından, Kuşadası Paris olurdu şimdi.

            Özer Türk halk insanıydı. İdealist bir devlet adamıydı. Dürüst ve cesaretliydi. Kıçı başı oynayan bir insan değildi.

            Fahri Abi’nin yanından ayrılırken Kuşadası’ndan önemli bir insanın gelip geçmiş olduğunu daha iyi anladım. Ben, Özer Türk’e yetişememiştim, ama hakkında çok iyi şeyler duymuş ve okumuştum.

            İnsan gider de eseri kalır, diye düşündüm.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: