KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 02 Temmuz 2015
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI

              Kuşadası’nda bir yıl içerisinde turizme yönelik somut bir proje göremiyoruz. Dolayısıyla turizm sezonu şehrimizde 2 aya sıkışıp kalıyor. Kuşadası’na gelen yabancı turist sayısı son onbeş yıla göre daha artmasına rağmen esnafa ekonomik anlamda yansımaması da ayrı bir paradoks oluşturuyor. Küçük ve orta sınıf 10 yıldır yerinde sayıyor! Turizm haftalarında da Kuşadası’nda bir canlılık göremedik.

 

 

            Türkiye’ye  deniz yoluyla en çok turistin geldiği ilçe Kuşadası. Her ne hikmetse, esnaf turistlerin çarşılara gitmediğini, doğrudan tarihi ören yerlerine ve rehberlerin anlaşmalı olduğu büyük alış-veriş merkezlerine götürülmesinden şikayetçi. Esnafın yapmış olduğu eylemler, basın açıklamaları ve verdiği uğraşlar da acente ve rehberlerin para hırsızı yüzünden turistleri anlaşmalı firmalara yönlendirmesinin önüne geçemiyor. Bu da resmen bize Kuşadası’nda modern hanutçuluğun önüne geçilmediğini gösteriyor.

 

Kuşadası’nda Turistler çarşıya ayak basmadan şehri teğet geçiyor!

 

Kuşadası’nda sadece kum, deniz ve güzel oteller yeterli değil. Burnumuzun dibindeki Davutlar Mahallesi’nde hâlâ bir kanalizasyon olmadığı için foseptik çukuru kullanılmakta ve sonuç olarak taşma nedeni ile lağım kokusuna neden olmaktadır. Ayrıca Kuşadası’nda halkımızın ücretsiz olarak kullanabileceği halk plajları yeterli değildir. Ücretli olarak kullanılan plajlarda da fiyatlar el yakıyor, yerli halkımız resmen Kuşadası’nda denizden faydalanamayacak durumda!

 

Ne yazık ki sadece yatak sayısının artması turizmde kaliteyi ve yatırımların göstergesini simgelemiyor. Bu yatırımlardan ilçemiz esnafının ne kadar pay aldığı önemlidir.

 

Ve ne yazıktır ki Kuşadası’nda küçük esnaf kalmadı. 50’den fazla alış-veriş merkezi var. Esnafın bunlarla rekabet etme şansı hiç yok!

 

Ayrıca şehrin Cumhuriyet Mahallesi civarlarındaki pavyon tarzı yerlerin de turizme dolaylı olarak verdiği zarar da yok sayılmamalıdır. Böyle bir turizm merkezine yakışmayan ve maganda tarzı insanların gittiği pavyonlar şehrin dışına taşınmalı veya taşınana kadar kapatılmalıdır! Belediye de böyle yerlere açılış ruhsatı vermemelidir!

 

 

          

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"