KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (13)
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 10 Mayıs 2019
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
KUŞADASI’NDAN BİR ÖYKÜ FIRTINASI (13)

                                   

          

Süleyman, babasının ev yapması için verdiği arsaya iki katlı ev yaptıktan sonra geriye 160 metrekare arsa daha kalmış, buraya 1975 yılında inşaat yapmak için hazırlıklar başlamış, belediyeden imar planı çıkartılmıştır. İmarı 2,5 kat olacaktır. Bu imara göre proje hazırlattırılmıştır. Arsada 1 metre yükseklikte toprak bulunmaktadır. Traktörlerle önce arsadaki hafriyat yapılmış, projeye göre de temel kazı işleri tamamlanmıştır.

 

Süleyman, temel işlerini kendisi yapmayı kararlaştırmış, birkaç kişi işçi tutarak temel hatıl betonunu yaptıktan sonra temel duvarlarını da yaparken; baba, atölyede gelenlerle ilgilenmiş, bilemediği iş ve satış konusunda eve telefon açıp Süleyman’dan bilgi almış, böylece haftalarca idare etmişler, acil durumlarda Süleyman atölyeye inip müşterinin istediği keresteleri hazırlayıp tekrar inşaata gidip çalışmıştır.

 

Böylece temel duvarları tamamlanıp, su basman betonunu döktükten sonra Süleyman tekrar atölyeye gidip temel üstü beton kolonlarının projedeki ebatlarına göre kalıp kanatlarını hazırlamış, iki usta iki amele ile işi devam ettirmiştir. Süleyman binanın projesine bakıp bu projeye göre parasının yetmeyeceğini bilir. Fakat ne kadar yapabilirse diye devam eder. İnşaat 1 yıl sürer.

 

Süleyman’ın işleri o kadar iyidir ki atölyede köylülerin kerestelerini kesmektedir, marangozları bazılarının getirdikleri tomrukları keserek büyük bir çalışmayla inşaatın kabasını tamamlar. Daha sonra tuğla duvarları yapılır. Pencere ve kapı kasaları için marangoz Yalçın Serbes’e kalas verir. Kasaları takılır. Sıva işlerini de yaptırıp binayı bitirmek üzere iken tanıdık kişiler daireleri kiralamak için müracaat etmeye başlarlar. Süleyman kimseye kiraya vermez. Yıl 1976’dır. Bir arkadaşının tavsiyesi üzerine binayı pansiyon olarak kullanmak ister. O yıl herkese pansiyon için kredi verilmektedir. Bazıları evinin bir odasını pansiyon olarak hazırlamak için kredi alırlar. Kredi almadan yavaş yavaş pansiyonu tefriş etmeye başlanır.

 

Bu arada Süleyman’ın bir oğlu dünyaya gelir. Adını Osman koyarlar. Aile büyük sevinç yaşar. Bununla beraber pansiyonun mobilyaları yapılacaktır. İşi marangoz Nail Katma’ya kerestesi bizden, işçilik olarak kendisinden verirler. Karyola, komodin, masa, sandalye, oturma gurupları yaptırılır. Yataklar, perdeler, çarşaflar alınır, hazırlanır. 25 Haziran 1977 tarihinde ruhsat alınarak hizmete açılır. Pansiyon 25 oda olarak tefriş edilmiş, açıldığı gün tüm odalar dolmuştur.

 

Süleyman keresteciliğe devam etmektedir. Pansiyonu tüm aile çalıştırmaktadır. Gündüzleri abla Nevin bakmaktadır. Aile işletmeciliği olduğundan kısa sürede isim yapmıştır. Kuşadası’nda zaten o zamanlar yatak kapasitesi çok azdır. Yabancı turist pek yoktur. Yerlilerden gelenler olur. Hiç müşterisiz kalınmaz. Pansiyon tepede ve uzak olmasına rağmen temizliğiyle ün yapar. Kuşadası’na tayin edilen memurların bazılarını aileleri Aran Pansiyon’a teslim edip gözleri arkada kalmadan giderler. Teslim edilen kızları aile işletmesi kendi evlatları gözü ile bakıp rahat ettirirler. Bir ara Kısmet Otel’den Orhan Gencebay için rezervasyon yapılır. Pansiyonda bir telaş, Orhan Gencebay için pansiyonun en iyi balkonlu bir oda halılar, duble yatak, yatak örtüsü takımı ile hazırlanır. Gece geç saatlere kadar beklenir. Gelen olmaz, o gece oda boş kalır. Ertesi gün rezervasyonu yaptıran Kısmet Otele odanın boş kaldığı bildirilir. Oda parasını istemek gayesi için bildirilmemiştir. Çünkü oteller dahi Aran Pansiyon’a müşteri göndermektedir. Sadece merak için sorulmuştur.

 

Bir sezon gelen müşterilerden memnun kalınmış, kısa sürede yapılan iş aileyi memnun etmiştir. Anne, baba ve abla zaten pansiyonda kalmaktadır. Kışın kapatmayı düşünmezler. Kış müşterisi çalışan kişilerden oluşur. O yıllarda kurulan turizm meslek lisesinin talebeleri de pansiyonda kalmaktadır. Banka memurları, öğretmenler, derken pansiyon kış dönemi de hemen hemen dolu geçer. Süleyman turizm işinden memnundur. Pansiyonun yanında ablası Nevin’e de babası bir arsa vermiştir. Ablası buraya bir otel yapılmasın Süleyman’dan ister. Süleyman bu arsa için belediyeden imar durumu ister. Bu arsaya turistik tesis yapmak istediklerini belirtir. Otel yapılması için belediyeden ruhsat alınır. Turizm belgeli bir otel projesi hazırlatılır. Süleyman tekrar inşaat yapacağından keresteciliği bırakır. Kereste atölyesini inşaatçı Mehmet Ölmez’e kiralar. Bir yıllık kira bedeli ve pansiyon işletmeciliğinden elde edilen hâsılatla ablasının arsasına otel yapacaktır.

 

Kerestecilik yaparken kereste kestirmeye gelen ve Demirköprü mevkiinde yaşayan Mustafa Uçar adındaki kişi kendisine bir traktör alması için yardım etmesini ister. Biz, dereden kum çıkarıp bir römorkunu 10 liraya veriyoruz, traktörcü onu Kuşadası’na inşaata götürüp römorkunu 100 liradan satıyor, bizim de bir traktörümüz olsa daha rahat olacağız, der. Süleyman ablasına yapacağı otel için zaten bütün nakliye işini traktörlerle yapacağından talebi kabul eder ve Mustafa Uçar’a sen git alacağın traktörü bul, kaç para lazımsa gel vereyim, der. Mustafa traktörü bulur. Fiyatı 110 bin liradır. Mustafa’nın birikmiş biraz parası vardır. Süleyman’dan 50 bin lira alır ve traktörü satın alır. İnşaat için kereste atölyesinin bir kenarına kireç kuyusu açılır. Bir kamyon kireç söndürülür. 10 ton kadar muhtelif ebatta inşaat demiri alınır. 30 bin adet blok tuğla satın alınır. Mustafa Uçar ve iki oğlu ile Süleyman temel hafriyatını yaparlar. Daha önce projeye göre beton kalıpları hazırdır. Atölyeden 220 metrekare için beton kalıp kerestelerini inşaatta hazırlar. Temel betonlarının kalıpları çakılıp bir taraftan dereden getirilen çakılla betonlar dökülür. Su basman seviyesine kadar Mustafa Uçar iki oğlu ve Süleyman çalışarak yaparlar. Mustafa Uçar traktör için aldığı borcu ödemiştir. Yine yevmiye ile çalışmaktadır. Su basman üstüne gelindiğinde iki usta iki amele daha tutulur. Kolonlar yapılmaya başlanır.

 

Temel yapımı sırasında temelden, zeminden devamlı su akmaktadır. Bu suyu uzun bir hortumla gece gündüz yokuş aşağı akıtılarak temel işlemleri yapılmıştır, zaten arsa içersinde çok eski yıllardan kalma bir kuyu vardır, bu kuyudaki su bahçe sulamada kullanılmaktadır. İnşaat durmaksızın devam etmektedir. Kat betonları iki kalıp yapılarak seri şekilde yapılmaktadır. Bina 1, bodrum, iki normal, 1’i de çekme kat olarak yapılır. Bina, kaba inşaatından sonra maddi durumlardan dolayı durdurulur.

 

O zaman turistik tesis yapanlara Turizm Bankası kredi vermektedir. Kredi için planlar, evraklar hazırlanır. Aydın Valiliğine Turizm müessese belgesi almak için müracaat edilir. Bir müddet sonra Aydın’dan il imar müdürü, bayındırlık müdürü, turizm müdürü ile vali muavini gelir. Turistik tesis için çevrede böyle bir tesis kurulup kurulamayacağına bakılır. Gelen heyet olur raporu vererek bu belge ve projelerle Turizm Bakanlığı’na kredi için başvurulur. Bakanlık evrakların tamam olup olmadığına baktıktan sonra kredi verilmesi uygundur yazısıyla Turizm Bankasına gidilir. Banka kredi talep formu düzenlenmesini ister. Kredinin nerelere ne kadar harcanacağını kalem kalem görür ve talebin sıraya konacağını, banka kredi komisyonunun onayından sonra kredi çalıştırılacağını bildirir. Kredi talebi Eylül 1977 ayındadır.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: