KONTROLSÜZ “ŞİDDET” KONTROLLÜ “İYİLİK”
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 25 Ekim 2017
ZEYNEP İNAK - GAZETECİ YAZAR
KONTROLSÜZ “ŞİDDET” KONTROLLÜ “İYİLİK”

 


Meral Akşener’in “İyi Parti” yi kurması, bakalım kadınlarımız açısından ne gibi "iyilikler" ifade edecek.
Anladığım kadarını sizlere aktarmam gerekirse, siyasetteki karşıtlık kavramları değiştirilerek; sağ-sol, milliyetçi-devimci gibi tanımlar yerine, Türkiye siyasetine, “iyi” ve “kötü” gibi yeni ifadeler kazandırılmak isteniyor.


Buna ihtiyaç var mı? Var..Çünkü kötülük, sessizlikle birlikte büyük mesafe kaydediyor.Toplumdaki "kontrolsüz kötülük" her alanda varlığını hissettiriyor.


Didim'de 7 Ekim tarihinde katledilerek yakılan Eylem Gülçin Kanık’ın cehennem ateşine atılmış bir odun gibi yok edilmesi bunun bir örneği..


Didim Cumhuriyet Başsavcılığı cinayet ile ilgili soruşturmaya “gizlilik” yasağı koydu, bu kötücül olayla ilgili çok fazla bilgi veremiyorum.


Sadece 5 erkeğin bu soruşturma ile ilgili olarak tutuklandığı bilgisini sizlerle paylaşabilirim, 1 kadına tahmini olarak 5 erkeğin kötülük edebileceği bir ülkede yaşıyoruz, İyi Parti’nin işinin ne kadar zor olduğunu bilmem anlatabildim mi?


CİNAYETE YÖNELİK SESSİZLİK YASAĞI


Didim’deki cinayete yönelik sessizlik yasağını önce biz kadınlar koyduk.


En en başsavcı aslında biz kadınlarız.. İkinci sessizlik ise, basın dünyasından geldi. Kadın cinayetlerini duyurmayı gereksiz gören Aydın basınımız sağ olsun, var olsun.


Eylem’in katledilişi, ulusal basında 3. sayfadan bile yeterince haber olamadı.


Bir sürü kadın muhabirimiz, yazarımız var,.İki satır yazsalar ne iyi olur. İşte o yüzden diyorum ki, kadınlar önemli makamlara getirilmemeli, bileğinin, yüreğinin, kaleminin, aklının gücü ile kendileri gelmeli..


AKŞENER VE KADINLAR


Eylem Gülçin Kanık cinayeti de dahil olmak üzere, “ İyi parti” kadın cinayetleri ile baş etmek adına ne gibi çalışmalar öneriyor? Henüz bilmiyoruz.


Sadece ve sadece, iyiliğin bir yöntem, davranış biçimi olduğunu biliyoruz. İyilik yetmeyecek, akla dayalı önlemlere ihtiyaç var..


Bakalım Meral Akşener de, iyiliğin yetmeyeceğini, akla dayalı önlemler olmadan, iyiliğin kaybedeceğini itiraf edecek mi?


Bugüne dek, biz kadınların kulağına ne kadar hoş şeyler söylendi..


Gördüklerimiz ise, duyduklarımızdan çok farklı idi.


Gözlerimiz ile kulaklarımız arasındaki kısa bağlantıyı kaybettiğimiz şu günlerde, hoş sözlere değil “ EYLEM' lere bakmak gerek..


İyilik toplumun tüm kesiminin ortak muradı..


Ancak muradına ermek adına, "beyaz atlı prensini" bekleyen kadınların olduğu bir toplumda, "beyaz atlı prenses" olmak bence ironik bir durum.


"Hem kadın, hem de iyi" olmanın gerçekten zor olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz.


Kadına yönelik şiddetin giderek kontolsüzleştiği bir süreçte, "kontollü iyilik" bir kadına görev olarak addediliyor. İzleyelim, görelim.....

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
SEÇİM MANİFESTOM KUŞADASI SAHİPSİZ DEĞİL YENİ YILIN ALAMETİ FARİKASI BİR FİNCAN KAHVE VE KIRK YILLIK HATIRALAR SAĞLIK HİZMETLERİ SİYASETİN TANRILARI KAYNAYAN KAZAN PİŞMİŞ AŞ ADALI OLMAK ÖNEMLİ BİR ŞEY BİZE YAKIŞAN TOPLUMU GERMEMEK ARADIĞINI BULMAK BAŞARMANIN ŞARTI DİĞER PARTİLER VE CHP DEĞİŞİM VE İSTİKRAR KUŞADASI’NIN SİYASİ İKLİMİ SEÇİM VE GEÇİM CENNET VE CEHENNEM KİMİN ELİ KİMİN CEBİ PİYONLARIN ZAFERİ UYUM BOZULUNCA SILA VE KURAL KUŞADASI AŞIĞI BİR ADAY ADAYI CHP CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK SONBAHAR GÜNEŞİ KİRPİKLERİN ARASINDA FACEBOOK ADAYLARINA FACEBOOK SORULARI BİRAZ AHDE VEFA AZCIK AHDE VEFA ANIT AĞAÇLAR VE YÜRÜME HİKAYELERİ CAMİ VE CEM EVİ SİYASET ÜZERİ BİRLİK VE DAYANIŞMA GÜÇLÜ YEREL YÖNETİM TÜRK KAHVESİ MAVİ GÖZLER SABIR ÖYLE KALDI SABREDENİ KİM ALDI FATURANIN BEDELİ ÇOK AĞIR BAYRAM BAYRAM DEBRELİ HASAN “SENİ SEVİYORUM” DEMEKLE İŞ BİTMİYOR EĞİTİM YETMEZ İHTİSASLAŞMA ŞART SANAT VE ZANAAT KOLAYCILIK SANATI JÜRİ ÜYELİĞİ YETMEZ AMA “EVET” ACI BİR HABERİN ARDINDAKİ SORULAR MARKALARIN SAVAŞI SAĞLIK CADDESİ YA SABUN KÖPÜĞÜ YA DA KESE SEÇİM ANALİZLERİ DERİN CHP İYİ DÜŞÜNELİM İYİ OLSUN “GAZ”A DEĞİL “GAZ”ETEYE İHTİYAÇ VAR HALKIN KESTİĞİ CEZA AĞIR OLUR MÜCEVHER MERAKLISI MAVİ İNSAN TALİMATLA ÖLÜM, KAMPANYALAR YETMEZ ELEŞTİRDİKLERİM VE ELEŞTİREMEDİKLERİM MİLLİ PARKIN RANTI KİMLERİN İŞTAHINI KABARTIYOR? SİYASİ MASKELER KİŞİSEL İMAJ PLAJLAR BİZİMDİR BİZİM KALACAK ANNELERİ, EN İNSANİ YERLERİNDEN ÖPERİM VEKALETEN YÖNETİLMEK KUŞADASI ASLINI ARIYOR SALLA SALLA VUR DUVARA BARIŞMAYAN, UZLAŞMAYAN EBEDİYEN KAYBEDER CAFERLİNİN CEFAKARLISI MUTLAKA KAZANIR GÜÇLÜ BİR KUŞADASI MİLLETVEKİLLERİ İLE MÜMKÜN BÜYÜK KUMAR ŞANS TOPU DÖNÜYOR SEYYAR SATICILAR HAFTASI KUTLU OLSUN