RODOS’TAN KUŞADASI’NA (11)
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 27 Ocak 2021
HALİL AKGÜN - Makale ve Öykü Yazarı
RODOS’TAN KUŞADASI’NA (11)

             Aynı Halk Eğitime tayin edildiğim gibi ders yılı sonunu beklemeden öğrencilerimi bırakıp aşağıya indim. Tüm öğretmenler haberli. 23 Nisan 1979 günü okulun bahçesinde sınıf sınıf gösteriler yapıldı. Eşimle birlikte seyirci gibi izledik. 25 Nisan Pazartesi günü sabahı okula geldim. Tüm öğretmen arkadaşlarımla tanıştım, sohbet ettim. Evden getirdiğim daktilomla müdür vekili Yakup Ziya Tan’dan okulu teslim aldım. Devir teslim yazısı yazdım. İlköğretim Müdürlüğüne gönderdim. Okulun öğretmenlerinin çoğunu önceden tanıyorum, arkadaşlarım. Veliler ise bildik tanıdık insanlar. Camikebir, Dağ mahallesi, Hacı Feyzullah mahallesi, Bezirgan sokağının alt kısmı, Türkmen mahallesi sahil kısmı öğrencileri okulumuza geliyor. Çocukluğumda üçten beşe kadar ben de burada okumuştum. Mahmut Esat İlkokulu benim de okulum. Okulda, şimdi oğlum Mehmet üçte, yeğenlerim; Ahmet dörtte, Meltem beşte okuyor. Okuldaki çalışma düzenine aynen devam edildi. Zaten bir buçuk ay sonra ders yılı bitti. Önümüzde uzun bir yaz tatili var. Kendimi rahat rahat yeni ders yılına hazırlarım.

            Okul binası 1Temmuz-31 ağustos arası Öğretmenler Aile Kampı olarak kullanılıyor. On beşer günlük kamp listesi geldi. Dört dönem Aydın yöresinden öğretmenler ve emekliler kıştan başvurmuşlar, ücretlerini yatırmışlar. Her dersliğin sıralarını birleştirdik. Ortaklar Öğretmen Okulundan gelen yatakları serdik. 1 Temmuzda pansiyona gelir gibi aileler bir miktar eşya ile geldiler. Kapılara yukarıdan aşağıya numara koymuştum. Sekiz aile geldi. Birkaç aile itiraz etti. Önceden de gelmiş, aynı odada kalmak istiyor, kabul etmedim. Hemen şikayet etmek istediler. Edin, bu sıralamaya uyulacak. Bana önceden şuradan sıra yap diye bilgi verilmedi. Nazikçe konuşup odalara yerleştirdim. Her odadan bir kişi çağırdım, tanıştık. Beslenme, dinlenme, müzik, banyo, tuvalet, giriş-çıkış, gece yatmaya çekilme konularını konuştuk. Okul binası ahşap, her yer tahta diye uyardım. Misafir almak yok. Okulda alkol almak yok. Gürültü yok, diye anlaştık. Geceleri ayrıca geldim. Bahçede sohbet ettik. On beş günü geçirdik. Diğer devreler de aynı şekilde kaldılar, gittiler.

            1979-1980 Ders Yılı:

            1 Eylül’de seminer çalışmaları başladı. Okulun öğretmenleri yarım gün gelerek dersliklerini düzenlediler, yıllık planlarını yaptılar. Geçirdiğimiz ders yılında öğretmenler odası olmadığı için beslenme saatinde öğretmenler bahçeye bakan alt kattaki derslikte toplanıyorlardı. Öğrencilerin arasında çay içiyor, sigara tüttürüyorlardı. Alt salona camlı bölme yaptırdım. Öğretmenler masasını ve sandalyelerini yerleştirdim. Oldu bir Öğretmenler Odası. Arkadaşlarım rahat etti.

            Okulu teslim aldığımda toplam 243 öğrenci vardı. Bazı sınıfların öğrenci sayısı otuzun altında hatta yirminin bile altında idi. Birinci sınıf kayıtları sırasında uzaktan gelen öğrencileri de kaydettim, bölge sınırını aştım. Çünkü o günlerde Kuşadası’nın en uzak yeri İkiçeşmelik tarafı idi. Öğrenciler on onbeş dakikada evlerinden bizim okula gelebiliyorlardı. Çakabey İlkokulunun yükünü azalttım. Çevreden bazı şikayetler olsa da dinlemedim. Diğer sınıflara da çok nakil aldım. Okul mevcudu dört yüzü geçti.

            Binanın doğu tarafından öğrenciler giriş yapıyordu. Kapıyı iptal ettim, duvar ördürdüm. Hükümet binası ile okul arasındaki duvarın bitişik kısmına kapı açtırdım. Mahalle arasında okula giriş çıkış kolaylaştı. Bu kapı uzun yıllar kullanıldı, kapatıldı. Şimdi ana caddeye bakan asıl kapı kullanılıyor.

            Binanın dört tarafı geniş taş duvar. Pencere altlarının sıvası dökülmüş, taş duvar görünüyor. Eskiye uygun sıvattım, serpme yaptırdım.

            Yağmurlu havalarda üst derslikler akıyor, çatı bakım istiyor. Yarı yıl tatilinde çatı ustası çıkardım, bakım yaptırdım. Köşedeki yedek kiremitleri kullanarak kiremitleri aktarttım. Kiremitlerin arasından giren tozlar ıslanınca yağmurda plaka olmuş. Usta onları söküp söküp aşağıya attı, temizledi, dilme çakıp çatıyı güçlendirdi. Yağmurlu havalarda akma olayı bitti.

            Birinci sınıf öğretmeni Hayrettin Tokmak yazı tahtası yerine duvarın üç tarafına pencere altından sıva yapılmasını, yeşile boyatıp yazı tahtasına benzetilmesini istedi, yaptırdım. Faydası ne? Tahta oldu beton ama adı yine tahta. Okul açıldı, fiş yazımları başladı Öğrencileri iki gruba ayırdı. Birinci grup kalksın dediğinde herkes yerini biliyor, tebeşiri alıyor, öğretmenin dediğini yazıyor, arkada öğretmen hataları anında görüyor ve öğrenciye yardımcı oluyor. sonra ikinci grup kalksın, aynı işlemler. Böylece aynı gün yeni fiş yazımı tamamlanmış oluyor.

            1980-1981 Ders Yılı:

            Yazın okul bahçesini kaymakamlık onayı ile otopark olarak kullandık. Hizmetli arkadaşlar otuz kuruş para karşılığı bahçeye araba aldılar. Biletle toplanan paranın yüzde onunu her gün tutanakla onlara verdik, kalanını bankaya yatırdık.

            Öğretmenler aile kampı başladı. Onları yerleştirdik. Herhangi bir sorun yok.

            Yeni tuvalet yaptırmak için Aydın’a gittim. Milli Eğitim bayındırlık işlerini yürüten mühendisle konuştum, bir gün okula geldi. Yeri ölçtü, bize iki katlı plan çiziverdi. Plana göre altı tuvalet, üstü derslik olacak. Belediyeden ruhsat aldık. Eski tuvaletleri yıktırdık. Yenisine başladık. Geçici bay bayan tuvaletini karşı duvara dayalı yaptırdık.

            Bu arada okul koruma derneği başkanı Mustafa Doyuran’la (Toros Mustafa) Nazilli basma fabrikasına gittik. Madeni Atatürk büstü aldık. Çiçeklikli Atatürk anıtı yaptırdık. Cumhuriyet bayramında her yeri bayraklarla çiçeklerle süsledik. Atatürk anıtı açılışı için Aydın valisi davet edildi, geldi açılışı yaptı. Bütün bu çalışmalarda Mustafa Oğuzkaan’ın çok yardımı olmuştur.

            Okulun öğrenci sayısı 600’ü geçti. Müdür yardımcılığı söz konusu oldu. Arkadaşım İsmail Yılmaz’a teklif ettim, kabul etti. Atanması için gerekli işlemleri tamamladım. İsmail Bey müdür yardımcısı oldu. Ona araç odasını boşaltıp yer hazırladık, yerleştirdik. İş bölümü yaptım. Öğrenci kayıt, veli takip, sosyal faaliyetler, araç-gereç, kitaplık işlerini İsmail Bey’e devir ettim.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin: