KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 13 Nisan 2018
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR

 

Dünya çapında bir turizm kenti olan ve kış nüfusu 100 bini aşmış nüfusu, yaz nüfusu ise milyonu bulan Kuşadası’nın en önemli eksiklerinden biri de bir müzenin bulunmamasıdır. Komşu birçok ilçede çok güzel örnekleri bulunan bu projeye maalesef bugüne kadar önem verilmemiştir. İlçemizdeki bu konuda çalışan sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve ilgili kurumlarla çalışarak gerekli altyapı sağlanacaktır. Kuşadası’nın tarihi, coğrafyası, ekonomisi, tarımı, sanayisi, kültürü, doğal güzelliklerinden yemek ve mutfak kültürüne kadar birçok konu uzmanlar tarafında planlanıp hazırlanarak en modern müzecilik yorumlarıyla ziyaretçilere sunulması gerekmektedir.

 

Kuşadası Belediyesi tarafından yürütülen ve Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenen "Tarihi Kuşadası Limanı ve Kültürel Rotalar Projesi" kapsamında Türk Kahvesi evi, evin bir ölümünde kitap okuma yeri yapılması, Anıtlar Kurulu'ndan onaylı iki tarihi Kuşadası evinin inşaat ve tefrişat işleri yapılması ve bu evlerin "Ege Mutfağı" adını taşıyan bir restorant ile "Türk Kahvesi" adını taşıyan bir kafeterya olarak hizmet vermesi planlanmalıdır. Ege halk mutfak kültürü adına önemli bir adım olan bu proje uygulamalı halkbilimi çalışmalarıyla bütünleşik bir disiplin içerisinde kentsel sürdürebilir kalkınmayı destekleyebilir.

 

Yaratıcı Şehirler Ağı (Creative Cities Network), 2004 yılında UNESCO Yürütme Kurulu’nun 170. toplantısında alınan karar doğrultusunda dünyanın farklı ülkelerinden 116 şehrin katılımıyla kurulmuş ve gastronomi dalında bu güne kadar 8 şehri "Yaratıcı Şehirler Ağına"dâhil etmiştir. 2016 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Gaziantep ilini gastronomi dalında “Yaratıcı Şehirler Ağı”na dâhil etmiş bulunmaktadır. Önümüzdeki yıllarda Aydın kültür yönetiminin yapacağı uygulamalar ile Kuşadası UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağına, neden dikkat çekmesin ki?

 

Yıllardır Kuşadası’nda düzenlediğimiz Hıdrellez Şenliklerini de uluslararası platformlara taşımalıyız. Kuşadası’nı yapacağımız kültür yatırımları ve hamleleriyle yaratıcı şehirler arasına sokmamız gerekiyor.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"