Nerede o eski günler demek geliyor içimden…
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 01 Ekim 2018
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
Nerede o eski günler demek geliyor içimden…

 

 

Bize bir haller oldu bu son zamanlarda.

 

Arkama dönüp baktığımda yaşamlarımız, kültürümüz, düşüncelerimiz ve hatta iklim bile değişti artık. Neden bu kadar zor oldu gülümsemek, empati kurmak, saygı göstermek ve en önemlisi birbirimizi dinleyebilmek. Günlerdir sadece bunu düşünüyorum, sebebini bulmaya çalışıyorum ama geçerli bir sebep bulamıyorum doğrusu.

 

Çok mu zor sabah aynada kendimize bir tebessüm edip güne başlamak, ya da karşılaştığımız insanlara bir selam ya da sıcak bir gülümseme... Sanki parayla ve cebimizde akrep varmışçasına davranıp birbirimizden gözlerimizi kaçırmamızın kime ne faydası var ki. Klasik olacak ama nerde o eski günler demek gelmiyor mu içimizden zaman zaman... Hatırlıyorum da eskiden komşuluk denen ailevi bir ortam vardı, güven vardı, yardım severlik vardı. Ne oldu bize böyle, üstelik misafirperverliğimizle tanınan ülkemizde nasıl bir toplum olup çıktık. Ben öylesine kızıyorum ki bu yozlaşmaya, asansörde karşılaştığım insanlara günaydın ya da iyi akşamlar dediğimde bırakın cevap vermeyi kimsenin yüzüme bile bakmamasına çıldırıyorum.

 

Ama pes etmek yok bende, onlar bana cevap verene kadar devam edeceğim, belki kırarım bu anlamsız inatlarını, belki bir gün bir tebessümle "size de günaydın" cevabını alırım. Belki ailelerin çocuklarına öğretmediği bu önemsiz gibi gözüküp aslında insanlık adına çok önemli olan bir konuda küçük bir çocuk örnek alır beni, kim bilir belki de... Unutulmaya yüz tutmuş görgü göreneklerimiz bu sıcacık selamlarla belki yeniden anımsanıp yeniden hayat bulur ... Bir düşünsenize belki yarın yok, belki o en çok sevdiğiniz insanları, komşuları, iş arkadaşlarımızı bir daha göremeyebiliriz. Keşke daha duyarlı olsaydım diye vicdanımızla baş başa kaldığımızda pişmanlık duymamak için yarın sabah gülümsemeyle başlayalım mı günümüze... Bir hatır sorup çevremizdeki insanlar için yapabileceğimiz şeylere koyulalım mı hep birlikte. Her şey maddiyat değildir bunu unutmayalım, yardıma ihtiyacı olan kişilere gösterdiğiniz duyarlılık, bazen sıcacık bir gülümseme, gözlerinin içine samimiyetle bakıp sizi anlıyorum, yalnız değilsiniz'i hissettirmek bile, belki çoğu kez hayat kurtarmak değerinde bir davranış olabilir, bizim yalnız ve kötü hissettiğimiz zamanlarda en çok ihtiyaç duyduğumuz sevdiklerimiz bir ilaç değil midir bizlere???

 

Bizler bu kadar duyarsız bu kadar kayıtsız olursak, bizden sonraki nesillere çok yazık olacak... Ama bunu değiştirmek en azından çaba göstermek, bir birey olarak insanlık adına hepimizin görevidir. Sizlerden ricam sadece iki dakika düşünmeniz ve beni anlamaya çalışmanız…

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"