'RAY CHARLES'
Yayınlanma Tarihi: Cuma, 17 Temmuz 2020
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
'RAY CHARLES'

 

Caz denince ilk akla gelen birkaç efsaneden biridir Ray Charles. 3 yaşında piano çalmayı öğrendi, 7 yaşında tamamen kör oldu, 15 yaşında öksüz kaldı. Acıların insanı olmasına rağmen inanılmaz bir yetenek timsaliydi. Müziğin ruhuna kendini kaptıran kıpır kıpır piyano çalması ruhu besler nitelikteydi. ‘Hit The Road Jack’ unutulmaz şarkısıdır.

 

Albany, Georgia'da doğmuştur. Bailey ve Aretha çiftinin çocuğudur. Beş yaşındayken, küçük kardeşi George banyo küvetine kafa üstü düşerek ve boğularak ölmüştür. Bu olaydan birkaç yıl sonra Ray yedi yaşındayken görme yetisini kaybetmiştir.( Nedeni glokom adlı bir göz hastalığıdır). Ancak hiçbir zaman görüntüyü tamamen kaybetmemiştir. Okul hayatına Florida Sağır ve Körler Okulu'nda devam etmiştir. Orada kör alfabesini ve enstrüman çalmayı öğrenerek müzik hayatına başlamıştır. Okuldan ayrıldıktan sonra müzisyen olarak çalışmaya başlamıştır. Ayrıca çoğu kişinin sevenidir. Atlantic Records'un sahibi Ahmet Ertegün sayesinde şöhrete kavuşmuştur.

 

Ray Charles'ın müzik hayatı 7 yaşında bir arkadaşını kıskanarak başlamıştır. Daha sonra aynı dönemde kardeşini kaybetmiş ve bu olay Ray'in müziğe olan ilgisini arttırmıştır. Yaşamının büyük bölümünde uyuşturucu problemi yaşamış ve sonraları bu problemi yenmiştir.

 

Hayatı 2004 senesinde Ray adlı filme konu olmuştur. Filmde Ray Charles'i, Jamie Foxx canlandırmıştır. Jamie Foxx, bu rolüyle 2005 senesinde En İyi Erkek Oyuncu Akademi ödülünü kazanmıştır.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
KUŞADASI ÜNLÜ YAZAR BUKET UZUNER'İ KONUK EDECEK KUŞADASI SANATLA GÜZELLEŞMEYE DEVAM EDİYOR KUŞADASI VANDALLIKLA KARŞI KARŞIYA 'RAY CHARLES' 'NINA SIMONE' CAN SIKINTISI CAZIN BÜYÜLÜ SESİ 'BILLIE HOLIDAY' TÜKETMEYİ DEĞİL, ÜRETMEYİ ÖĞRETEN KURUMLARDI 'KÖY ENSTİTÜLERİ' CAZIN ANASI 'ELLA FITZGERALD’ OKUNMASI GEREKEN ON FELSEFİ KİTAP NEDİR BU 'Z' KUŞAĞI KANADALI CAZ PİYANİSTİ 'OSCAR PETERSON' Endüstri 4.0 Nedir? 'SMOOTH JAZZ' KUŞADASI'NDA DIGITAL KÜTÜPHANE BİR TIK UZAKTA OLACAK 'TOP OF THE VOCAL JAZZ' 'VOKAL CAZ' 'LATİN CAZ' 'COOL CAZ' CAZ ÇAĞININ RİTMİK DANSI 'SWING' İSYAN VE HÜZÜNÜN MÜZİĞİ 'BLUES' BEBOP NEDİR? CAZ’DA BOSSA NOVA AKIMI TENÖR SAKSAFONCU 'STAN GETZ' 'WABİ-SABİ' FELSEFESİ YALNIZLIĞIN VE HÜZNÜN CAZ PİYANİSTİ 'BILL EVANS' BİR YÜKSELİŞ ÖYKÜSÜ ANITA O'DAY İNSAN ODAKLI BİR MÜCADELE ANALİTİK ZEKA GEREKTİRİR BEBOP'UN KURUCULARINDAN CHARLIE PARKER 'BIRD' SAKSAFONUN VİRTÜÖZÜ 'JOHN COLTRANE' TROMPETİN ÜSTADI 'DIZZY GILLESPIE' EFSANE SAKSAFONCU 'COLEMAN HAWKINS' TROMPETİN USTASI 'CHET BAKER' CAZ'IN IŞIK SAÇAN KARA ELMASI 'LOUIS ARMSTRONG' CAZ'IN DAHİ TROMPETÇİSİ 'MILES DAVIS' CAZ'IN KURUCU BABALARINDAN 'DUKE' FELSEFE BİLMEDİKLERİMİZE YOLCULUKTUR BUGÜN 5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ Diyojen ve Nietzsche Öncülüğünde Felsefenin Fener İle İnsan Arayışı… 19 MAYIS VATAN AŞKININ TARİHE ALTIN HARFLERLE KAZINMASIDIR ESKİ YUNAN FİLOZOFU EPİKÜR VE MUTLU OLMA AMACI KİTAP OKUMA HAYATI SEVDİRİR AKILLI İNSANA BİLGİ GEREKMEZ O YOLUNU BULUR GEÇEN ZAMAN DEĞİL, BELKİ DE ZAMAN BİZİZ ASLINDA! Yeni Yıl, Yeni Umutlar... Nesilleri Yetiştiren Öğretmenlere Daha Saygılı Bir Dünya Olması Dileklerimle… ATATÜRK'ÜN LİDERLİĞİNDE CUMHURİYETİMİZ 96 YAŞINDA İnsanı Gerçek Dost Yapan Nedir? AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!!