KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 14 Nisan 2018
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR

                            

 

Turizm, hakikaten de nefes aldığımız her an, baktığımız her yerde ve duyduğumuz her seste kendine bir alan yaratır. Bu alanların derinliğini arttırmak bu toprakların her ferdine düşen bir sorumluluktur. Bilindiği üzere her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında Turizm Haftası tüm ülkemizde olduğu gibi Kuşadası’nda da çeşitli etkinliklerle kutlanır.

 

Kuşadamızda, 16 Nisan tarihinden başlamak üzere saat 14.00’de Atatürk Meydanı’nda açılış, 21 Nisan saat 18.00’de Kısmet Oteli kavşağından Keransaray’a kadar turizm şenliği korteji, 19 Nisan’da 2018 turizm yılından beklentiler ve turist memnuniyetinin arttırılması ile ilgili Adü Turizm Fakültesi’nde bir sempozyum, Cuma ve Pazar günleri arasında da Kuşadası’ndaki sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla Kervansaray merkezli olmak üzere hediyelik eşya stantları açılacak.

 

Turizm sezonunun en hareketli zamanına denk gelecek şekilde organize edeceğimiz KUŞ-FEST’le Kuşadası’nın sokaklarını canlandırmamız gerekmektedir.  Genç, dinamik ve yeni bir Esnaf Odası başkanımız var, projeleri var. Ticaret Odası Başkanımız da son seçimlerde güven tazeleyerek kurduğu ekiple hem Ticaret Odası hem de Kuşadası için bir umut kaynağıdır. Oda başkanlarımızla birlikte, esnafımızla  görüş alışverişiyle bulunup  bir hafta her gün ürünlerinde fiyat indirimi politikası üzerinden hem alış verişi canlandıracak hem de sokaklarımızı festival havasına sokmalıyız. İlçemiz, düzenleyeceğimiz ulusal ve uluslararası kültür-sanat festivallerine ev sahipliği yapmalıdır. Akdeniz Tiyatro Ve Filmleri Festivali planlayarak şehir ve kültür turizmimize katkı sağlamalıyız.

 

Kuşadamız  güzelleşip tarihi dokusuna kavuşurken, oluşturulacak kültürel ve sosyal tesislerin yanı sıra her türlü desteğin verileceği turistik işletmeler ile dünyada benzer birçok örneği olan “eski şehir” diye tanımlanan alanlar Kuşadası için yeni bir çekim merkezi olacaktır.

 

1/100.000 ölçekli çevre düzeni planında gösterilen alanda doğal yaşam parkı ve Kuşadası’nda turizmi başlatarak Efsane Kaymakam Özer Türk ormanını da bu alanda yaratmalıyız.  Bu alan aynı zamanda seyir tepesi olarak turizmin hizmetine açılmalıdır.

 

Önce elimizdekine; yani bu topraklarda yoğrulan eşsiz kültürün yaratttığı turizm değerine güveneceğiz. Bu kültürün yaşadığı alanlar olan; ‘doğal mekanlarımızın’ korunması ve kıymetinin arttırılması noktasında fedakarlık yapacağız. Turizmin bir paydaşı olduğunu düşünen fert, turizmi baltalama ihtimali olan bir davranışla karşılaştığında uyarmakla mükellef olduğunu hissetmeli. Bunu genç zihinlere anlatmalıyız.

 

Paketlemenin, parlatmanın, pazarlamanın sihrine inanarak,  bu sihrin evrensel aktörler tarafından nasıl başarıyla kullanıldığını; 1 olan turizm değerini nasıl 10 yaptıklarını incelemeliyiz . Ve okumalıyız. Tarihi okuyup, dünyanın seyrini değiştiren en önemli olayların cereyan ettiği topraklarda yaşadığımızı hatırlamalıyız. Yeni neslin bu denli kıymetli bir ekonomik imkandan haberdar olmasını sağlamalıyız.

 

Turizm;  yarattığı ekonomik değerlerin yanında, ön ayak olduğu kültür alışverişi ile de ülke gelişmesine katkı yapar. Bir ilk okul öğrencisinin, mahallesine kadar gelen turistle yaşayacağı etkileşim, ufkunu açabilir. Belki bir kaç yabancı sözcük, belki uzak bir kültürün yansımaları, belki de yeni bir bakış açısı kazandırabilir.

 

Doğal güzellikleri ve tarihi ile avantajlı gözüken bu coğrafya, hızla değişen ve genelde tatsız konularıyla Kuşadası’nı meşgul eden gündemi ile ne yazık ki turizm değerinden bir miktar kaybetmiş vaziyettedir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, herkes kapısının önünü süpürmeli; “Benim turizmle ne ilgim var?” sorusunu, “Turizm için , Kuşadası için ben ne yapabilirim?” ile değiştirmeli.

                                                                                                                                             Yavuz Akgün

 

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"