Kendine iyi bakmakla bencilliğin arasındaki fark
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 07 Ocak 2019
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
Kendine iyi bakmakla bencilliğin arasındaki fark

 

Siz de çok görüyorsunuzdur: ‘kendine iyi bak, en önemli sensin, en önce kendini düşünmelisin’ sözlerini…sosyal medyada başkalarının bencilliğinden şikâyet ederek, çözüm olarak da ‘bundan sonra sadece kendime değer vereceğim’ gibi paylaşımları.

Her insan tabii ki kendisine iyi bakmalıdır. Fakat ‘kendine iyi bakmak’, ‘bencil olmak’ ile karıştırılıyor ve bencillik edebilmek için bir bahane olmaya başlıyor.

Bencillik sadece kendisiyle ilgili olanı yapan, kişisel çıkarlarını her şeyin üstünde tutan insanları kasteder. Bencil insanlar sadece kendi ihtiyaçlarını görürler. Diğer kişinin duygularını dikkate almazlar. Başkalarına ancak kendilerini daha iyi duruma getirmek için yardım sunarlar. Kendi memnuniyetsizliklerinden başkalarını sorumlu tutarlar. Her şeyi kendine saklarlar ve dünya onların etrafında dönüyorzannederler.Bencilliğin zıttı ise eş bağımlılıktır. Kendi hayatını, isteklerini ve kişisel çıkarlarını karşısındakini tatmin etmek için arka plana iten bağımlı insanlara eş bağımlı denilir. Bu kişiler diğerinin bakımı ve mutluluğu için kendi ihtiyaçlarını feda ederler.

Bencil insanlar her şeyi kendine saklar ve başkalarına çok az verir; eş bağımlı insanlar ise başkalarına çok fazla verir. Bencillik ve eş bağımlılık arasında sağlıklı bir alan vardır, o da Bireyselliktir. Sağlıklı bireysellikte kendinize iyi bakarsınız. Kendinize iyi baktığınızda, başkalarına da daha iyi bakabileceğinizi bilirsiniz. Güçlü ve üretken bir birey olabilmek için neye ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Kendinizi fiziksel ve psikolojik açıdan iyi beslersiniz.

Bireysel insanlar kendilerinin katkısıyla toplumun da gelişeceğini bilirler. Davranışlarının topluma yararlı olmasına dikkat ederler. Seçimlerinin etraflarını etkilediğini ve bu etkinin tekrar onlara döneceğini bilirler. Amaçları sürdürülebilir ve barışçıl bir toplumun çıkarlarına uygun bir şekilde hareket edebilen sorumlu bireyler olmaktır.Bütün bireylerin toplamı sonuçta bir toplumu oluşturur. Demek ki, bireysellik demek, kendine iyi bakarak, kendini geliştirerek, erdemli davranışlarla topluma yarar sağlamaktır.
Bencillik önce ve sadece kendi çıkarlarına çalışıldığı için, toplumu daha az yaşanabilir hale getirir.Bencil insan kendine ve çevresine zararverir. Kişi her ‘en iyisi bana olsun, benim çocuğum en başarılısı olsun, en önde ben duruyum’ dediği an, aslında yaşadığı toplumu yavaş yavaş çürütür.

Bireysellik, diğer insanları da kendisi gibi değerli ve önemli bularak kendini onlar arasında onlarla birlikte geliştirebilmektir. Toplumsallaşmış, sosyal olan kişidir. Bu yüzden ‘en önce kendine iyi bak’ derken, bireysellikten bahsetmemiz gerekir. 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ