Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle…
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 23 Kasım 2019
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle…

          Yılda bir gün olan Öğretmenler günü geldi çattı. 24 Kasım Öğretmenler Günü anlam ve önemiyle başta başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyor, sonrasında Kuşadası’ndaki İlkokul öğretmenim Sevgi Ünal’a ve eğitim hayatımda bana emeği geçen tüm değerli öğretmenlerime bu köşe yazım aracılığıyla sonsuz saygılarımı gönderiyorum.

 

          İnsanın yaşı kaç olursa olsun unutamadığı, hayatına yön vermiş mutlaka bir öğretmeni vardır. Onlar; hayatımızın dönüm noktasında ışık olan kıymetli fedakâr insanlar… Dolayısıyla köşemi onlara ayırmak istedim. Günümüz koşullarında  öğrenci-öğretmen-veli ilişkisine baktığımda sanki aradan asırlar geçmiş gibi geliyor. Örneğin, ben ilkokuldayken öğretmen gözümüzde ulaşılması en güzel ama en zor meslek grubuydu. Bir saygınlığı vardı. Öğretmenin numarasını aile aldığında bile öğrenci kendini özel hissederdi. Öğretmenin öğrencileriyle bir faaliyette bulunması, sinemaya, kütüphaneye, müzeye götürmesi bambaşka değeri olan bir ödüldü.

 

          Dün Kuşadası’nda birkaç öğretmen arkadaşımla bir araya geldim. Hepsi debirbirinden değerli ve idealistler. Biraz eğitim sisteminden biraz da öğrenci veli ilişkilerinden bahsettiler. Benim yaşadıklarımla duyduklarım arasında koca bir asır vardı sanki. Biz ilkokuldayken öğretmenimizi şikâyet ettiğimizde öğretmene hemen azarlanmak yerine öğrencide problem var mı diye önce ona bakılırdı. Veliler öğretmene saldırmazdı. En azından kendi dönemimde veya haberlerde hiç böyle şeylere şahit olduğumu hatırlamıyorum. Şimdi duyduklarıma bakıyorum da her şey ne kadar değişmiş. Öğretmene saldıran veliler, ödev verdi diye kızan veliler, boşuna mı para alıyorsun ben niye evde çocuğumu çalıştırıyorum diyen veliler, öğrenci arkadaşıyla kavga etti diye öğretmene bağıran veliler… Belki yazamadığım, duymadığım birçok şey daha var. Öğretmenlerine olan saygısını kaybetmiş bir toplumun iflah olacağından çok da emin değilim. Evet, şu an teknoloji gelişti. Öğretmene ulaşmak, birlikte bir şeyler yapmak çok zor değil. Bu olayın güzel tarafı. Ama bu durumu suistimal ederek bunun üzerinden saygısızlık yapmak ve çıkar beklemek durumun adil olmayan kısmı. Elbette kıymet bilen öğrenciler ve velilerden de bahsedenler var. Öğretmenler gününe az bir vakit kalmışken hediye almak için veya program yapmak için bir araya gelen öğrenciler, sınıf anneleri ve okul yöneticileri de var. Onların da hakkını yemeyelim.

 

          Keşke öğretmenlik Türkiye'de de insani yaşam standartlarına ulaştırabilen bir meslek olsa da, öğrencilerimiz “hiçbir şey olamazsam öğretmen olurum” demese... Çünkü öğretmenlik gerçekten herkesin yapamayacağı kutsal bir meslek. Sadece kendine çalışanların ödüllendirildiği bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla bir emek timsali olan “öğretmenlik” mesleği her şeyden önce saygıyı hak eden mesleklerin başında geliyor. Sevgi gönül işidir, ama saygı herkesin hakkını gözetmektir. Öğretmenler günü kutlu olsun…

 

          Nesilleri yetiştiren öğretmenlere daha saygılı bir dünya olması dileklerimle…

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle… ATATÜRK'ÜN LİDERLİĞİNDE CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA İnsanı Gerçek Dost Yapan Nedir? AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!!