KONTROLSÜZ “ŞİDDET” KONTROLLÜ “İYİLİK”
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 25 Ekim 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
KONTROLSÜZ “ŞİDDET” KONTROLLÜ “İYİLİK”

 


Meral Akşener’in “İyi Parti” yi kurması, bakalım kadınlarımız açısından ne gibi "iyilikler" ifade edecek.
Anladığım kadarını sizlere aktarmam gerekirse, siyasetteki karşıtlık kavramları değiştirilerek; sağ-sol, milliyetçi-devimci gibi tanımlar yerine, Türkiye siyasetine, “iyi” ve “kötü” gibi yeni ifadeler kazandırılmak isteniyor.


Buna ihtiyaç var mı? Var..Çünkü kötülük, sessizlikle birlikte büyük mesafe kaydediyor.Toplumdaki "kontrolsüz kötülük" her alanda varlığını hissettiriyor.


Didim'de 7 Ekim tarihinde katledilerek yakılan Eylem Gülçin Kanık’ın cehennem ateşine atılmış bir odun gibi yok edilmesi bunun bir örneği..


Didim Cumhuriyet Başsavcılığı cinayet ile ilgili soruşturmaya “gizlilik” yasağı koydu, bu kötücül olayla ilgili çok fazla bilgi veremiyorum.


Sadece 5 erkeğin bu soruşturma ile ilgili olarak tutuklandığı bilgisini sizlerle paylaşabilirim, 1 kadına tahmini olarak 5 erkeğin kötülük edebileceği bir ülkede yaşıyoruz, İyi Parti’nin işinin ne kadar zor olduğunu bilmem anlatabildim mi?


CİNAYETE YÖNELİK SESSİZLİK YASAĞI


Didim’deki cinayete yönelik sessizlik yasağını önce biz kadınlar koyduk.


En en başsavcı aslında biz kadınlarız.. İkinci sessizlik ise, basın dünyasından geldi. Kadın cinayetlerini duyurmayı gereksiz gören Aydın basınımız sağ olsun, var olsun.


Eylem’in katledilişi, ulusal basında 3. sayfadan bile yeterince haber olamadı.


Bir sürü kadın muhabirimiz, yazarımız var,.İki satır yazsalar ne iyi olur. İşte o yüzden diyorum ki, kadınlar önemli makamlara getirilmemeli, bileğinin, yüreğinin, kaleminin, aklının gücü ile kendileri gelmeli..


AKŞENER VE KADINLAR


Eylem Gülçin Kanık cinayeti de dahil olmak üzere, “ İyi parti” kadın cinayetleri ile baş etmek adına ne gibi çalışmalar öneriyor? Henüz bilmiyoruz.


Sadece ve sadece, iyiliğin bir yöntem, davranış biçimi olduğunu biliyoruz. İyilik yetmeyecek, akla dayalı önlemlere ihtiyaç var..


Bakalım Meral Akşener de, iyiliğin yetmeyeceğini, akla dayalı önlemler olmadan, iyiliğin kaybedeceğini itiraf edecek mi?


Bugüne dek, biz kadınların kulağına ne kadar hoş şeyler söylendi..


Gördüklerimiz ise, duyduklarımızdan çok farklı idi.


Gözlerimiz ile kulaklarımız arasındaki kısa bağlantıyı kaybettiğimiz şu günlerde, hoş sözlere değil “ EYLEM' lere bakmak gerek..


İyilik toplumun tüm kesiminin ortak muradı..


Ancak muradına ermek adına, "beyaz atlı prensini" bekleyen kadınların olduğu bir toplumda, "beyaz atlı prenses" olmak bence ironik bir durum.


"Hem kadın, hem de iyi" olmanın gerçekten zor olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz.


Kadına yönelik şiddetin giderek kontolsüzleştiği bir süreçte, "kontollü iyilik" bir kadına görev olarak addediliyor. İzleyelim, görelim.....

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KONSERLER VE BİTMEYEN BALAYI DÜRÜSTLÜĞÜMÜZ VE SAYGINLIĞIMIZ BİZİ KURTARACAK ENGELLİ DEĞİL ŞOV HAFTASI İLK TETİK TAYLAN VE DENİZ MİLATTAN ÖNCE MİLATTAN SONRA EKMEK MÜCADELESİ GÖREV ŞEHİTLERİ YAŞADIĞI KENTE YABANCI BİR KUŞAK ANNE VE KIZI EYLEM VE ÖYKÜ KÖY KAHVESİNDEN KUŞADASI DEDİKODULARI MEDENİYET DEDİĞİN VERMEK DEMEKTİR YAPILANI GÖRMEK VE TAKDİR ETMEK VERMEDEN ALMAK ALLAH'A MAHSUS ARKA BAHÇEMİZ RANT KAPISI CENNET VE CEHENNEM KUŞADASI SÜRPRİZİ BİRİKİM, DONANIM VE HİZMET ZAMANI KONSERLER TATLI GERÇEKLER ACI ŞAKA DEĞİL AMA GERÇEK SEÇİMİN SONUCUNU LİDERLER BELİRLER UMUDUMUZ VE BEKLENTİMİZ NE YAZIK Kİ, KALMADI 8 MART MI 31 MART MI 8 MART YAZISI BABAM VE BEN SENİ TANIMAKTAN GURUR DUYDUK SEÇİM SEZONU YAZ VE KIŞ ARITMA TESİSİ Mİ? BARIŞMA TESİSİ Mİ? ANNE İLE SOHBET EN ZOR VEDA KUŞADASI'NI KONUŞMADAN NEREYE BÖYLE? BATAKLIK MUHALİFİ OKALİPTÜS AĞAÇLARI SANDIK DEĞİL İNSANLIK İÇİN KRAL MI SEÇİYORUZ SORUYORUM SİZE ÖDÜL DEĞİL GÖREV MAKAMI SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ