KUŞADASI’NDA EKSİKLİKLER VE OLUMSUZLUKLAR
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 29 Mayıs 2013
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
KUŞADASI’NDA EKSİKLİKLER VE OLUMSUZLUKLAR

Bu başlık Kuşadası’nda  olumlu yönde tanıtımına bir katkısı olmayabilir ama bu şehri yönetenlerin bir vesileyle burada yazılanları okuduklarında, çoğu eksiklikleri bildiklerini düşündüğüm ancak eksikliklerini giderme noktasında bir ışık olacağını düşündüğümden dolayı bu başlığı açmaya karar verdim. Bu eksiklikleri yazarken sizlerden gelen önerileri de dikkate alarak köşeme taşımaya karar verdim. Güzide ilçemizde güzel projeler de faaliyete geçiriliyor. Güzel projeleri destekliyor, alkış tutuyor ve tebrik ediyoruz. Ancak eksiklikleri dile getirmek, yazmak, görüş bildirmek de Kuşadamızın vizyonunun daha da ileriye gitmesi için sorumluluğumuzun olduğu kanaatindeyim. Kuşadası hızla büyüyen bir kent. Çocukluğumuzun sevimli kasabasına elveda diyeli çok uzun zaman oldu. Kuşadası büyüdükçe sorunları da büyüdü.
Türkiye’nin birçok ilinden daha büyük bir kent halini alan ve daha da büyüyeceği öngörülen Kuşadası’nın büyüyen sorunlarına hep birlikte kafa yormamız gerekiyor.

Bu kenti daha yaşanılabilir kılmak, çocuklarımıza daha güzel bir Kuşadası bırakabilmek için elimizden geleni yapmak Bu kent hepimizin ve bu kenti seviyoruz…

Genel anlamda şehrimizdegöze çarpan en önemli eksikliklerimiz ve olumsuzluklarımız;

-Kuşadası’nda çarpık kentleşmenin önüne geçilemiyor.

-İlçemizde çocuklarımız için yeterli sayıda oyun parkı alanı bulunmamaktadır.

-Trafik ve otopark sorunu çözülememekte ve yaz aylarını yaşayacağımız önümüzdeki günlerde bu sorunu iyiden iyiye yaşayacağımız kanaatindeyim.

-Sakızlıdede türbesi ve alanı çok bakımsız bir haldedir. Türbe projesi bir türlü uygulamaya konulamamıştır.

-Camikebir Mahallesi Sevgi Sokak Tansaş arkası Sevgi Sokak surlarının restorasyonu yapılamamıştır.

-Ege’nin incisi turizme açılan kapısı olan güzel Kuşadamızda çok amaçlı bir gösteri merkezi ve bir konser alanı bulunmamaktadır. Mevcut alanlar halkımıza hizmet anlamında yetmemekte bu bağlamda trafik sorunları ortaya çıkmakta ve izleyiciler konserlerden yeterli doyum alamamaktadır.

-Kapalı Pazar yeri ihtiyacımız yönetime gelen hiçbir iktidar tarafından çözülememiştir.

    -Mahalle aralarında yer yer yol bozuklukları gözümüze çarpmakta ve hayatın olağan akışını olumsuz yönde etkilemektedir.

-Gazibeğendi projesinin bir an önce faaliyete geçirilmesini bekliyoruz.

-Şehit Kaya Aldoğan Lisesi önündeki toprak saha atıl bir vaziyette durmakta ve otların büyümesi ve bakımsızlığın sonucu kötü görünüm arz etmektedir.

-Gece 00.dan sonra çarşılarımızda seyyar satıcılar,midyeciler, boncukçular, dilenciler, parfümcüler, salatalık soyucuları, pamuk şekerciler,baloncular ve plastik taç satıcılarında son dönemlerde artış olmuştur. Bu durum yerli ve yabancı turistin çarşılarda rahatça dolaşıp alış-veriş yapmasını engellemektedir. Özellikle 7-8 yaş altı, yalınayak çocukların gecenin 02.00-03.00 saatleri arasında geç saatlerde yataklarında olması gerekirken, sokaklarda dolaşıp kâğıt mendil vs. satmaya çalışması içimizi burkmakta ve ülke olarak da reklamımızı kötü yapmaktadır.

-Kuşadası’nın liman girişindeki iki adet binanın günün 24 saati turizme kazandırılması gerekmektedir. Turizm information ve gümrük binasının,lojmanının mesai bitiminde karanlık kalan bu mekanların yerine,bir Efes Kütüphanesi, dev bir maketi ve heykellerle görünümü,silüeti değiştirilmeli,süslenmeli ışıklandırılmalıdır. Kuşadası’ndaki müze eksikliğinin de bir şekilde giderilmesi ve geceleri de ışıklandırılarak bu kör noktaların canlandırılması gerekmektedir.

-İlçemizde gemi müşterisinin kartpostal gönderebilmesi için bir posta kutusu bulunmamaktadır. Gemiciler, turistler her gittikleri limandan ve turizm kentinden sevdiklerine ilçemizin tanıtımına da katkı sağlayan, reklama artı değer kazandıracak bir kartpostal gönderememektedir. PTT’yi soran turistlere de ne yazık ki halâ eskiden PTT olarak hizmet veren Türk Telekom binası tarif edilmektedir.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"