MUCİZEVİ BESİN PROPOLİS
Yayınlanma Tarihi: Perşembe, 11 Ekim 2018
DUYGU YILMAZ (DİYETİSYEN)
MUCİZEVİ BESİN PROPOLİS

      

    Grip, nezleden kansere kadar her derde deva olduğu söylenen propolisi, arının bizzat kendisi üretiyor. Bal arılarının bitkilerin ve ağaçların öz sıvılarında bıraktıkları propolis, kovanlardan toplanıyor ve sıvı bir ilaç haline getiriliyor. Peki, propolis nedir?

 

   Propolis neden bu kadar pahalı?  Propolisin saymakla bitmeyecek faydaları nelerdir? Tüketimi nasıl olmalıdır?

 

   Bal arılarının ürettiği mucizevi bir ürün olan propolis, en az arının ürettiği bal kadar kıymetli ve faydalıdır. Sık sık arı poleniyle karıştırılır ancak arı poleniyle alakası yoktur. Genellikle kahverengi tonlarındadır. Aslına bakılırsa propolis arıların kovanı temizlemek için ürettikleri temizleyici bir maddedir. Kovan hazırlanırken kovanın yalıtımı için bu maddeyi kullanan arılar, kovanın iç kısmının da temiz kalmasını yine propolis sayesinde sağlar, kovanı dışarıdan gelecek zararlı madde ve mikroorganizmalara karşı bu şekilde korurlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir;

 

   Propolis, içindeki vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda grip ve nezleyle de savaşır. Hastalık sürecinde tüketilen propolis, iyileşme sürecini hızlandırır.  Her türlü iltihapta etkindir; Diş eti iltihaplanmalarında, ağız içinde çıkan yaralarda ve diş eti hastalıklarında iyileştirici etki yaratır. Propolis, sadece diş eti iltihaplanmalarında değil, vücutta oluşan iltihaplı hastalıkların birçoğunda olumlu etkiler yapar.

    

 

   Ülser, mide iltihaplanması gibi rahatsızlıkların da üstesinden gelmeye yardımcı olur. Bunun yanında kulakta oluşan ağrı ve iltihaplanmalarda da etkindir.

 

PROPOLİS NEDEN BU KADAR FAYDALI?

 

  Doğallığı tartışılmaz olan propolisin devası içeriğinde bulunan vitamin, minerallerden geliyor. Propolis  B1, B2, C ve E vitaminleri ve demir, kalsiyum, magnezyum, çinko ve bakır gibi insan vücudunun en çok ihtiyaç duyduğu maddeler yönünden çok zengindir. Bu özelliği ile de birçok hastalığın şifası için doğru adrestir. 

 

PROPOLİS NASIL TÜKETİLİR?

 

    Genellikle aktarlarda bulunabilecek olan propolis, piyasada kuru taneler ve damla halinde sıvı olarak iki şekilde bulunuyor. En çok kullanılan propolis ürünü sıvı damla şeklinde olandır. Bunun nedeni ise propolisin suda çözünen bir madde olmamasıdır. Propolis boğaz hastalıklarında gargara ya da belirli damlalar ile tüketilebiliyor. Ancak propolis kullanımı ve miktarı hususunda ilgili hekim ve uzmanla görüşmekte yarar vardır. Dozajından fazla kullanıldığı takdirde mideye rahatsızlık verebilir. Onun haricinde de kullanım şekli sağlıklı insanlarda 10 kilo insan ağırlığına 1 damladır.

 

DİYETİSYEN DUYGU YILMAZ

BİLGİ ALMAK İÇİN 

İLETİŞİM :0553 090 16 10

 0 256 512 19 94

ADRES:İSTASYON CADDESİ YENİCAMİ MAHALLESİ GÜVEN APARTMAN KAT 2 DAİRE:3 (İSTİKBAL MOBİLYA KARŞISI )

 

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: