KOMER BAŞKAN ÖMER GÜNEL'LE CANLANACAK
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 23 Ocak 2020
AYDIN AVCI
KOMER BAŞKAN ÖMER GÜNEL'LE CANLANACAK

Avrupa'nın 3. büyük kongre merkezi Komer, Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in projesi ile yeniden canlanacak ve hayat bulacak.

 

Değerli Kuşadası Gözcü okuyucuları, bu hafta da sizleri Kuşadası’na götüreceğim. Anlatacağım ve yazacağım çok önemlidir, değerlendirmesini siz değerli okuyucularıma bırakacağım, bir turizmci olarak...

 

Kuşadası Belediyesi Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük kongre merkezleri arasında yer alan KOMER’in yeniden işler hale gelmesi için Kuşadası Belediyesi düğmeye bastı.

 

Yıllardır ilçenin kanayan yarası konumunda olan Efes Kongre Merkezi’nin Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’in önerdiği proje sayesinde yeniden hayata dönmesi planlanıyor, bu da benim için sevindirici haberdir.

 

Kuşadası Belediye Başkanı Öner Günel uzun zamandır faaliyette olmayan kongre merkezini işler duruma geçirmek için kolları sıvadı.

 

Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük kongre merkezleri arasında yer alan KOMER’i ilçe ekonomisine kazandırmak isteyen Başkan Ömer Günel, bu amaçla hazırlattığı projeyi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Aydın Valimiz Yavuz Selim Köşger ve Türkiye Seyahat Acenteleri birliği(TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ile paylaştı.

 

“BAŞKAN DER Kİ; KOMER İÇİN İŞBİRLİĞİ İÇERİSİNDEYİZ”

 

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Efes Kongre Merkezi’nin en kısa sürede tekrar faaliyete geçmesi için büyük çaba sarf ettiklerini ifade ederek “İlçe sınırlarımız içerisinde bulunan Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük kongre merkezlerinden bir olan Efes Kongre Merkezi’ni tekrar faaliyete sokacak bir proje üzerinde çalışıyoruz.

 

Büyük ölçüde şekillendirdiğimiz bu projeyi, ilk olarak (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ile paylaşılmış, başkan da projeyi olumlu bulduğunu ve gereken desteği vereceğini söylemiştir.

 

Aynı zamanda Kuşadası Kaymakamımız, Sayın Sadettin Yücel Bey’e ve KODER Başkanımız Tacettin Özden de projeye değerli desteklerini vereceklerini açıkladılar.

 

Hazırladığım çalışma planını en başından beri en büyük destekçimiz “ KODER” Başkanı Tacettin Özden ile birlikte Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim Köşger’e de ilettik.

 

Sayın Valimiz de projeye olumlu bulduğunu ve projeye destek vermek için değerlendireceğini belirtti, bu gelişmeler KOMER’in açılması için ümit verici!

 

TURİZM BAKANI’NDAN KUŞADASINA ÖZEL İLGİ

 

Avrupa’nın en büyük üç kongre merkezinin yeniden hayata geçmesi hususunda konuyu Turizm Bakanımızın da bilgilerine sunuldu. Hollanda’nın UTRECHT kentinde düzenlenen turizm fuarında Kuşadası standını ziyaret eden Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy ile de karşılıklı görüşmeler yapıldı, KOMER’in bir an evvel açılması için.

 

Kapalı olan KOMER’i yeniden hayata geçirecek projeye olumlu baktığını belirten Turizm Bakanımız Kuşadası Belediye Başkanı’nın üzerinde çalıştığı projenin KOMER’i işler hale getirebileceğini kaydederek çalışmanın detaylandırılmış hali ile kendisine iletilmesini istediğini Başkan da projeyi bir an evvel kendilerine ileteceklerdir.

 

TÜM PAYDAŞLAR TAŞIN ALTINA ELİNİ KOYMALI!

 

Göreve geldiğinden bu yana Kuşadası’nın tüm sorunları ile yakından ilgilenen Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Özlem Çerçioğlu’na en kısa zamanda konuyla ilgili brifing vereceğini belirten Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu Kuşadası’na büyük önem ve destek veriyor, bu da bizleri mutlu ediyor.

 

Göreve geldiğimiz günden bu yana, yakaladığımı bu sinerjiyi, oluşan bu güç birliğinden de Kuşadası kazanıyor ve kazanmaya devam edecektir.

 

Bugün kapalı durumda olan Efes Kongre Merkezi’ni yeniden faaliyete sokmak bizlerin görevi, bu konuyla ilgili Kuşadası’ndaki tüm paydaşlar, tüm ortaklar taşın altına ellerini koymalı ve KOMER’i kentimize marka değeri kazandıran herkese teşekkür edip Aydın Avcı olarak da her konunun takipçisi olacağını söylemek isterim.

 

KOMER GEÇMİŞİ!

 

24 Aralık 2010 günü Kuşadası KOMER Kongre Merkezinin Genel Kurul Toplantısı KOMER Şantiyesi’nde yapılmıştır. TÜRSAB ve KOMER Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy toplantıya katılmıştır. 2013’te kapılarını açan dev kongre merkezinin ihalesine iki yabancı firmanın talip olduğunu açıklayan TÜRSAB eski Genel Başkanı Başaran Ulusoy, ‘’Biri bir film platosunun sahibi, diğeri de İngiliz şirketi olan talip firmalar ile şartlarımız uymadı.’’diyen Başaran Ulusoy ihaleyi ertelemeyi talep etmişlerdir.

 

Başaran Bey de ihaleyi tehir ettiklerini belirtiyor, bu olaylar o yıllarda cereyan etmiş ve o gün bugündür KOMER kapalı bir şekilde bekliyor, hatta KOMER’den alacaklı olan firmalar KOMER’e haciz işlemleri başlatmışlardır, basın arşivlerinde mevcuttur. Bir turizmci olarak o günlerde çok üzülmüştük.

 

KOMER’İN ORTAKLARI!

 

KOMER Kuşadası Kongre Merkezi Turizm Ticaret A.Ş.Diğer ortakları (TÜRSAB) Ana ortak Kültür ve Turizm Bakanlığı, Eski Aydın Özel İdaresi! Kusadası Ticaret Odası, İzmir Ticaret Odası, Kuşadası Belediyesi, Liman İşletmeciliği A.Ş.Ve Bazı turizm işletmelerinin’de ortak olduğu KOMER yeniden hayat bulacaktır düşünüyorum ve de çok güzel olacaktır kanısındayım.

 

VE YIL 2020!

 

Baktığımızda hala KOMER boş duruyor.

 

SONUÇ:

 

KAPALI OLAN KOMER KONGRE MERKEZİ’NDE NE VAR!

 

Dev kongre merkezinde 2 bin700 kişilik büyük oditoryum, 745 kişilik alt kat oditoryum, üçe bölünebilen 800 kişilik toplantı salonu, ikiye bölünebilen 400 kişilik toplantı salonu, 33 adet 45 ile 800 kişi kapasiteye sahip komite ve küçük toplantı odaları toplam 6 bin 500 metrekareye yaklaşan açık teras alanları ile birlikte 8 bin kişilik yemek kapasitesi ana salonu 2 bin 780 metrekare bağlı iki fuayesi ile toplam 4 bin 15 metrekare kapalı alanı ile bölge ihtisas fuarlarına ev sahipliğini yapabilecek sergi alanları bulunuyor.

 

NOT: Kişisel görüşüm, Tüyap Fuar Merkezi ile neden diyaloğa geçilmiyor? Ortaklaşa iş birliği yapılmaz mı veya Tüyap Fuar Merkezi’ne kiralanamaz mı?

 

KOMER ülkemiz fuarlarında 12 aya yaymak için ve alternatif turizm segmentleri geliştirmek amacıyla TÜRSAB olarak genel merkezimizde düzenlenen basın toplantısında sektör profesyonellerini buluşturan HESTOUREX Dünya Sağlık Spor ve Alternatif Turizm Fuar ve Kongreler için çalışma yapılarak KOMER’e çekilebilir, hatta biraz daha ileri giderek Yunanistan ile iş birliği yapılıp Samos - Kuşadası üzeri günübirlik de olsa KOMER Fuar Merkezi’ne insanları getirebiliriz.

 

KOMER tekrar faaliyete geçtiğinde turizm Aydın’da 12 aya yayılabilir, oteller 12 ay açık kalabilir, Aydın ekonomisi canlanır, bu projede emeği geçen herkese, taşın altına elini sokan bütün birimlere teşekkür eder değerli yorumlarınızı beklerim.

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: