Merhaba...
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 15 Eylül 2017
MAHMUT ÖKÇESİZ
Merhaba...

Merhaba,

 

Bendeniz Mahmut Ökçesiz. Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği başkanıyım ve uzun yıllardan beri Kuşadası’nda yaşıyorum. Kendimi Kuşadası’nın yerlisi sayıyorum.

 

Öğretmenlik, okul müdürlüğü, halı tezgahtarlığı,  turistik mağaza müdürlüğü,   turist rehberliği, Türk-İslam  mezar taşları araştırmacılığı,  gazetecilik ve AB projeleri danışmanlığı gibi çok çeşitli işlerde çalıştım ve uğraşlarda bulundum.

 

Kuşadası’nın kültürel ve tarihi miraslarına, hazinelerine, değerlerine elimizden geldiğince sahip çıkmaya ve katkı koymaya çalışıyoruz. Sırf bu amaçla bir avuç fedakar genç insanla birlikte  2001 de kurduğumuz derneğimiz son yıllarda çok güzel etkinlikler ve projeler üretmeye başladı.

 

Kuşadası halkının yaptığımız etkinliklere  yoğun katılımı, ürettiğimiz projeleri sahiplenmesi, verdiğimiz seminerleri izlemesi, sempozyumlara destek vermesi  bizi son derece mutlu etmekte ve yeni yapacağımız projeler için de cesaretlendirmektedir.

 

Kuşadası’nın bilinmeyen tarihi yönlerini araştırıp ortaya çıkarmak, insan hazinelerini yeni nesillere tanıtarak unutulmamalarını sağlamak ve kaybolmaya yüz tutmuş değerlerimizi gündelik hayata yansıtarak canlı tutmaktır amacımız.

 

Bir diğer amacımız ise ;  bir sivil toplum kuruluşunun kent için neler yapacağını, kentin sosyal ve kültür hayatına neler katacağını, kentin  turizm yoluyla ortadan kalkmaya başlayan somut ve soyut hazinelerinin  nasıl korunacağını  ve her şeyden önce toplumun bilinçlenmesinin  sivil toplum örgütleri yoluyla nasıl olacağını pratik ve uygulamalı örnekleriyle göstermektir.

 

Kuşadası yerel karar mekanizmalarında yer alan sivil toplum örgütlerinin etkili çalışması ve karar verici odaklara toplumun istek ve ihtiyaçlarını yansıtarak  toplumun ihtiyaçlarına yönelik projeler üretilmesini sağlaması karşımızda durmakta ve bizden yardım dilemektedir.

 

Kuşadası’nın sorunlarına vakıfız, aklımız yettiğince ve dilimiz döndüğünce kendi açımızdan çözüm yollarını da söylüyoruz. Bizi davet edip dinlemek lütfunda bulunanlara da görüşlerimizi aktarmaya hazırız. Kuşadası’nı birlikte yöneteceğiz diyenlere de kapımız ve gönlümüz her zaman açıktır.

 

Kuşadası Gözcü gazetesinden haftalık yazılarla görüşlerimizi kamuoyuna aktarmamız talep edildi ve bizde davete icabet ettik. Kırmadan-dökmeden ama korkmadan-çekinmeden sadece gerçekleri yazacağımızı bilmenizi isteriz.  Dileğimiz halkın sesi olmak ve topluma doğru mesajlar vermektir.

 

Saygılarımızla

 

Mahmut Ökçesiz

 

15 Eylül 2017

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ