KUŞADASI ÜNLÜ YAZAR BUKET UZUNER'İ KONUK EDECEK
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 05 Ağustos 2020
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
KUŞADASI ÜNLÜ YAZAR BUKET UZUNER'İ KONUK EDECEK

 

Kuşadası sanatla güzelleşmeye devam ediyor…

 

8 Ağustos Cumartesi Kürşat Başar’ı ağırlayacak olan şehrimiz 15 Ağustos Cumartesi akşamı saat 21:00’de Kervansaray’da Türk Edebiyatının sevilen değerli yazarı Buket Uzuner’i konuk edecek.

 

Kuşadası Belediyesi ve KUSAV (Kuşadası Altın Güvercin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı) iş birliğiyle düzenlenen Mehtap Meral ile Ay Işığı Sohbetleri ve Müzik etkinliğinin yedinci ve son konuğu olan Buket Uzuner, 3 Ekim 1955 tarihinde Ankara’da dünyaya gelmiştir. Öğrenimini Hacettepe Üniversitesi’nde, Norveç’teki Bergen Üniversitesi’nde ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Michigan Üniversitesi’nde moleküler biyoloji ve çevre bilimi dallarında tamamlayan yazar, Finlandiya’daki Tampere Teknik Üniversitesi’nde ODTÜ’de Çevre Mühendisliği alanında araştırma görevlisi olarak çalışmıştır ve yine bu üniversitelerde ders anlatmıştır. Kitap yazarlığı dışında çeşitli dergilerde de yazan Buket Uzuner’in ilk romanı 1991 yılında yayımlanmış olan İki Yeşil Su Samuru’nun ardından 1993 yılında yayımlanan Balık İzlerinin Sesi adlı kitabı ile sadece yurtiçinde değil, yurtdışında da başarı yakalayarak Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandırmıştır. P.E.N Yazarlar Derneği, T.Y.S Edebiyatçılar Derneği gibi topluluklara üye olan yazar, 1993 ve 1995 yılları arasında TRT’nin Gündemde Sanat Var adlı programının edebiyat danışmanlığını yapmış ve Remzi Kitabevi’nin editörlük görevinde de bulunmuştur.1997 yılında yayımladığı Kumral Ada Mavi Tuna adlı romanının büyük bir başarı elde etmesinin ardından kitap Mediterranean Waltz adıyla Yunanistan ve İtalya dahil birkaç ülkede yayımlanmıştır.Soluksuz okunan kurgusuyla ve akıcı diliyle Buket Uzuner kitapları arasında önemli bir yere sahip olan Uzun Beyaz Bulut – Gelibolu romanı, yine yurtiçinde ve yurtdışında büyük başarı elde etmiştir.Buket Uzuner’in 2012 yılında yayımladığı Uyumsuz Defne Kaman’ın Maceraları serisinin ilk kitabı olan Su ile kısa sürede çok satanlar listesine yerleşmiştir. Eski Türk geleneklerinden olan Kamanlığı (Şamanlık) günümüz toplumsal konularıyla birleştirerek okuyucuya aktardığı bu kitabı Toprak isimli roman takip etmiştir.

 

En sevilen kitaplarından biri olan Kumral Ada Mavi Tuna’nın kahramanları Aras, Tuna ve Ada’nın hayat hikayesinin akıcılığında bir sohbet olmasının kaçınılmaz olacağı gecede Buket Uzuner edebiyat severler tarafından dört gözle beklenmektedir.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KUŞADASI ÜNLÜ YAZAR BUKET UZUNER'İ KONUK EDECEK KUŞADASI SANATLA GÜZELLEŞMEYE DEVAM EDİYOR KUŞADASI VANDALLIKLA KARŞI KARŞIYA 'RAY CHARLES' 'NINA SIMONE' CAN SIKINTISI CAZIN BÜYÜLÜ SESİ 'BILLIE HOLIDAY' TÜKETMEYİ DEĞİL, ÜRETMEYİ ÖĞRETEN KURUMLARDI 'KÖY ENSTİTÜLERİ' CAZIN ANASI 'ELLA FITZGERALD’ OKUNMASI GEREKEN ON FELSEFİ KİTAP NEDİR BU 'Z' KUŞAĞI KANADALI CAZ PİYANİSTİ 'OSCAR PETERSON' Endüstri 4.0 Nedir? 'SMOOTH JAZZ' KUŞADASI'NDA DIGITAL KÜTÜPHANE BİR TIK UZAKTA OLACAK 'TOP OF THE VOCAL JAZZ' 'VOKAL CAZ' 'LATİN CAZ' 'COOL CAZ' CAZ ÇAĞININ RİTMİK DANSI 'SWING' İSYAN VE HÜZÜNÜN MÜZİĞİ 'BLUES' BEBOP NEDİR? CAZ’DA BOSSA NOVA AKIMI TENÖR SAKSAFONCU 'STAN GETZ' 'WABİ-SABİ' FELSEFESİ YALNIZLIĞIN VE HÜZNÜN CAZ PİYANİSTİ 'BILL EVANS' BİR YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ ANITA O'DAY İNSAN ODAKLI BİR MÜCADELE ANALİTİK ZEKA GEREKTİRİR BEBOP'UN KURUCULARINDAN CHARLIE PARKER 'BIRD' SAKSAFONUN VİRTÜÖZÜ 'JOHN COLTRANE' TROMPETİN ÜSTADI 'DIZZY GILLESPIE' EFSANE SAKSAFONCU 'COLEMAN HAWKINS' TROMPETİN USTASI 'CHET BAKER' CAZ'IN IŞIK SAÇAN KARA ELMASI 'LOUIS ARMSTRONG' CAZ'IN DAHİ TROMPETÇİSİ 'MILES DAVIS' CAZ'IN KURUCU BABALARINDAN 'DUKE' FELSEFE BİLMEDİKLERİMİZE YOLCULUKTUR BUGÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ Diyojen ve Nietzsche Öncülüğünde Felsefenin Fener İle İnsan Arayışı… 19 MAYIS VATAN AŞKININ TARİHE ALTIN HARFLERLE KAZINMASIDIR ESKİ YUNAN FİLOZOFU EPİKÜR VE MUTLU OLMA AMACI KİTAP OKUMA HAYATI SEVDİRİR AKILLI İNSANA BİLGİ GEREKMEZ O YOLUNU BULUR GEÇEN ZAMAN DEĞİL, BELKİ DE ZAMAN BİZİZ ASLINDA! Yeni Yıl, Yeni Umutlar... Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle… ATATÜRK'ÜN LİDERLİĞİNDE CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA İnsanı Gerçek Dost Yapan Nedir? AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!!