Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle…
Yayınlanma Tarihi: Cumartesi, 23 Kasım 2019
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle…

          Yılda bir gün olan Öğretmenler günü geldi çattı. 24 Kasım Öğretmenler Günü anlam ve önemiyle başta başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü anıyor, sonrasında Kuşadası’ndaki İlkokul öğretmenim Sevgi Ünal’a ve eğitim hayatımda bana emeği geçen tüm değerli öğretmenlerime bu köşe yazım aracılığıyla sonsuz saygılarımı gönderiyorum.

 

          İnsanın yaşı kaç olursa olsun unutamadığı, hayatına yön vermiş mutlaka bir öğretmeni vardır. Onlar; hayatımızın dönüm noktasında ışık olan kıymetli fedakâr insanlar… Dolayısıyla köşemi onlara ayırmak istedim. Günümüz koşullarında  öğrenci-öğretmen-veli ilişkisine baktığımda sanki aradan asırlar geçmiş gibi geliyor. Örneğin, ben ilkokuldayken öğretmen gözümüzde ulaşılması en güzel ama en zor meslek grubuydu. Bir saygınlığı vardı. Öğretmenin numarasını aile aldığında bile öğrenci kendini özel hissederdi. Öğretmenin öğrencileriyle bir faaliyette bulunması, sinemaya, kütüphaneye, müzeye götürmesi bambaşka değeri olan bir ödüldü.

 

          Dün Kuşadası’nda birkaç öğretmen arkadaşımla bir araya geldim. Hepsi debirbirinden değerli ve idealistler. Biraz eğitim sisteminden biraz da öğrenci veli ilişkilerinden bahsettiler. Benim yaşadıklarımla duyduklarım arasında koca bir asır vardı sanki. Biz ilkokuldayken öğretmenimizi şikâyet ettiğimizde öğretmene hemen azarlanmak yerine öğrencide problem var mı diye önce ona bakılırdı. Veliler öğretmene saldırmazdı. En azından kendi dönemimde veya haberlerde hiç böyle şeylere şahit olduğumu hatırlamıyorum. Şimdi duyduklarıma bakıyorum da her şey ne kadar değişmiş. Öğretmene saldıran veliler, ödev verdi diye kızan veliler, boşuna mı para alıyorsun ben niye evde çocuğumu çalıştırıyorum diyen veliler, öğrenci arkadaşıyla kavga etti diye öğretmene bağıran veliler… Belki yazamadığım, duymadığım birçok şey daha var. Öğretmenlerine olan saygısını kaybetmiş bir toplumun iflah olacağından çok da emin değilim. Evet, şu an teknoloji gelişti. Öğretmene ulaşmak, birlikte bir şeyler yapmak çok zor değil. Bu olayın güzel tarafı. Ama bu durumu suistimal ederek bunun üzerinden saygısızlık yapmak ve çıkar beklemek durumun adil olmayan kısmı. Elbette kıymet bilen öğrenciler ve velilerden de bahsedenler var. Öğretmenler gününe az bir vakit kalmışken hediye almak için veya program yapmak için bir araya gelen öğrenciler, sınıf anneleri ve okul yöneticileri de var. Onların da hakkını yemeyelim.

 

          Keşke öğretmenlik Türkiye'de de insani yaşam standartlarına ulaştırabilen bir meslek olsa da, öğrencilerimiz “hiçbir şey olamazsam öğretmen olurum” demese... Çünkü öğretmenlik gerçekten herkesin yapamayacağı kutsal bir meslek. Sadece kendine çalışanların ödüllendirildiği bir dünyada yaşıyoruz. Dolayısıyla bir emek timsali olan “öğretmenlik” mesleği her şeyden önce saygıyı hak eden mesleklerin başında geliyor. Sevgi gönül işidir, ama saygı herkesin hakkını gözetmektir. Öğretmenler günü kutlu olsun…

 

          Nesilleri yetiştiren öğretmenlere daha saygılı bir dünya olması dileklerimle…

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
CAZIN ANASI 'ELLA FITZGERALD’ OKUNMASI GEREKEN ON FELSEFİ KİTAP NEDİR BU 'Z' KUŞAĞI KANADALI CAZ PİYANİSTİ 'OSCAR PETERSON' Endüstri 4.0 Nedir? 'SMOOTH JAZZ' KUŞADASI'NDA DIGITAL KÜTÜPHANE BİR TIK UZAKTA OLACAK 'TOP OF THE VOCAL JAZZ' 'VOKAL CAZ' 'LATİN CAZ' 'COOL CAZ' CAZ ÇAĞININ RİTMİK DANSI 'SWING' İSYAN VE HÜZÜNÜN MÜZİĞİ 'BLUES' BEBOP NEDİR? CAZ’DA BOSSA NOVA AKIMI TENÖR SAKSAFONCU 'STAN GETZ' 'WABİ-SABİ' FELSEFESİ YALNIZLIĞIN VE HÜZNÜN CAZ PİYANİSTİ 'BILL EVANS' BİR YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ ANITA O'DAY İNSAN ODAKLI BİR MÜCADELE ANALİTİK ZEKA GEREKTİRİR BEBOP'UN KURUCULARINDAN CHARLIE PARKER 'BIRD' SAKSAFONUN VİRTÜÖZÜ 'JOHN COLTRANE' TROMPETİN ÜSTADI 'DIZZY GILLESPIE' EFSANE SAKSAFONCU 'COLEMAN HAWKINS' TROMPETİN USTASI 'CHET BAKER' CAZ'IN IŞIK SAÇAN KARA ELMASI 'LOUIS ARMSTRONG' CAZ'IN DAHİ TROMPETÇİSİ 'MILES DAVIS' CAZ'IN KURUCU BABALARINDAN 'DUKE' FELSEFE BİLMEDİKLERİMİZE YOLCULUKTUR BUGÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ Diyojen ve Nietzsche Öncülüğünde Felsefenin Fener İle İnsan Arayışı… 19 MAYIS VATAN AŞKININ TARİHE ALTIN HARFLERLE KAZINMASIDIR ESKİ YUNAN FİLOZOFU EPİKÜR VE MUTLU OLMA AMACI KİTAP OKUMA HAYATI SEVDİRİR AKILLI İNSANA BİLGİ GEREKMEZ O YOLUNU BULUR GEÇEN ZAMAN DEĞİL, BELKİ DE ZAMAN BİZİZ ASLINDA! Yeni Yıl, Yeni Umutlar... Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle… ATATÜRK'ÜN LİDERLİĞİNDE CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA İnsanı Gerçek Dost Yapan Nedir? AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof