SAFRA TAŞI DİYETİ
Yayınlanma Tarihi: Pazartesi, 04 Aralık 2017
NURSEL ANIL
SAFRA TAŞI DİYETİ
Son zamanlarda oldukça fazla sayıda kişi safra ameliyatı olmaktadır. Bütün organlarımız kıymetlidir. Onlara iyi bakalım,temizlenmelerini sağlayalım..
Safra kesesi, karaciğerin hemen altında bulunan küçük, kese benzeri bir organdır. Karaciğer tarafından üretilen yeşil-kahverengi bir sıvı olan safrayı (ödü) muhafaza eder. Safra, yağları ve diğer maddeleri sindirmeye yardım eder. Safrada, safra tuzu, kolesterol ve bilirubin pigmentleri gibi atıklar bulunur. Kolesterol veya safra tuzları sertleşip taş benzeri bir madde oluşturduğunda safra taşları ortaya çıkar. Safra taşları, safra kesesi veya safra kanallarındaki çakıl benzeri, sert çökeltilerdir. Safra taşları tıkanmaya neden olarak safra kanalı, karaciğer veya pankreasta ciddi bir enfeksiyona yol açar.
 
Safra keselerinin risk faktörleri cinsiyet, yaş, obezite, hızlı kilo kaybı, hamilelik, (kadınlarda) hormon terapisi ve doğum kontrol hapları, Crohn hastalığıyla artan serum trigliserit düzeyleridir. Bunun yanı sıra, yağlı gıdalar içeren ve düşük lifli bir beslenme, safra taşlarının oluşmasına katkıda bulunur. Beslenmede belli değişiklikler, safra taşı belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. Hangi besinler safra taşına neden olur ve safra taşlarını önlemek için hangi yiyecekler tüketilmeli, buyrun öğrenelim.
 
Hayvansal yağları yüksek, lifi düşük bir beslenme safra taşına neden olabilmektedir.Dolayısıyla, safra taşı olanlar bütün hayvansal yağlardan ve süt ürünlerinden uzak durmalıdır. Obezite, safra taşlarının esas nedenlerinden biri olduğundan, yağlı gıdaları beslenmeden çıkarmak sağlıklı vücut ağırlığını sürdürmeye ve safra taşlarını önlemeye yararlıdır. Safra taşı olan kişiler, şeker yönünden zengin bir beslenmeden ve pirinç, beyaz ekmek, tahıl gibi nişasta yönünden zengin gıdalardan uzak durmalıdır.Safra taşlarını önlemek için kaçınılması gereken gıdalar; Bütün havansal yağlar, Süt ürünleri, sert ve yumuşak peynir çeşitleri.Hidrojenize sıvı ve katı yağlar, örneğin mayonez ve margarin.Rafine karbonhidratlar, örneğin kek, hamur işleri, beyaz ekmek,şeker ve şeker içeren her şey.Derin dondurulmuş gıdalar, patates kızartması.Uyarıcılar, örneğin siyah çay, kahve , bütün alkollü içecekler.Karbonatlı içecekler, örneğin kolalar ve sodalar.Yapay katkı maddeleri, tatlandırıcılar, renklendiriciler ve koruyucular.Yumurtadan kaçınılmalı çünkü yüksek miktarda kolesterol içerirler.Şeker miktarı fazla ürünler, örneğin çikolata, şeker, dondurma, tatlılar ve şekerlemeler.
 
Bütün bu gıdalar safra kesesi taşlarının oluşumunu tetikler.Bunun yanı sıra, hareketsiz yaşam tarzı, aşırı kilo kaybettiren tedavilerden ve stresten uzak durulmalıdır.
 
Safra Kesesi Taşlarını Önlemek için Gıdalar
 
Düşük yağlı ve yüksek lifli bir beslenme safra kesesi taşlarını önlemenin başlıca yöntemlerindendir. Obezite, safra taşlarının risk faktörlerinden biri olduğundan, böyle bir beslenme fazla vücut ağırlığını azaltır. Hayvansal yağlardan kaçınmak ve vejetaryen bir beslenme sürdürmek, safra kesesi taşları ihtimalini en aza indirmenin en iyi yoludur. Çalışmalar gösteriyor ki vejetaryenlerde safra taşı oluşma ihtimali çok düşük. Vejetaryen beslenme genelde kolesterol ve kalori yönünden düşük olduğundan vejetaryenler çoğunlukla obezite sorunu yaşamaz, böylece safra taşı risklerini de azaltırlar.
 

Lif yönünden yüksek gıdalar, safra taşlarını önlemede etkilidirler. Sebze ve meyveler, suda çözünebilir lifler açısından zengindir. Dolayısıyla, safra kesesi taşı olan kişiler Brokoli, ıspanak, hardal, turp, kereviz, pancar,enginar, sarımsak, pazı gibi yapraklı yeşil sebzelerin yanı sıra limon, elma tüketebilirler.

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ