RODOS’TAN KUŞADASI’NA (10)
Yayınlanma Tarihi: Salı, 26 Ocak 2021
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
RODOS’TAN KUŞADASI’NA (10)

Dokuz yıl önce Güzelçamlı’da öğretmen iken yollar bomboş idi. Şimdi yollar taşıtlarla doldu, taştı. Trafik polisleri ehliyetsizlerin peşinde. Çiftçi traktör kullanıyor ama çoğunun ehliyeti yok. Ehliyetler Aydın’dan alınıyor. Araştırdım, Söke’de Nusret Bey trafik takip işleri yapıyor. Babamla iyi konuşuyor, tanışmıştım. Ziyaret ettim. Davutlar’da traktör ehliyeti kursu açsam gelir ders veriri misin dedim. Sevindi, kabul etti. İş şimdi valilik onayı almak, kurs sonunda Kuşadası’nda sınav yapmaya kaldı. Kaymakamlık kanalıyla Aydın valiliğinden onay aldım. İlanlar yaptım. Davutlar, Caferli, Soğucak, Güzelçamlı’dan otuza yakın çiftçi topladım. Davutlar okulunda kurs başladı. Nusret Bey her gece Söke’den geldi. Şahane trafik ve motor dersleri verdi, katılanlar çok heyecanlı. Trafik komisyonunu Kuşadası’na getirdim. Halk eğitimi salonunda sırayla sözlü sınav yapıldı. Öğleden sonra Shell Dolum Tesislerinin oto parkında yine sırayla herkes kendi traktörü ile istenilen hareketleri yaptı. Zaten Nusret Bey kurs boyunca hepsine defalarca öğretmişti. Çiftçiler trafik kurallarını öğrenmekten, ehliyet almaktan çok memnun kaldılar.

Kuşadası’nda kiralık ev bulamadım. Kiralar neredeyse maaşım kadar. Davutlar’dan gelip gitmek zorlaştı. Ayrıca ilkokul öğretmenleri ek ders ücreti almaya başladı. Halk eğitimcilere bir ek ücret yok. Eşim hamile, ikinci çocuğum olacak, ekonomik sıkıntı içindeyim. Davutlar’da eşimin ninesinin evinde kirasız oturuyorum. Sağa sola borca girmek istemiyorum. Bunalıma girdim, istifa ettim. İstifa dilekçemde eski görev yerim olan Davutlar’a tayin edilmemi istemiştim. Beni Çine’nin Bedirler köyüne tayin ettiler. Mayıs 1973’te başladım, Mayıs 1973 ‘te görevden ayrıldım. Üzüldüm.

Yeni atanan İl Milli Eğitim Müdürüne gittim, durumu anlattım. Dilekçemi buldular, hata anlaşıldı. Yeni tayin listesine alır, seni Davutlar’a atarız, dediler.

Yaz tatili boyunca babamla balıkçılık yaptım. Biraz kendime geldim. 13 Haziran 1975’te ikinci çocuğum Sami doğdu.

Yaz tatili bitti. Bedirler’e gittim. Okulu açtım. Sofulardaki gibi birleştirilmiş sınıflar, tek öğretmenli yer. Fazla öğrenci yok. İki hafta sonra okula doğru gelen bir genç gördüm. Anladım, yeni öğretmen geldi. Tanıştık, öğrencilerle tanıştırdım. Devir teslim yazısını yazdım. Okulu, öğrencileri teslim ettim. Doğru Aydın’a gittim. Davutlar’a tayin olduğumu öğrendim. 10 Ekim 1975’te tekrar Davutlar’a dönüş yaptım.

Balıkçılar barınağına balıkhane yapıldı. Denize bakan tarafı çayhane. Ön tarafı balık satış yeri. Babam bir satış reyonu kiraladı Belediyeden. Balık satıcılığına başladı. Bazen de sandalla birisini bulup ağları akşam atıp sabah kaldırarak geçimini sağlar oldu.

Halk eğitimi rüyam bitti.

Davutlarda dördüncü sınıfla sınıf öğretmenliğine tekrar başladım. Aynı öğrencileri beşinci sınıfta da okutup mezun ettim.

Mehmet birinci sınıfa başladı. Öğretmeni Veli Muhtar. Zamanında annesini birden üçe kadar okutmuş. Mehmet’i de iki ders yılı okuttu. Mehmet ikinci sınıf iken ben birleri okuttum.

Babam bahçeye altı işyeri üstü iki katlı bina yaptırdı, evine göçtü. Eniştem Mehmet, annemin bahçesine kendi imkânlarıyla ev yaptı, göçtü. Çocukluğumda yaşadığım ev boşaldı, birisine atölye olarak kiraya verildi. Daha sonra babamgil istersen sen de gel orada otur, dediler.

Balıkçılık işi de bitmişti. Babam, bundan sonra balık satıcılığı yapacağım dedi. Motorlu sandalı, bütün malzemeleri birisine sattı. Eski bir araba aldı. Köylere balık satıcılığına döndü. Güzelçamlı, Davutlar tarafına geldikçe bize balık bırakırdı.

Kuşadası merkezine tayin dilekçesi verdim. On sekiz yıllık öğretmendim, hemen 7 Eylül İlkokuluna tayin oldum. Ders yılı başında üçleri aldım, başladım. Eski evi boşaltıp Aralık 1978’de Davutlar’dan Ada’ya taşındım. Meltem, Mehmet’i Mahmut Esat Bozkurt İlkokuluna yazdırdı. Mehmet üçüncü sınıfta idi o zamanlar.

Davutlarda okul müdürü iken Kuşadası İlköğretim Müdürlüğüne atanan Faruk Barça’nın yanına ara sıra uğruyorum. Ne de olsa kaç yıllık arkadaşız. Kendisine ağabey diyorum. Üstelik eşlerimiz akraba. Köy hayatı bitti, şimdi şehirliyiz. Çocuklarımız okuyor, rahatız. Boş zamanlarımızda limandaki çay bahçesinde buluşuyoruz. O nargile içiyor, ben Ali kalfayla tavla oynuyorum.

Bir gün okulda gelen resmi yazıları okuyup, arkasını imzalarken bir yazıya aklım takıldı. Aydın genelinde boş ilkokul müdürlüklerine isteyenlerin başvuruda bulunması. Duyuru arasında Kuşadası Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu da var. Arkadaşlar, bakıyoruz müdür olmaya kararlısın galiba yine, dediler. Sordum, siz kaç yıldır buradasınız, beş yıldır, on yıldır. Peki hiç aşağıdaki okullara nakil istediniz mi, çok istedik hatırlılar varken olmadı, dediler. Şimdi ben de emekli oluncaya kadar bu yokuşu mu çıkayım dedim. Gülüştük. Akşam eve gittiğimde aldım daktiloyu açtım dosyamı, bugüne kadar aldığım tüm takdir, başarı ve kurs belgelerinin suretlerini çıkardım. Ertesi gün İlköğretim Müdürüne aslı gibidir diye onaylattırdım.  Mahmut Esat İlkokul müdürlüğüne usulüne uygun başvurdum, bekledim.

Yedi Eylül İlkokul Müdürü Ahmet Bey başka bir yere atandı. Yerine yeni müdür atanıncaya kadar içimizden bir öğretmen müdür vekili olarak işlere bakması gerek. Okulun tüm öğretmenleri aramızda toplandık. Nazmi Başaran’ı seçtik. Nazmi Bey söz aldı. “Öğretmen olduğumdan bu yana bu okulda çalıştım. Her giden müdürün yerine baktım. Müdürlüğe her seferinde ben de başvurdum, ama başkası atandı. Bu sefer istemiyorum, kim bakarsa baksın” dedi. Gerçekten bu mahallede doğma büyüme, bu okulda okumuş, bu okulda öğretmenlik yapmış, istediğinde neden müdür yapılmamış. İnsanları tanıyor, öğrencileri tanıyor, sorunları biliyor, üstelik çalışkan ve yetenekli bir arkadaş. Başımızda seni müdür olarak görmek istiyoruz diyerek oy birliği ile karar verdik. Zor da olsa ikna ettik. İlgililere duyurduk. Velilerden Aydın’a gidenler oldu. Sonuçta müdürümüz oldu.

Mahmut Esat Bozkurt İlkokulu müdürlüğüne benden başka başvuruda bulunanlar olmuş. Hatta İl Milli Eğitim müdürlüğüne aracılar gitmiş. Puanlamada ben öne geçtiğim için müdürü ikna edememişler. Bütün bunları sonradan öğrendim. Okula müdür tayin edildim.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: