Psikolog veya psikiyatrist?
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 04 Haziran 2018
SİBEL KÖKLÜ (KLİNİK PSİKOLOG)
Psikolog veya psikiyatrist?

 

Birçok kişiye psikolog ve psikiyatrist aynı meslek olarak görünür, ancak aralarında önemli farklılıklar vardır.

 

Bir psikiyatrist, tıp okumuş ve psikiyatride uzmanlaşmış bir doktordur. Psikiyatrist eğitimi sadece doktorlara açıktır. Psikiyatristler doktor oldukları için reçete yazma yetkisine sahiptir. Psikiyatristler ruhsal bozuklukların tıbbi tedavi yoluyla nasıl tedavi edilebileceğine bakarlar. Psikiyatristler tıp eğitimlerinden yola çıkarak psikolojik hastalıklara neden olabilecek biyolojik ve nörokimyasal etkenlere odaklanırlar. Kısacası, psikiyatristler duygusal ve davranışsal sorunların fiziksel kökenli olduğundan yola çıkar ve genelde ilaçla tedavi ederler. Şizofreni, paranoya, bipolarbozukluk ve diğer fiziksel kökenli sorunlarla ilgilenirler. Bu konularda, psikiyatrist ve psikologlar beraber çalışırsa en iyi sonuçlara ulaşılıyor.

 

Psikologlarise insan davranışları, altta yatan beyin süreçleri ve bunların nasıl değiştirilebileceği ile ilgilenirler. Davranışsal ve ilişki sorunları bu nedenle psikologların alanına girer. Bir üniversitede Psikoloji okumuş olan kişilere psikolog denilir. "Psikolog" unvanı korunmaktadır. Dört yıllık lisans eğitimlerinin üzerine klinik psikoloji alanında 2 yıllık yüksek lisans eğitimini tamamlayan psikologlar “Klinik Psikolog” unvanını alırlar ve psikoterapi uygulama yetkinliğini kazanırlar.Fobiler, öz güven problemleri, öfke kontrolü, kaygı, mutsuzluk, travma, kişilik bozuklukları, depresyon ve buna benzer süreçlerde psikoterapietkilidir. Psikoterapi bireylerle, gruplarla, çiftlerle ya da ailelerle, onların ruhsal ve davranışsal sıkıntılarına çözüm getirmek için kullanılır.

 

Kişi psikologveya psikiyatr olsun, psikoterapi uygulamak için temel (lisans) eğitimlerine ilaveten psikoterapi eğitimi almak zorundadır. 

 

Peki, terapist kim? İşte terimlerde bulantı yaratan kelime. Çünkü ‘terapist’ unvanı hiçbir şekilde korunmamıştır.Her çeşit ‘terapi’ uygulayan her kişi kendisine terapist diyebiliyor. Terapist olduğu konuda diploması olmayanlar veya birkaç günlük bir eğitimden sonra sertifika alanlar ve hatta hiçbir sertifikası olmayanlar bile kendisini ‘terapist’ diye adlandırabiliyor.

"Terapist", "psikolog", "psikiyatrist"terimleri toplumumuzda psikolojik yardımla bağlantılı olarak kullanılıyorve dikkatsizlikle kullanıldığı için kafa karışıklığına neden oluyor.Ama gördüğünüz gibi psikolog, psikiyatrist ve terapist arasındaki farklar çok büyük. Yanlış tedavi, sorunların büyümesine neden olabiliyor. Sorunlarınıza ve size en uygun hangi tedavi olacağına karar verebilmeniz için, aralarındaki farkları bilmeniz önemli.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: