SANAL ALEM DUVARLARI
Yayınlanma Tarihi: Çarşamba, 07 Ağustos 2013
YAVUZ AKGÜN - Gazeteci / Yazar
SANAL ALEM  DUVARLARI

İnternet hayatımıza girdi gireli sosyal anlamda büyük değişimler katettik. Daha az konuşuyor, daha az görüşüyor, daha az sokaklara çıkıyoruz. Hatta en büyük alışkanlığımız olan televizyonu daha az seyrediyoruz. Diziyi, filmi izlemek için internet karşısına geçmeyi televizyona tercih ediyoruz. Radyo mu, unutun onu. Onun tahtını televizyon yok etmişti, internet de televizyonu.

 

İnternetin her evde rahatlıkla kullanılabilir olmasıyla toplumun her tabakasından insan, çoluk çocuk demeden bu sanal dünyaya birden bire katılıverdi. Herkes, en azından oyun oynama, gazete okuma ya da müzik indirme gibi bahanelerle internete ihtiyaç duyar hale geldi. Bu ihtiyaçlar dahilinde sıradanlaşan internet kullanımı, insanların ömründen zaman çalan iyi ya da kötü olarak tanımlayamayacağım bir alışkanlık oldu.

 

Arkadaşlık siteleri bile kendi içinde evrim geçerek çağ atladı. Siberalemler’den, Yonja’lara şimdilerde Facebook’a kadar uzanan süreç yakından takip edenler için inanılmaz özellikler sergiliyor.

 

Hemen hemen herkesin birer Facebook hesabının olduğu günümüzde özellikle Türk insanı gündelik rutininin büyük bir kesimini Facebook üzerinde geçirmeye odaklanmış durumda. İnternet bağımlısı olanların sayısı azımsanacak kadar değil.

 

Her anımızı, her duygumuzu, her çalkantımızı internette yayınlar hale geldik. Kendimizi rahatlatmak için arkadaşlarımızın fotoğraflarına bakar olduk. Sanal dünyalarda çiftçilik yapıp, arabalar kullandık. Zaman zaman savaşlara katılıp elimize silahlar aldık.

 

Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinde zaman geçirirken aldığım bir mesajla arkadaşımın babasının vefatını öğrendim. Üzüntümü ne şekilde ifade edeyim derken öncelikle arkadaşımın facebook sayfasına bakmak aklıma geldi. Acaba bu durumda onun sayfasında, onun yaşadığı bu durumla ilgili bir şeyler yakalar mıyım diye düşündüm. Teselli için telefona sarılmak mantıksızdı. Çünkü taze olan bir acının yaşandığı anda telefon açıp “acını paylaşıyorum” demenin dayanılmaz anlamsızlığını yaşatacak kadar cesarete sahip değildim. En iyisi biraz daha bekleyip yüz yüze karşılaştığımda başsağlığı dilemek derken, arkadaşımın facebook sayfasında duvarına yazılan bir ileti dikkatimi çekti:

-“Başın sağolsun canım, çok üzüldüm.”

 

Yine benim de tanıdığım birinin arkadaşıma başsağlığı dileğini ilettiği bu cümle beni oldukça sinirlendirdi haliyle. Yuh dedim kendi kendime. Ne hale geldik artık?

 

O kadar alıştık ki masa başından yapmaya her şeyi, başsağlığını bir cümleyle, facebook duvarından halletmeyi bile kendimize yakıştırır olduk…

Yorumlar
KUŞADASI HABERLERİ
Bizi Takip Edin:
YAZARIN TÜM YAZILARI
AMAÇ BİR ŞEYLERİN KUTLANMASI DEĞİL ELBET! İŞÇİYE-EMEKÇİYE 40 KATIR MI, 40 SATIR MI!! SİYASİ ETİK VE GÖZLEMLERİM YENİ YIL YENİ UMUTLAR SOSYAL MEDYA MI BİZİ KISITLIYOR! YOKSA BİZ Mİ...? Sokak Hayvanları Toplumumuzun Bir Parçasıdır İnsan Adayı Olmaktan Üst İnsana Geçiş Siyasetin Yaşama Bıraktığı İzdüşümleri OMURGASIZLAR Siyasi Pencereler ve Bakış Açılarımız Demokritos ya da İlk Materyalist Filozof Nerede o eski günler demek geliyor içimden… Sevginizden Çalanları Hayatınızdan Uzaklaştırın! İLK İZLENİM YANSIMALAR EYLÜL AYI VE DOĞANIN SESSİZ ÇIĞLIĞI TAŞ TAŞI, LAF TAŞIMA GÜLMELERİMİZ BİLE SAKLI KALMIŞ HAYALERİMİZDE BAŞARI; SABRETMEK VE İNANMAKTA GİZLİDİR GİZLİ YAŞAM DURAĞIMIZDIR YALNIZLIKLARIMIZ KENDİNİ SORGULAMIYORSAN KAYIPSIN DEMEKTİR “İNSANLIK HAFİFLİYOR” İNSANLAR VE DEĞİŞİM BAŞKASININ HESABINA YAŞAMAYIN Yarın 24 Temmuz Basın Bayramı, Sansürün Kaldırılmasının 109. yılı FUTBOLU SEVEN, BAŞARILI OLMAK İSTEYEN AİLE VE ÇOCUKLARA TAVSİYELERİM İNSAN POLİTİK BİR VARLIKTIR KUŞADASI DENİZCİLİK BAYRAMI VE 6.000 BALIK YAVRUSUNUN VERDİĞİ MESAJ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ KUTLAMALARI 40 YIL SONRA OLMAYABİLİR! 23 NİSAN BİZLERE MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN ARMAĞANIDIR KUŞADASI GENÇLİKSPOR BAL LİGİNDE KALACAK GÜVERCİNADA TURİZMDE ODAK NOKTAMIZ OLMALIDIR AVUKAT NİLGÜN ÖĞÜNÇLÜ’YE VERİLEN TEPKİLERİ ANLAYABİLMİŞ DEĞİLİM KUŞADASI TURİZMİNDE YENİ ATILIM ŞARTTIR KUŞADASI’NI YARATICI ŞEHİRLER ARASINA SOKMAMIZ GEREKİYOR GÜLE GÜLE ENGİN AMCA KUŞADASI’NIN TURİZMDEKİ YERİNİ TEKRAR MARKA DEĞER OLARAK KAZANDIRMALIYIZ YÜKSEK SU FATURALARI CAN YAKIYOR, SARIÇAY BARAJI PROJESİ BİTİRİLMELİDİR ATATÜRK BULVARI VE SAHİL PROJESİ YAYALARIN YÜRÜYÜŞ ALANI GASP EDİLİYOR! ÖZELLİKLE DE İNÖNÜ BULVARI'NDA! KUŞADASI'NDA TRAFİK SORUNLARI SAHTE VE GERÇEK GAZETECİLER Kuşadası Tariş Alanı Projesi Üzerine NEREDE O ESKİ BAYRAM COŞKULARI ! KUŞADASI’NDA MODERN HANUTÇULUK FURYASI KUŞADASI’NDA KORSAN EMLAKÇI SAYISI ARTTI KUŞADASISPOR İLE İLGİLİ YAZMIYOR MUŞUM!! CAFERLİ YENİ YÜZÜYLE ÇOK KONUŞULACAK MAÇI HAKEM DEĞİL FUTBOLCULAR YÖNETTİ! "MEVLANA'YI YENİDEN KEŞFETMEK"