Nisan Sabahında Şehrin Eminleri!
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 01 Nisan 2019
SELİM ÖZYILMAZ
Nisan Sabahında Şehrin Eminleri!

 

Değerli Aydınlılar.

 

Belediyelerin geçmişte adı “şehremaneti” yani şehir emaneti, belediye başkanlarının adı da “şehremini” yani şehir emini. Şehir onlara emanetti. Şehrin emin kişisi, emin insan, Yani bu günkü manasıyla seçilmiş belediye başkanı, şehrin imarından, turizminden, çöpünden, suyundan, çevresinden ve o yerleşim yerinde yaşayanların refahından sorumlu kişi.Sözlükte 'inanılan, güvenilen, korkulmayacak, sağlam, kendisine inanılabilen, emanet olunan' şeklinde özetleniyor.

 

Bu satırları okuduğunuz sırada ümit ediyor ve diliyoruz bir yerel seçimin daha sonucunu sağ salim öğrenmiş olacağız. Kiminin hüzünden kiminin sevinçten göz yaşlarına, daha düne kadar Belediye Başkanı veya meclisi üyesi oldum hayali ile yaşayanların yaşadıkları hayal kırıklıklarına, koltuklara oturanların “hizmet aşkı” ile bir an önce yeni görevlerine başlama heyecanlarına şahitlik yapacağız.Sonuçta demokrasi “bizim parti (aday) kazanırsa iyi, diğeri kazanınca kötü” tartışmasının ilerisinde bir durumdur. Sadece oy kullanmak ve vatandaşlık görevimizi (hakkımızdır) yapmış olmakla sandıktan demokrasi çıkarmış oluyor muyuz?Belki bunun bir parça da olsa gerçekleşmesini umut ediyoruz!

 

Aydınımızın 17 ilçesi 750 mahallesi 8 bin km kare alanı ile Büyükşehir Belediye Başkanının sorumluluk alanı epeyce genişlemiş durumda. Belediye başkanlığı artık daha fazla anlam yüklenen ve kendisinden beklenenlerin epeyce yüksek olduğu bir makam. Emini olduğunuz şehrin yolu, suyu, çöpü, hastası, işsizi, başı ağrıyanı,  mahallenin delisi ile sizin sorumluluğunuzdadır!Gerçi bazı eminlerin abdestinden şüphesi olmasa da kendinden emin olmayan şehrin emini nasıl olsun sorusu da aklımıza gelmiyor değil!Şehrül-Emin olma zor zanaattır vesselam!

 

Seçim kampanyaları döneminde adayların ne vaat ettiklerini, neleri nasıl yapacaklarını, ne kadar zamanda hangi hedeflere varıp memleketi bir adım daha kalkındıracaklarını hani şöyle derli toplu duymadık! Mutlaka ki adaylarımız bunları layıkıyla yapmışlardır da haberimiz olmamıştır!Bu da bizim kusurumuz olsun! Yerel yönetimlerin ne kadar önemli olduğunu anlatabildik mi veya buna talip olanlar anlayıp anlatabildi mi orası ayrı bir tartışma konusudur. Eminiz ki Belediye Başkanlarımız en iyi ekiple çalışacak ve memleketimizin ve ahalisinin bekleyen sorunlarına en kısa sürede çözüm bulacaklardır. Yapılan ve yapılamayan işleri eğrisiyle, doğrusuyla ilk elden öğrenme fırsatını bulamasak da seçimlerin bunlar için şans olmasını dileyelim!

 

Belediye başkanlarımız mükemmel ekipleri, organizasyonları ve projeleri olduğuna ikna olmuş(!) biri olarak naçizane tavsiyemiz,  kendilerine en iyisinden bir dış politika ve finans uzmanı bulmaları ve fikirlerinde azami derecede istifade etmeleridir.Finans uzmanını anladık da dış politika uzmanı ne derseniz, içerideki gelişmeleri belirleyecek olan en önemli konu dış politikadır ve emin olun hiçbir belediye ve başkanı bu süreçten etkilenmem diyemeyecektir! Nasıl düşünürsünüz bilemeyiz ancak bugünden itibaren farklı bir Türkiye bizi bekliyor olacak!

 

“Vicdanlı ve dürüst olmak, hesaplı olmaktan iyidir. Hesap, insanı makam sahibi yapar da, vicdan daha önemli bir işe yarar; insanı insan yapar.” Friedrich Nietzsche

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ