Kuşadası’nda Bir Uçak Battı Birde …
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 02 Mart 2019
SELİM ÖZYILMAZ
Kuşadası’nda Bir Uçak Battı Birde …

 

Değerli Kuşadalılar.

 

Kuşadası Gözcü gazetesinde birinci yazımız. Mevzumuz yerel seçimler. Kuşadası yerel siyasetin hızlı olduğu, Türkiye’yi turizm ile tanıştıran güzel ilçemiz.

 

Siyasette ittifaklar olur ancak yerel seçimlerde bunu ilk defa yaşıyoruz. Herhalde  “Yeni Hükümet Sisteminin” hesap edilmeyen veya hesap edilip söylenmeyen cilvelerinde biri bu! Hükümet sistemimiz değişirken söylenen ile şu anda yaşananlar arasında 180 derece fark olması başlı başına izaha muhtaç bir durum da bu yazının konusu değil!

 

İttifaklar gerçekten partilerin eşit şartlarda olmayan fakat kendi içerisinde asgari bir adaletliliği sağlayan bir mekanizmamı yoksa, kişilerin şahsi hırsları ya da memlekete hizmet aşklarıüzerine mi inşa edildi bunu Kuşadası –Söke örneği üzerinden ele almaya çalışacağız.

 

Kuşadası ve Söke aşağı yukarı aynı seçmen sayısına ve meclis üyesine sahip. Seçime katılım oranları (24 Haziran) aşağı yukarı yakın! Başlangıçta Kuşadası Millet ittifakı ayrı adaylar ile seçime girme durumundaydı. Genel Merkezlerin böyle buyurduğu duyurulmuştu! Şartlar ve aktörler 2014 yerel seçimlerine atıf yapılabilecek durumda gözükmediğinden 24 Haziran Milletvekilliği seçimleri temel alınmış seçmen tercihi ve belediye meclis üyesi belirlemede seçimde alınan oy kriteri temel alındıysa bir karşılaştırma yapmamızı sağlamak ve yazıyı sayılara boğmamak adına aşağıdaki tablolar kullanılmıştır.

 

Tevatür o ki; Kuşadası’nda ittifakta kendilerine 4 meclis üyeliği verilen İYİ Partinin pazarlıkta elini kuvvetlendirmek adına böyle bir hamle yaptığı yönünde.Bu nasıl oldu diye homurdanmalar başlamıştı ki kimse ne olduğunu anlayamadan bir anda CHP- İyi parti ortak olarak seçime girme kararı aldığı ilan edildi! Bu arada dört(4) olan meclis üyeliği kontenjanı dokuza( 9) çıkarmayı unutmadan..! Tabi Kuşadası  belediye başkanlığı ve seçimlerinin yapılacağı tek ilçe değildi. En yakın örnek olan Söke’de 5 belediye meclis üyeliğine fit olmak birilerine seçimden sonra belediye başkan yardımcılığı sözü verilmesi etkili olmuş ve sayıya ses çıkarılmamış olabilir miydi? Mesela İYİ Parti en iddialı olabileceği ve rakkam olarak en yüksek oyu aldığı Efeleri ittifak ortağına bırakırken (7 meclis üyeliği ve sıralanması ile) Kuşadası gibi herhangi bir iddia ortaya koyamayacağı belli olan bir ilçede neden ittifaktan ayrı bir aday çıkarma, neden ayrı olarak seçime girme kararı almıştı? Bunda İYİ Parti il yönetiminin genel merkezde olan “kuvvetli” bağlarının etkisi olmuş muydu, kişilerin şahsi hırsları ya da memlekete hizmet aşkları mı galip gelmişti!?Memlekete hizmet aşkı ile Kuşadası İYİ Parti ilçe teşkilatı yanıp tutuşurken mesela, Efeler veya Söke gibi ilçelerden bu neden esirgenmişti!?

 

Son olarak millet ittifakı CHP kanadı için şunları söyleyelim. Kuşadası’nda açılışı yapılan arıtma tesisin açılışına halen belediye başkanı olan Özer Kayalı ve ekibinden hiç kimsenin davet edilmemesi çok büyük bir ayıptır anlayana da net bir mesajdır! Yeni belediye başkan adayı Ömer Günel’in meclis listesine şöyle bir bakarsanız, gelecekte olacaklara dair küçük de olsa bir fikir verebilir diye düşünmekteyiz.

 

Yerel seçimlerde ilk defa ittifaklar ile gidilmesi seçmen tercihini etkiler mi? İttifaklar partilerin arzu ettiği sonuçları verir mi hepsini 31 Mart akşamı görmüş olacağız. Ya hizmet aşkı ile yanıp tutuşan kadroları seçtiğimizi (onayladığımızı) varsayacağız ya da…

 

Bil ki yaşadıklarınla değil yaşattıklarınla anılırsın. Ve unutma ne yaşattıysan elbet bir gün onu yaşarsın.Lev Tolstoy.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ